Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 05.08.2014

Kterým směrem vystřelí inflace? Sledujte komodity! Část druhá, závěrečná
Graf: Dlouhodobý pokles čínských futures na rýži způsobil krach na Chicagském trhu s rýží
Hnědá čára – cena kontraktu na čínském komoditním trhu, modrá čára cena kontraktu v Chicagu
 
Tak ať jedí rýži!
Z celkového množství 50 tisíc konzumovatelných rostlin přispívá výrazně k výživě lidstva jen několik stovek. Pouhých 15 druhů rostlin tvoří 90 % veškeré potravinové spotřeby. Z toho pouhé tři z nich, rýže, kukuřice a pšenice se podílejí na této spotřebě ze dvou třetin. Ať je vypěstována z Indické půdy, nebo v Číně, či Japonsku, rýže tvoří základní potravinu pro téměř polovinu lidské populace. Rýže a pšenice jsou pro lidstvo stejně důležité základní potraviny. 
 
Rýže tvoří 60% potravy v jihovýchodní Asii a okolo 35% ve východní Asii a jižní Asii. Nejvyšší úroveň spotřeby rýže na obyvatele je v Bangladéši, Kambodži, Indonésii, Laosu, Thajsku a Vietnamu.
 
Jen 5 % globální produkce rýže je určeno k exportu. To znamená, že ceny rýže na světovém trhu by měly být vyšší v důsledku nižší nabídky oproti pšenici, jejíž množství k exportu dosahuje 16 %. Vyšší ceny umožňují zemím jako Thajsko, Vietnam a USA být největšími světovými vývozci rýže. Z hlediska výnosnosti produkuje rýže více proteinů a potravní energie na hektar, než pšenice a kukuřice. Z jednoho hektaru rýže nasytí víc lidí, než obě ostatní plodiny. 
 
Nezpochybnitelné postavení rýže, jako hlavního potravního zdroje dvou nejlidnatějších zemí světa a nadvláda exportního podílu relativně malých výrobců, přitahuje pozornost k futures kontraktům neloupané rýže jak producenty (zajišťovatele), tak spekulanty. 
 
Čína je největším producentem i spotřebitelem rýže. V červenci 2012 uvedla komoditní burza Zhengzhou futures kontrakty na ranou rýži Indica. Od tohoto kontraktu se odvíjí ceny rýže na celém světě. Nicméně hned od počátku obchodování se dostala raná rýže Indica do silného klesajícího trendu, který vyústil v současnosti do poklesu o 28 %, když se cena za tunu zastavila na hodnotě 2050 čínských juanů.
 
I přes tento stálý pokles zůstávaly futures kontrakty na CBoT v průběhu minulých let pozoruhodně stabilní a pohybovaly se na úrovních od 14 do 15 USD za sto liber (cwt). Nicméně ke konci května 2014 začaly ceny prudce klesat, propadly se nejprve na úroveň okolo 14 USD za cwt až skončily na úrovni 12,85 USD za cwt. To je jistě dobrá zpráva pro obyvatelstvo rozvojového světa, které vynakládá na potraviny okolo 30 % svých příjmů. 
 
Průmyslové komodity stále dole 
Vzrůst oficiální míry spotřebitelské inflace USA k 2% cílení centrální banky vyvolal obavy některých představitelů FEDu ohledně nebezpečí dalšího nárůstu inflace, pokud se bude nadále oddalovat růst úrokových sazeb. Jestřábi ve FEDu jsou toho názoru, že centrální banka musí přistoupit ke zpřísnění měnové politiky raději dříve, než později. Šéf Filadelfského FEDu Charles Plosser se domnívá, že FED sedí na tikající časované bombě. „Jedna věc mi dělá starosti. Pokud budeme reagovat pozdě v prostředí s 2,7 bilionu nadbytečné peněžní zásoby, mohlo by to mít mnohem dramatičtější následky než v minulosti. Pokud množství úvěrů začne narůstat a tyto rezervy se začnou vylévat z bankovního systému, bude to vyvíjet tlak na růst inflace,“ varoval Plosser. 
 
Nicméně Janet Yellen, hlavní šéfová tiskárny peněz nesdílí tento jestřábí pohled: „Inflace se v posledních měsících zvýšila,“ připustila Yellen, „ale úvahy době zavedení a výši federální úrokové míry budou záviset na dalších informacích a našem posouzení, jaký to bude mít dopad na ekonomický vývoj,“ uvedla Yellen při slyšení v Kongresu 15. července 2014. „FED musí být velmi opatrný, pokud jde o měnovou politiku. V minulosti jsme již viděli zlepšení, která se později ukázala jako falešná,“ prohlásila. „Mzdy rostou pomaleji a ceny surovin obecně stagnují, nebo klesají. Firmy zatím nečelí vysokým nákladovým tlakům a mohly by je překonat,“ uvedl FED ve zprávě doprovázející slyšení Yellen před Kongresem. 
 
Graf: Většina průmyslových komodit se obchoduje níž než před rokem
 
crude oil – ropa, lumber – stavební dříví, copper – měď, steel – ocel, cotton – bavlna, rubber – pryž, Aussie coal – australské uhlí, iron ore – železná ruda
 
Je pravda, že ekonomicky nejcitlivější komodity, jako ocel, železná ruda a pryž se na Šanghajské komoditní burze obchodují níž, než v minulém roce a to pomáhá držet výrobní inflaci na uzdě. Volně padající ceny futures bavlny dosáhly dvouletého minima a uzavřely na úrovni okolo 68 centů kvůli nahromadění amerických zásob a rostoucích světových zásob mimo Čínu. V červnu Světová banka snížila odhad růstu světové ekonomiky v letošním roce na 2,8 %, oproti svému dřívějšímu odhadu 3,2 %. To je poloviční tempo růstu než dosahovala ekonomika v době před finanční krizí. Světová banka také snížila svůj výhled růstu americké ekonomiky v roce 2014na 2,1 %, z původních 2,8 %.
 
Komodity jako je měď, pryž a železná ruda byly v Číně běžně používány pro zajištění, kdy si obchodníci nebo investoři půjčovali proti komoditám s cílem investovat juany do nemovitostí, nebo rizikových úvěrů ve stínovém bankovním sektoru. Některé odhady uvádějí, že množství železné rudy, která se používá jako zajištění, dosahuje výše 40% celkových zásob. Nyní však Peking přijímá rázná opatření proti těmto stínovým úvěrům a oslabuje yuan, což je úmyslný tah ze strany státních orgánů. Peking se snaží tento typ obchodování zašlapat do země. Tak jako tak, některé z těchto skladovaných komodit si mohou najít cestu zpátky na trh a ovlivnit tak výši cen. 
 
Čína vyrábí stejně oceli jako zbytek světa dohromady. Nejaktivněji obchodovaný futures kontrakt oceli – Shanghai prutu – klesl 30. června 2014 na rekordně nízkou úroveň 2800 juanů za tunu. To je téměř 50% pokles z rekordní ceny 5450 yuanů před třemi lety. Čínští oceláři trpí chronickým nedostatkem ziskovosti a nadměrnou kapacitou téměř 200 milionů tun. Přes slabou koncovou poptávku a pokusy Pekingu o konsolidaci a navzdory jeho zákrokům proti znečišťujícím průmyslovým odvětvím, výroba oceli pokračuje rychlým tempem, protože regionální orgány mají strach z uzavření továren, které poskytují značné regionální příjmy a zaměstnanost.
 
Graf: Zpomalení čínské ekonomiky oslabuje cenu železné rudy a uhlí
modrá – železná ruda, hnědá – australské uhlí
 
V Šanghaji na komoditní burze poklesly 16. června 2014 spotové ceny železné rudy pod 90 USD za tunu. Stalo se tak poprvé od roku 2012. Pokud se cena udrží pod 90 USD, bude to znamenat pro čínské těžaře uzavření jedné pětiny dolů s produkcí asi 80 milionů tun železné rudy ročně. V protikladu, Rio Tinto má náklady na těžbu ve výši 43 USD za tunu, a BHP zůstane v černých číslech, pokud cena neklesne pod 45 dolarů. Brazilská Vale má náklady 75 USD za tunu, a to vzhledem k větší přepravní vzdálenosti lodí z Brazílie do Číny. Cena železná rudy se sice od té doby zotavila na 97 USD, ale stále se pohybuje o 23 % níž, než před rokem. 
 
Kartel, který kontroluje většinu světové gumárenské výroby, Thajsko, Indonésie a Malajsie vyzvaly své vývozce, aby neprodávali pryž pod 1,90 dolarů neboli 62,70 thajských bahtů za kilogram. Průměrné výrobní náklady pro pěstitele v jihovýchodní Asii činí asi 60 bahtů. Cena přírodního kaučuku je o 16 % nižší než před rokem, a v Šanghaji je pohybuje na úrovni 13750-Yuanů za tunu. Přírodní kaučuk ztratil asi dvě třetiny své hodnoty. Zásoby pryže na Šanghajské burze jsou nejvyšší za 10 let, a v roce 2014 se očekává globální přebytek 241 000 tun.
 
Očekává se, že cena energetického uhlí zůstane nízká. Přebytek nabídky bude i nadále sužovat trh, dokud výrobci neomezí svoji produkci. Od jara 2011 ceny uhlí v Evropě a Asii ztratily více než polovinu své hodnoty. Zářijový kontrakt na dodávku fyzického uhlí se obchoduje poblíž pětiletého minima na úrovni 72,65 USD za tunu. Cena australského uhlí New Castle také klesla pod 70 USD za tunu, s narážela na pětileté minimum. Rekordní produkce v prvním čtvrtletí je v korelaci s poklesem vývozu do Číny, největšího světového importéra uhlí. 
 
Graf: Cena zlata vytváří základnu po volatilní komodity
 
hnědá – komoditní index CCI, modrá – cena zlata, zelená – náklady na těžbu zlata

Zlato vytváří základnu pro volatilní komodity
Historie ukazuje, že rychlý růst peněžní zásoby obvykle aktivuje nárůst míry inflace. Přesto, když FED v roce 2013 zvýšil velikost peněžní zásoby MZM Money o víc jak 700 miliard a v první polovině roku 2014 přidal dalších 350 miliard USD, překvapilo obchodníky apatické chování americké míry inflace. V roce 2013 vzrostl index inflace CPI v průměru o 1,5 % a v květnu roku 2014 povyskočil na 2,1 %. Nicméně, vzhledem k 6% poklesu komoditního indexu CCI od začátku července, vedenému poklesem bezolovnatého benzínu o 20 centů na burze NYMEX, je možné se domnívat, že se index spotřebitelských cen začne se zpožděním 2 – 3 měsíců opět snižovat.
 
Bývalý představitel FEDu Alan Blinder vysvětlil, proč kvantitativní uvolňování FEDu neroztočilo inflační spirálu. „Finanční prostředky, které FED pumpoval do bankovního systému, nezačaly obíhat v americké ekonomice. Všechno to zůstalo v bankách a v podstatě se nic z toho nepoužilo na půjčky,“ vysvětloval Blinder. Vzhledem k tomu, že FED začal vyplácet za uložení přebytečných rezerv 0,25% úrok, banky se rozhodly zaparkovat peníze z kvantitativního uvolňování do FEDu, místo toho aby je půjčovaly a zvyšovaly tak peněžní zásobu. Proto peníze z QE nepřispěly k inflaci. A pokud banky nebudou půjčovat, nemůže růst ani ekonomika. Nicméně, existuje důvod se domnívat, že 3,5 miliardy z QE proteklo do dluhopisového a akciového trhu v USA. 
 
Krize ve žlutém kovu v roce 2013 po sobě zanechala paseku, a obchodníci se zlatem si teď lížou rány. Nicméně, s odstupem času se dá konstatovat, že hlavním faktorem, který srazil cenu zlata na úroveň 1200 USD za unci, byl kolaps komoditního indexu CCI v první polovině roku 2012. A je to příběh o nízké inflaci nebo chcete-li deflaci a nízkých cenách zlata, které umožňují nekonečný tisk peněz ze strany centrálních bank. Bubliny na evropských a amerických dluhopisových a akciových trzích lze udržet ve stratosféře pouze bude inflace držena téměř na nule. Ve skutečnosti, Bank of Japan, ECB a FED svorně tvrdí, že je nutné tisknout peníze, aby byla odvrácena hrozba deflace. Co se týká cen zlata, odhaduje se, že průměrné náklady na těžbu se pohybují na úrovni okolo 1200 USD za unci a tato úroveň tvořila silnou podporu pro ceny zlata po celý rok 2013. Během minulých 12 měsíců se sice v blízkosti této hranice vytvořila solidní základna, ale pro nějaký udržitelný růst k úrovním okolo 1400 USD za unci bychom asi potřebovali návrat „komoditního super cyklu“.

Čtěte dále:
Kterým směrem vystřelí inflace? Sledujte komodity! Část první

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Gary Dorsch 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.