Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 31.07.2014

Kterým směrem vystřelí inflace? Sledujte komodity! Část prvníV době kdy vlády a politická uskupení všech ideologických směrů v důsledku svých zájmů manipulují s ekonomickými daty, je jen stěží překvapivé, že státní údaje o inflaci jsou publikovány takovým způsobem, který nejlépe vyhovuje vládním politickým záměrům. Stejně tak v době celkového cynismu, kterým obyvatelstvo pohlíží na své zkorumpované politiky, je zcela přirozené, že pohled na oficiální inflační data z pohledu obyčejných spotřebitelů a firem se zcela rozchází s realitou, v důsledku čehož k nim přistupují s totální nedůvěrou. 
 
Od doby Clintonovy administrativy se vlády USA vrtají v metodologii výpočtu inflace, a proto se již CPI nedá nadále považovat za objektivní vodítko růstu cen ve spotřebním koši výrobků, které spotřebitelé obvykle nakupují. Místo toho mají vlády USA zájem na zjišťování „reálné“ celkové míry inflace, protože to umožňuje Washingtonu snižovat úroveň sociální podpory, pomáhá to FEDu držet úrokovou míru uměle nízko, snižuje se tlak na růst mezd, pomáhá udržet důvěru v americký dolar, a uměle zvyšuje „reálný“ růst americké ekonomiky. 
 
Tisíce vládních úředníků, pracujících v úřadech: Statistický úřad práce, Statistický úřad ekonomických analýz, Ministerstvo financí, Úřad pro řízení a rozpočet, Úřad ekonomické a statistické administrativy a stejně tak v nesčetných dalších agenturách a úřadech, každodenně masírují své tabulkové kalkulátory a plní je nekonečnými řadami vymyšlených čísel. Není divu, že je míra inflace zatížena nepřesnostmi plynoucími ze sezónního očišťování dat, podivnými deflátory, řetězovými substitucemi, výběrovým vzorkováním, zpožděnými hlášeními ekonomických dat a příklonem k politickým vlivům. Nejjednodušším způsobem jak vyřešit disproporce mezi cinknutým oficiálním CPI a každodenními náklady, které musí vynakládat průměrná domácnost, je obrátit pohled na globální trhy. Při zkoumání toku dolarů a centů těmito trhy budeme hledat dlouhodobé cenové trendy, které nám umožní vhled do situace. Cenové grafy určitě nejsou zatíženy zkreslením dat od státních úředníků. 

 
Kommodity tvoří 40 % CPI. 
 
V roce 2012 tvořila podle Statistického úřadu práce spotřeba komodit v domácnostech 40 % z celkového CPI. Zbytek tj. 60 % připadal na služby. Komodity tak tvoří stále menší část inflace, než tomu bylo v minulosti. Například v roce 1980 tvorily komodity 58 % nákladů a v roce 1970 to bylo 64 %. Představu jak závisí inflace na komoditách, nám může poskytnout FEDem preferovaný index osobních spotřebních nákladů (PCE), který nezahrnuje základní životní potřeby a který je v režii vládních úředníků. Poslední květnové PCE bylo o 1,8 % výš než před rokem a o 0,3 % níž, než CPI. 

Čtěte dále:
Nemilovaný rostoucí trh vstupuje do rozjařené fáze. Část první
Nemilovaný rostoucí trh vstupuje do rozjařené fáze. Část druhá, závěrečná.
 
Květnová inflace podle vládních údajů se zvýšila o 0,4 %, což je nejvyšší měsíční nárůst za období posledního roku. To znamená, že ceny potravin a benzínu prudce vzrostly. Ceny letenek vzrostly o 5,8 %, to je nejvyšší nárůst za posledních 15 let. Ceny oblečení, léků a nových aut také vzrostly. Podle publikovaných údajů vzrostla inflace o 2,1 %. To je o něco vyšší úroveň, než FEDem preferovaný 2% inflační cíl a obchodníci chtějí vědět, jestli tento krok vzhůru spustil poplach v Yellenové FEDu. 
 
Vzrůstu spotřebitelské inflace předcházel prudký obrat u komoditního indexu CCI (Continuous Commodity Index). CCI je koš 17 stejně vážených komodit a obrat trendu nastal v lednu 2014. Po šesti měsících byla hodnota CCI o 9 % výš než před rokem. Poprvé za dva a půl roku se CCI vynořil z deflačního pásma (byl výš než před rokem). Nicméně ceny komodit jsou velmi volatilní, takže odhadovat inflaci z ceny komodit může být ošidné. 
 
Graf: Ceny zboží rostou rychleji než mzdy
 
Procentuální změna oproti 1. lednu 2006
 
wheat – pšenice, rice – rýže, butter – máslo, gasoline – benzín, milk – mléko, wages - mzdy
 
Komoditní trhy jsou měsíc od měsíce a rok od roku notoricky volatilní. Často v důsledku přírodních jevů, nebo válečných konfliktů. Nicméně pokud odfiltrovat z trhu „šum“ můžeme k identifikaci převládajícího trendu použít nějaký dlouhodobější časový rámec. Cena velikého množství komodit se v dlouhodobém období obchoduje podstatně výš. Například základní životní potravina pro většinu lidí – rýže se obchoduje o 83 % výš než v roce 2006. Máslo je dražší o 69 %, benzín o 67 % vzhledem k úrovni před 8 lety. Stejně tak mléko (+63%) a pšenice (+61%). Není divu, že když americký spotřebitel jede nakupovat, pociťuje nepříjemně akumulovaný tlak růstu inflace. 
 
Jak je na tom americký zaměstnanec? Stačí růst mezd vyrovnávat nárůst ceny spotřebitelských výrobků? Podle vládních údajů Ministerstva práce je průměrná mzda oproti roku 2006 vyšší o 19 %. To je v průměru nárůst o 2,2 % ročně. Nicméně pro mnoho američanů je realitou snížení mezd a to znamená sníženou možnost k utrácení. Například v červnu 2014 Statistický úřad práce uváděl, že počet dobře ohodnocených zaměstnaneckých míst se snížil o 523 tisíc míst na 118,2 milionu. Počet hůře placených pracovních míst vzrostl o 799 tisíc na víc než 28 milionů. To znamená, že mnoho amerických zaměstnanců je nuceno přecházet na částečný pracovní úvazek a jejich příjmy se snižují. Americká střední třída se vyprazdňuje a zbídačování nízkých příjmových skupin narůstá. 
 
Tak jako tak, FED již opět mluví o svých dalších cílech, od cílení inflace až po cílení růstu mezd. „Mezi známky stagnace na trhu práce patří pomalý růst mezd a nízké zapojení pracovních sil," řekla 15. července 2014 šéfka Fedu Yellenová. Ještě dříve, 11. července 2014 řekl šéf Chicagského FEDu Charles Evans televizi Bloomberg, že by to nebyla "katastrofa", kdyby míra inflace přesáhla 2% cíl Fedu. „Dokonce i 2,4% míra inflace, by myslím mohla fungovat," prohlásil. Takže zpráva, kterou nám FED posílá je, že bude tolerantní k výši cílové inflace, protože nižší platební mzdy na částečný úvazek mají držet inflační tlaky pod kontrolou. Stejně jako v minulosti jsou hříchy FEDu projevující se ve formě vyšších životních nákladů zdánlivě odplaveny do neznáma.
 
Šéfka FEDu prohlásila, že vyšší inflační čísla jsou jen „šum“. 
 
Při dotazu na květnovou hodnotu inflace ve výši 2,1 %, bagatelizovala šéfová FEDu Yellenová hrozbu inflace: „Pokud se týká posledních dat CPI, čísla jsou sice poněkud vyšší, ale domnívám se, že se jedná jen o šum. Obecně řečeno se inflace vyvíjí v souladu s očekáváním výboru a vývoj je zhruba v souladu s očekáváním FEDu, že se inflace postupně vrátí k 2% inflačnímu cíli,“ prohlásila Yellenová. 
 
Graf: Volatilita futures na mléko na CME
 
Realitou pro 48 milionů američanů je, že si za své peníze mohou dovolit měsíčně nakoupit méně másla, méně sýru Čedar, méně čokolády a mléka. Na burze Chicago Mercantile Exchange se v současné době pohybují kontrakty na nákup mléka o 23 % výš, než tomu bylo před rokem. V porovnání s rokem 2006 je to o 75 % výš. FED však považuje tento vzrůst cen pouze za přechodný. Nakonec podle gravitačního zákona, všechno co vyletí nahoru, musí zase spadnout dolu, že? 
 
Nárůst poptávky po amerických mléčných výrobcích, jako je sýr čedar z oblasti Asie a Jižní Ameriky narostl oproti minulému roku o 19 %, uvádí Dairy Export Council. Vývoz sýrů v uplynulém roce vyskočil o 46 %, v čele s 38% nárůstem vývozu do Mexika, které je největším odběratelem amerických mléčných výrobků. Export mléčných výrobků do Číny se zdvojnásobil. Vývoz sušeného mléka nyní tvoří 16% celkového exportu výrobků z mléka. Pro srovnání před deseti lety to bylo 5%. Příjmy producentů mléka v USA vzrostly v minulém roce o 35 % na 583 milionů dolarů. 
 
Největšími zdroji inflace v tomto roce jsou zatím mléčné a masné výrobky. Safeway, druhá největší prodejní síť s 2400 obchody a 250 tisíci zaměstnanci oznámila 23. dubna 2014, že druhém čtvrtletí hodlá zohlednit vyšší náklady na maso a mléko a další zboží ve vyšších cenách tohoto zboží. Společnost Hershey (HSY), jednička ve výrobě cukrovin ve Spojených státech oznámila, že, zvýší zhruba o 8 % ceny svých instantních spotřebních materiálů, balených sladkostí a cukrovinek v důsledku nárůstu cen potravinářských komodit, včetně rostoucí ceny kakaových futures, které se dostaly na své tříleté maxímum. 
 
Nicméně, vyšší ceny mléka a mléčných výrobků se již promítly do vyšší ziskovosti pro zemědělce, a v důsledku toho klesly denní porážky dojnic jako důsledek po vyšší poptávce mléka. Nový Zéland, největší světový producent mléka i nadále rozšiřuje svoji produkci, aby byla uspokojena rostoucí poptávka v Číně, a vypadá to, že v následujících měsících bude mít mléka přebytek. Zvýšená produkce na Novém Zélandu již otřásla na trhu s futures mléka na Chicago Mercantile Exchange. Nejbližší kontrakt v dubnu klesl o 12 % na 24,32 dolarů za sto liber. Třída III mléka, které se používá k výrobě sýrů, uzavřela na hodnotě 21,42 amerických dolarů za sto liber. Cena futures na sýry čedar a podobné ze svého historického maxima na úrovni 2,35 USD za libru na současnou hodnotu 2,04 USD. 
 
Graf: Ceny obilí padají, ceny masa a mléčných výrobků rostou
 
cheese – sýr, rice – rýže, soybeans – sojové boby, butter – máslo, milk – mléko, cattle – skot, wheat – pšenice, corn – kukuřice
 
Exkurze na Chicagský trh s obilím
 
V roce, kdy se američtí chovatelé mléčného skotu těší na obrovské zisky, ostatní američtí farmáři očekávají vprůměru o 21 % nižší příjmy než v roce 2013. Důvodem jsou výrazně nižší ceny největších tržních plodin – kukuřice, pšenice a sóji. USDA odhaduje, že ve stejném období zisky producentů mléka a masa porostou o více než 28 % na průměrnou hodnotu 334 100 USD. 
 
Před dvěma lety se v Chicago Board of Trade, prodávaly futures kontrakty kukuřice na úrovni 8,43 dolarů za bušl. Bylo to krátce poté, co Ministerstvo zemědělství vydalo zprávu posuzující vliv historického sucha na produkci v zemědělských oblastech. USDA snížilo odhad produkce kukuřice v USA na 10,8 miliardy bušlů, což měla být o 13 % nižší produkce, než 2011, a nejnižší od roku 2006. Mnozí američtí farmáři usoudil, že sucho bude trvat po delší dobu a mnozí se rozhodli profitovat z rekordně vysokých cen vysokým navýšením své produkce. Tato kolektivní akce zemědělců vytvořila obrovský nadbytek dodávek v dnešním obilních trzích.
 
Dva roky poté, co zničující sucho poslalo ceny obilí na vrchol spadla cena kukuřice o polovinu na dnešní hodnotu 3,75 USD za bušl. To je nejnižší úroveň za poslední čtyři roky. Odhaduje se, že průměrné výrobní náklady kukuřice se pohybují kolem 3,50 dolarů za bušl, což by mohlo posloužit jako spodní podpora pro cenu kukuřice. Cena sójových bobů se propadla z rekordních 18 dolarů za bušl před dvěma lety, na dnešních 11,80 USD. Je to největší propad za posledních 41 let. Listopadové futures se dnes pohybují na hodnotě okolo 11 USD za bušl. USDA odhaduje, že velikost sklizně sójových bobů v tomto roce dosáhne 3,8 miliardy bušlů. Pro porovnání úroda v minulém roce dosáhla 3,3 miliardy bušlů. Mezi plodinami, u kterých se předpokládá zvýšení globální zásoby na nejvyšší úroveň během posledních 14 let, se také nachází kukuřice. Kukuřičné futures poklesly o 44 %, pšenice je o 24 % nižší, sója o 20 % a rýže je také o 18 % níž.

Pokračování příště...

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Gary Dorsch 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.