Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 19.08.2013

Lorillard Inc.: Fundamentální analýza
Dříve než začneme analyzovat akcii, je důležité zjistit, jak dobře si společnost vede ve svém oboru činnosti. Jako investoři vstupujeme nákupem příslušné akcie do tohoto odvětví a hodláme se podílet na ziscích v příslušné oblasti podnikání. Lorillard Inc (LO), je třetí největší tabákovou společností v USA.

Historický graf od roku 2002 ukazuje, že akcie LO je momentálně nepatrně podhodnocena. Akcie poskytuje dividendový výnos a předpokládaný růst se pohybuje na úrovni 12 % ročně. Nicméně by si měl investor provést svůj vlastní výzkum a usoudit, zda tuto investiční příležitost využije.

Zisky společnosti korelují s cenou akcie, což je dobře vidět v následujícím grafu. Oranžová čára s trojúhelníčky představuje historický růst zisků. Černá čára představuje hodnotu ceny akcie a vidíme, že obě tyto hodnoty jsou korelovány. Na všech grafech vidíme, že se obě hodnoty pohybují souběžně. Jestliže se cena odchýlí od čáry zisků, nezbytně se k ní časem vrací.

Zisky a cena akcie jsou navzájem korelovány

Pohled na historické zisky a vývoj ceny akcie ukazuje, že obě hodnoty jsou korelovány. Historický růst akcie je 12,9 % ročně a PE=14,4. Analytici odhadují budoucí růst na úrovni 12 % a to znamená, že akcie se v současné době trhem mírně podhodnocena. (cena se nachází pod oranžovou čarou označující další růst).

Lorillard Inc.: Historické zisky, Cena, Dividendy a P/E od roku 2005

 
Tabulka výkonnosti Lorillard Inc.

Následující graf ukazuje výkonnost akcie a dividend. Ukazuje, jakým způsobem se historicky zhodnocovaly výnosy z akcií a z dividend. Výplata dividend je zahrnuta do celkového výnosu, ale dividendy nejsou reinvestovány.

Pokud oddělíme výnosy dividend od výnosu akcie, stane se zřejmým, že dividendy tvoří další nezanedbatelný výnos plynoucí z vlastnictví akcie. K celkovému zhodnocení odpovídajícímu 18 % ročně (zelený ovál), při počátečním množství kapitálu 10 000 USD, přispívají dividendy sumou 9876,16 USD (modré zvýraznění), což zvýší výnos z 18 % na celkových 21 % ročně. Ve stejném období se index S&P 500 zhodnotil o 5,6 %.


 
Následující graf vykresluje úroveň historického P/E (modrá čára) vzhledem k hodnotám desetiletých státních dluhopisů USA. Současná úroveň P/E se nachází na zhruba stejné hodnotě, jako v roce 2005.


 
Dalším znamením toho, že se společnost nachází v oblasti dobré hodnoty lze ukázat na grafu současné hodnoty P/S vzhledem k historické hodnotě P/S. Současná hodnota P/S se nyní nachází na hodnotě 3,40, což je historicky vysoká hodnota.

 

Odhad budoucího vývoje

Budoucí dlouhodobé výnosy zcela závisí na dvou zásadních komponentách:

1.    Na křivce historického růstu zisků společnosti
2.    Na ceně, za kterou nakoupíme akcii, abychom se mohli podílet na těchto ziscích.

Předpověď růstu budoucích zisků společnosti, a nákup akcie na správné hodnotě jsou zásadními kritérii pro bezpečné, uvážlivé a ziskové investování.

Graf odhadu budoucích zisků společnosti a výpočet návratnosti je jednoduchý, ale velmi účinný nástroj, který ukazuje různé scénáře a možné odhady budoucího vývoje. Podrobný pohled na tyto možné scénáře tvoří další nezbytný krok pro uvážlivé a obezřetné investování.

Konsensus 12 vedoucích analytiků, který publikuje společnost Capital IQ předpokládá, že Lorillard Inc. bude v dlouhodobém výhledu růst 12 % ročně (oranžový kruh). Lorillard Inc. má dlouhodobý dluhy ve výši 208 % a má v současné době P/E na úrovni 14,4. Hodnota P/E je v současné době podhodnocená. Úrovně ohodnocení jsou označeny pěti oranžovými linkami s maximem P/E = 18 a vychází z předpokládaného růstu zisku 10 % ročně. Cena by v roce 2018 měla dosáhnout úrovně 82,49 USD, což ukazuje hnědý kruh v grafu budoucích výnosů. To představuje 16,8 % ročního výnosu včetně dividend (žluté zvýraznění nahoře).


 
Odhad budoucích výnosů

Všechny společnosti odvozují svoji hodnotu z budoucích příjmů (čtvrtletní zisk) které je společnost schopna svým vlastníkům generovat během své existence. Protože hodnota společnosti roste s rostoucími zisky, předpokládáme, že dlouhodobě se cena bude pohybovat v blízkosti křivky představující budoucí výnos.

Vzhledem k tomu, že má každý investor možnost investovat do různých instrumentů, je vhodné porovnat investici do akciového titulu s investicí do méně rizikového státního dluhopisu. Jak je uvedeno v následujícím grafu, porovnáním investice do LO s investicí do desetiletého státního dluhopisu USA nám vychází, že investice do akcie bude zhruba 5,1 krát úspěšnější (fialový ovál) než stejně velká investice do desetiletého státního dluhopisu. Toto porovnání je základem pro úvahy o investování do příslušného titulu.


 
Souhrn a závěr

Tento článek představuje fundamentální pohled na minulé a současné zhodnocení akcie, založené na historických ziscích společnosti, které byly publikovány v souladu s pravidly akciového trhu. Výhled do budoucna je založen na konsenzu analytiků. I když se jedná o letmý pohled na fundamentální ukazatele, může si čtenář udělat poměrně přesný obrázek o společnosti. Nicméně minulá výkonnost není zárukou výkonnosti v budoucnu a čtenář by si měl sám provést další analýzy, aby se ujistil, zda údaje uvedené v článku jsou dostatečné.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST Graphs
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.