Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 16.05.2012

Malý průvodce obchodováním s futures

Za základy obchodování s futures lze považovat obchodování v roce 1848 kdy byla založena v americkém Chicagu skupinou obchodníků burza s názvem Chicago Board of Trade jako reakce na rapidního nárůstu obchodu s obilím.

Dříve než byla založena burza se farmáři potýkali s problémem velkého kolísaní cen především po sezóně. V době sklizní bylo Chicago zavaleno velkým objemem obilí, což tlačilo cenu rapidně dolů. V důsledku toho tak byli farmáři vystavováni velkým ztrátám.  

Prvním krokem burzy tak logicky byla standardizace množství a kvality obchodovaného obilí. Avšak první termínovaný kontrakt byl vytvořen až o několik let později v roce 1855. Podstatou kontraktu byla dohoda mezi farmářem a obchodníkem nakupujícím obilí, na základě které farmář dodá ve sjednaném termínu a místě dohodnutý objem obilí za předem pevně stanovenou cenu. Farmář tak měl přehled o tom kolik obilí musí vyprodukovat. V podstatě měl prodanou úrodu již při osívání.

S odstupem času spekulanti objevili, že než kupovat a prodávat přímo obilí je pro ně pohodlnější kupovat a prodávat tyto kontrakty. Mohli tak totiž spekulovat na budoucí pohyb ceny, aniž se museli starat o skladování a následné dodání skutečného obilí. Na tuto skutečnost burza zavedla pravidla regulující obchodování na burze.
 

Semináře Obchodání futures


Futures je  tedy termínovaný obchod a  představuje závazek  prodat nebo koupit určitá pokladová aktiva např. komodity ve sjednaném množství a za předem sjednanou cenu a čas. Dnešní praxe je spíše obchodování s těmito kontrakty tzn. bez fyzického dodání. A co může být podkladovým aktivem? Jde například o kontrakty:

    indexové (vybrané indexy - DAX, Dow Jones, Hang Seng atd.)
    komoditní (kovy, energie, plodiny – zlato, ropa, pšenice atd.)
    měnové (volně směnitelné měny)
    úrokové (pokladniční poukázky, dluhopisy)

Futures kontrakty můžeme nakoupit na celou řadu aktiv obchodovaných na světových burzách. Držitelé futures nemají právo na majetek jak je tomu v případě akcií, nebo na splacení dlužné částky, jak je tomu v případě dluhopisů. Jednoduše řečeno jde o odhad vývoje ceny na určitá podkladová aktiva s využitím pákového efektu, kdy s minimální investicí investor ovládá celý kontrakt, který může být v řádech mil nebo statisíců. Dá se říci, že stačí něco mezi zaplatit 10% - 20% z ceny kontraktu.

Co tedy motivuje investory obchodování s futures kontrakty? Jsou to dva hlavní důvody:

-    spekulace na pohyb ceny ( pokud se investor domnívá, že cena podkladového aktiva poroste zaujímá long pozici tedy nakupuje, pokud se domnívá, že cena bude klesat zaujímá pozici short tedy prodává.)
-    hedging prostřednictvím futures kontraktu zaujímá opačnou pozici ve své otevřené spotové pozici

Některé výrazy, které by měl každý obchodník s futures kontrakty  znát:

First notice day – první obchodní den s nárokem na dodání. V tento den by spekulant již neměl být v jakékoli pozici

Last trading day – poslední obchodní den s daným kontraktem

Initial margin – částka kterou musí mít obchodník na účtu, aby mohl otevřít pozici.

Maintenance margin – (udržovací margin) částka na účtu pod kterou nesmí hodnota účtu klesnout, jinak je obchodník oprávněn pozici zavřít.
Příklad z praxe:

Kontrakt            Corn (kukuřice) květen
Velikost kontraktu         5000 bušlu
Cenový pohyb               0,25 = 12,5 $
Initial margin                2835 $
Maintenance margin  2100 $
First notice day        30.4.2012
Last trading day      14.5.2012


Vývoj ceny denní graf ze dne 20.3.2012
1. obchod
Otevřená pozice „short“         650 $
Zavřená pozice                        647 $
Výsledek 3 x 50                       150 $ zisk na jednom kontraktu

Jozef Diňa
Pro www.akcieatrhy.czVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.