Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 22.05.2014

Microsoft: Průběh zrání podnikání. Fundamentální analýza.


 
 

Každý zná Microsoft (MSFT), společnost s tržní kapitalizací větší než 300 miliard USD. Není třeba představovat Windows, Office, případně další produkci, jako je Xbox a Skype. Možná, že pro čtení tohoto článku využíváte produkt Microsoftu. Není tedy potřeba firmu zvlášť představovat a místo toho si můžeme uvést zajímavá čísla. Každý den používá operační systém Windows 1,3 miliardy lidí. Každý sedmý člověk na světě používá Office. Skype generuje jednu třetinu světového telefonního provozu. Outlook používá 400 milionů lidí. Internet Explorer drží podíl 56 % mezi prohlížeči. Místo slova „obrovský“ bychom potřebovali o něco větší přirovnání. 
 
Při hodnocení těchto působivých čísel vynikne, jak malé je slovo „veliký“. Když nějaká společnost začíná, tak je její tržní podíl je obvykle 0,00001 %. Když i poté rychle roste, podaří se jí zdvojnásobit tržní podíl na 0,00002 %. Ve srovnání s tím Microsoft nemůže zdvojnásobit svůj tržní podíl, protože drží nadpoloviční podíl celkového koláče. Jestli má tedy firma dále růst, musí přicházet zisk i z jiných oblastí. Stromy nerostou do nebe, i když v případě Microsoftu by se mělo říkat: „Stromy nerostou ke hvězdám.“
 
S vědomím tohoto fenomenálního růstu v minulých 30 letech se podíváme na graf společnosti Microsoft méně obvyklým způsobem, než jak to děláme u jiných akcií. Obvykle si v grafu zobrazujeme historii minulých patnácti let a dva roky výhledu. Graf zobrazuje zisky, dividendy, P/E, teoretické zhodnocení a vztahy mezi těmito údaji. Tento pohled je však statický a vykreslovaný graf nabízí pohled jednoho časového rámce. 

Čtěte dále:
Chicago Bridge and Iron: Solidní společnost s extrémní dividendou
U.S. Bancorp: nezapomínejme na akcie této kvalitní banky
 
Následuje tradiční patnáctiletý graf s 13 roky historie a 2 roky výhledu. Z grafu můžeme vyčíst, že MSFT generoval složený zisk rychlostí 9 % ročně. V grafu vidíme teoretickou a průměrnou výkonnost, vidíme, jak si společnost vedla během ekonomické krize a jaký vliv měla krize na produkci společnosti. Také zde vidíme kdy začala firma vyplácet dividendy a jak veliký zisk je na dividendy vydělen. Nejdůležitější je pak vztah mezi zisky a cenou akcie. Kam jde zisk, tam následuje i cena akcie

 
I když nám tento graf rychle ukáže základní informace ohledně vývoje společnosti, existují zde jistá omezení. Například z grafu nevidíme, jak se v minulosti měnila rychlost růstu společnosti, případně jestli trh soustavně nadhodnocoval, nebo podhodnocoval cenu akcie. (To však zkušený investor z grafu dokáže jednoduše vyčíst.) Pro lepší pohled na výkonnost firmy je lepší si zvolit jiný časový rámec a porovnat si s výše uvedeným grafem. 
 
Následující graf ukazuje vývoj firmy v letech 1994 až 2000. Na tomto grafu vidíme, že MSFT prodělal opravdu extrémní růst složenou rychlostí 43 % ročně a to navzdory obrovskému propadu na konci zobrazovaného období. I s tímto propadem by investor realizoval zisk ve výši 36 % ročně. Hypotetická investice 10 000 USD by dosahovala na konci tohoto období 81 000 USD. Během této doby společnost nevyplácela žádné dividendy. 

 
Když si však zobrazíme časový rámec posledních sedmi let, tak během této doby MSFT rostl rychlostí 11 % ročně, což je solidní růst, ale zdaleka nedosahuje rychlosti bláznivých devadesátých let. Za zmínku stojí, že během této doby začal MSFT vyplácet dividendy. 

 
Minulé grafy ukazují, jak se měnila dynamika rychlosti růstu společnosti v jednotlivých obdobích. Pro zajímavost si můžeme ukázat, jak se měnila dynamika růstu v jednotlivých letech. 
Růst složeného zisku na akcii
 
Rok Růst EPS
 
1996 16,3%
1997 14,4%
1998 12,5%
1999 11,4%
2000 9,3%
2001 8,7%
2002 8,7%
2003 11,6%
2004 11,3%
2005 11,4%
2006 8,5%
2007 9,9%
2008 9.7%
2009 5,9%
2010 10,2%
2011 7,5%
Výhled 8,3%
 
Čísla v tabulce zobrazují rychlost růstu ziskovosti na akcii v jednotlivých letech. Rychlost růstu byla v počátečním období vysoká, poté průměrná a v současném období je nízká. Ovšem růst několik procent každým rokem je něco, co se počítá. Rychlost růstu se sice zpomaluje, ale stále ještě je zajímavá. 
 
Když se zaměříme na P/E, tak vidíme, že reaguje správně na pomalejší růst. Na začátku století se P/E pohybovalo na úrovni 40. Dnes se pohybuje na standardní úrovni okolo 15. Výhledově lze předpokládat, že se P/E bude pohybovat na úrovni poslední hodnoty. Je zajímavé, že hodnota 40 nebo 15 vedou ke stejné výkonnosti. Z dlouhodobého hlediska je důležitá výkonnost a ziskovost firmy v oblasti jejího podnikání. 

 
Ještě lepší pohled na vyzrálost společnosti přináší způsob, jak nakládá se svým ziskem. V počátku společnost často mocně investuje s cílem rozšířit svoji činnost. Nakonec však každá velmi zisková společnost začne vracet přebytek zisku do rukou akcionářů. To má obvykle podobu odkupu akcií nebo dividend.
 
Dividendy začaly být vypláceny v roce 2003, jak vidíme v následující tabulce výkonnosti. Růst velikosti dividend je stálý a na jejich výplatu vyhrazuje MSFT méně, než polovinu zisku. Navíc v roce 2004 vyplatil MSFT mimořádnou dividendu ve výši 3 USD na akcii. 

 
Mezitím začala firma také se zpětným odkupem akcií. Pohledem do grafu fundamentálních dat (Fundamental Underlying Number FUN) vidíme, že množství akcií v oběhu se začalo okolo roku 2005 významně snižovat. Od roku 2005 klesal během osmi let počet akcií v oběhu tempem 3 % ročně. 

 
Posuneme se dál a připomeneme si, že je zřejmé, že se Microsoft velmi pravděpodobně nevrátí k rychlosti růstu, kterou měl na začátku. Nicméně se dá předpokládat v následujícím období střídmý růst. Konsensus analytiků očekává, že zisk na akci bude dosahovat v následujícím období 8,3 % ročně. To lze očekávat vzhledem odkupu akcií, k růstu populace a novým produktům společnosti. Pokud se tyto odhady vyplní a akcie společnosti se bude obchodovat na úrovni P/E = 15, znamenalo by to růst ve výši 11,2 % ročně.

 
Jenom mějte na paměti, že uvedené hodnoty jsou jen výpočty, které ukazují, jak vidí budoucí růst společnosti na základě svého přesvědčení analytici. 
 
Pokud to shrneme, pohled na graf v jednom časovém rámci nám dá jen statickou představu o vývojji společnosti. I když v grafu nalezneme velké množství informací, vždy je dobré podívat se na vývoj pomocí několika různě velikých časových rámců. V případě Microsoftu jsme viděli nejprve růst rychlostí 40 % ročně, s P/E = 40, na menším časovém rámci v současnosti vidíme růst rychlostí 10 % s P/E = 15. V obou případech výkonnost akcie nezávisí na poměru P/E, ale na korelaci mezi ziskem a cenou akcie. 
 
Pro investory, kteří se orientují na celkový výnos, je vhodné vyhledávat společnosti, které se pohybují na začátku svého růstu. Přelézat ploty je lehčí s růstem 40 %, než 10 %. Nicméně to znamená investovat vyšší částku do akcie při P/E=40. Z dnešního pohledu není Microsoft rychle rostoucí akcií. Je to dáno i tím, že jeho podíly na trhu mu nedovolují zdvojnásobit zisky, nicméně společnost má stále zisky natolik vysoké, že je může rozdělit do dividend a do zpětného odkupu akcií. Neznamená to, že by společnost nemohla dále růst. Pomalejší dynamika růstu a nižší P/E stále představují u této zavedené firmy možnost rozumné návratnosti při vstupu do investice. Jako vždy je však vhodné, aby si investor provedl svůj vlastní výzkum a zjistil, jestli je pro něj tato investice vhodná z hlediska časového horizontu, výše rizika a dalších investičních kritérií. 

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST Graphs 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.