Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 10.05.2012

Naplánujte si svůj obchod. Není třeba nutně vědět, kam se cena vydá, je třeba být na správné straně obchodu.
Většinou panuje přesvědčení, že k tomu, aby obchodník udělal úspěšný obchod, je potřeba vědět, kam se trh vydá. To se zjišťuje nejrůznějšími způsoby. Četbou doporučení analytiků, sledováním zpráv na internetu, ekonomického zpravodajství, sledováním technického cenového indikátoru, atd. Ovšem přesné určení směru budoucího vývoje není nezbytně potřeba. Někdy můžeme naplánovat svůj obchod pro obě varianty vývoje a pak realizovat obchod až ve chvíli, kdy se cena rozhodne, kam půjde. Případ takového plánování si ukážeme na indexu N225.

Pokud se podíváme na japonský index Nikkei 225 v týdenním časovém rámci, vidíme na první pohled dlouhý svislý pád a následné více než 50% zotavení, které označuje týden, ve kterém postihlo Japonsko zemětřesení s následující vlnou tsunami. Maximum a minimum vytvořilo opěrné body pro klesající azurovou resistenci a rostoucí žlutou podporu. Nejdůležitější čarou v grafu je červená podpora/resistence, na úrovni okolo 9000 bodů, do které se index s oblibou trefuje jednou až dvakrát ročně. Tyto nárazy označené žlutými kroužky jsou charakterizovány změnou směru, pohybu indexu, nebo pokud se podaří hodnotě indexu projít skrz, tvoří pak tato čára odpor pohybu indexu z druhé strany. Tomuto druhu čáry se říká support/resistance, protože je to zároveň podpora (v levé části grafu) a zároveň je to resistance (v roce 2011).

Pro rozhodování, jestli se nacházíme na úrovni vhodné pro vstup do obchodu, je třeba se podívat, co lze z grafu tohoto typu vyčíst. Bod 1 tvoří průsečík klesající azurové trendové čáry a červené vodorovné resistence. Na této úrovni se cena odrazila, protože obchodníci čekající na odraz od klesající trendové čáry a jiní obchodníci čekající na odraz od vodorovné čáry došli současně k rozhodnutí, že hodnota indexu narazila na svůj limit a bude se odrážet.

Čtěte dále:
Technická analýza indexu Dow Jones. Procházíme dílčí korekcí.
Nikkei 225, nahoru nebo dolu?

V současné době se hodnota indexu nachází na úrovni 9000 bodů (bod 2) a zde se můžeme rozhodovat, jestli vstoupíme do obchodu. Pokud máme pocit, že se index odrazí, půjdeme na long, pokud projde, můžeme jít na short. V obou případech si můžeme stanovit poměrně úzké rozpětí pro příkaz stop, což vytváří velmi dobrý poměr Zisk/Ztráta pro takto naplánovaný obchod.

Pokud se index odrazí a bude stoupat, dojde velmi pravděpodobně k úrovni klesající azurové resistance, pokud by prošel skrz, velmi pravděpodobně dojde na úroveň žluté rostoucí podpory. Také pokud, by byl pád rychlý, zastaví se velmi pravděpodobně na průsečíku červené podpory a žluté trendové čáry (bod 3).

Jak zvolit směr obchodu? Musíme podrobně sledovat chování hodnoty indexu na úrovni hlavní Resistance/Support čáry. Průchod přes tuto čáru nebývá hladký, ale čára je překročena několikrát tam a zpátky,  než pokračuje v původním směru. Než hodnota indexu pokračuje dál, otestuje nejprve čáru z druhé strany. Pokud se bude hodnota indexu N225 odrážet, otestuje hodnotu podpory na úrovni 9000, před svým konečným odrazem, shora.

Nyní se tedy nacházíme v zajímavé oblasti, která poskytuje možnost vstoupit do obchodní pozice se spekulací jak na růst, tak na pokles. Můžeme si nastavit úzký stop rozsah, který v případě, že se obchod nebude vyvíjet podle našich představ, nás uchrání velkých ztrát, a pro případ, že trefíme směr, známe i pravděpodobné úrovně výstupů z obchodu.
 


V každém případě platí, že investování je vysoce riziková činnost, při které hrozí ztráta, která může dosáhnout vysoké výše. Proto je třeba předem zvážit, jak vysokou ztrátu v obchodě jsme ochotni tolerovat. Za maximální ztrátu v jednom obchodě se považuje hodnota -10%.

V případě, že se obchod začne vyvíjet dobře, je vhodné vhodně posunout hodnotu příkazu stop na úroveň Break Even, což je hodnota, kdy je vyděláno na poplatky a v případě, že by se obchod začal vyvíjet proti nám, neutrpíme žádnou ztrátu, protože jsme na nule.

Pro www.akcieatrhy.cz
Vladimír Vaner
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.