Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 25.07.2014

Nemilovaný rostoucí trh vstupuje do rozjařené fáze. Část prvníPo šest let trvajících intrervencích centrálních bank je světový finanční systém nenapravitelně poškozen. To, co bylo považováno za tržní evangelium a řídilo rozhodoání trhů před vypuknutím finanční krize v roce 2008 již v dnešním trhu neplatí. Wall Street již není baštou svobodných a otevřených trhů, kde ceny dluhopisů a akcií určuje kolektivní soud miliónů investorů. Místo toho tržní ceny určuje hrstka jmenovaných politických úředníků, tzv. centrální bankéři, kteří ze zákulisí tahají za páky ve snaze ovlivnit směr a vývoj trhů. 
 
Dodržování tradičních způsobů investování (těch před rokem 2008) způsobilo, že mnoho zkušených investorů přišlo o jedny z největších zisků z historie Wall Street. "Nemilovaný" rostoucí trh trvá nyní již 63 měsíců, a to je čtvrtý nejdelší zisky generující růst v historii. 
 
A stále roste, jako by byl na steroidech. Index S&P 500, se téměř ztrojnásobil z minima Velké recese a pohybuje se na kdysi nemyslitelné úrovni 2000 bodů. Dow Jones Industrial se vydrápal ještě výš a porazil psychologickou hranici 17000. Investoři, kteří se řídí investiční filozofií „kup a drž“ a investoři pravidelně investující, si užívají jízdu a vytěsnili děsivé vzpomínky na dobu před šesti lety. 
 
Kupodivu, i když indexy amerického akciového trhu stoupají do stratosférických výšin, objem obchodů SPY, což je nejaktivněji obchodovaném fondu na burze s podkladovým aktivem S&P 500, se propadl ve srovnání spředchozím rokem zhruba o 60 %. Investoři jsou sice ochotni nechat své zisky růst, ale už nejsou ochotni přikupovat pozice. Kdo tedy v současném trhu nejvíce nakupuje s nepolevujícím úsilím při sebemenším poklesu? Odpovědí je: Korporátní Amerika. I když ekonomické prostředí ještě není moc stabilní, společnosti z indexu S&P 500 vynášejí hodnotu indexu vzhůru za pomoci zpětného odkupu velkých bloků vlastních akcií. A kdyby snad investoři měli strach z výšek, je tu mlčenlivá záchranná síť „protipoklesového týmu“, který podrží index, pokud by se riskantní sázky staly moc kyselými. 
 
Současný přesluhující rostoucí trh je na Wall Street nazýván „nemilovaným“ protože je doprovázen nejslabším hospodářským oživením od hospodářské krize v roce 1930. I když ekonomické oživení oficiálně začalo v červnu 2009, americká ekonomika se plazí vpřed naprosto chudokrevným tempem růstu 2 %. To je méně než poloviční tempo všech oživovacích růstů od roku 1946. Navíc rychle rostoucí bohatství na Wall Street teče k nejbohatším 10 % domácností, nikoli k těm průměrným. Příjmy průměrných domácností dosahovaly v dubnu 2014 výše 839 USD. Očištěné o inflaci byly jen o 20 dolarů vyšší než v roce 2008.
 
Čtěte dále:
General Mills: začíná to být zajímavé, fundamentální analýza
CSX Corp: fundamentální analýza
Kimberly-Clark: fundamentální analýza z jiného pohledu
 
Čeho si skeptici „nemilovaného“ růstového trhu za posledních 5 let nestačili všimnout, že Federální rezervní systém otočil burzu vzhůru nohama, takže špatné ekonomické zprávy jsou důvodem k nákupu akcií, a dobré ekonomické zprávy jsou důvodem k prodeji. Toto tržní zkreslení skrývá reálnou hodnotu aktiv, které se pohybují ukryty v šedé zóně. Důvod tohoto bizarního chování trhu je jednoduchý: akciový trh je ovládán z Fedu, fundamentální data společností nejsou pro trh důležitá. Jednoduše řečeno, to co ovládá akciový trh, jsou snadno dostupné peníze z FEDu, nikoli výkonnost společností jejichž akcie jsou nakupovány a prodávány. 
 
Banka pro mezinárodní platby (Bank of International Settlements – BIS) varovala před rokem, 6. června 2013 že: „akciové trhy jsou pod vlivem měnové politiky kvantitativního uvolňování, která umožnila, aby účastníci trhu „maskovali známky zpomalení globálního růstu“. Investoři jsou ochotní mávnout rukou nad slabými ekonomickými údaji a místo toho nabízet stále vyšší cenu za akcii „v očekávání dalšího podnětu centrální banky“. Prostředí s vysokou likviditou a nízkou volatilitou umožňuje podstupovat vyšší riziko a provozovat carry obchodování,“ uveřejnila BIS. 
 
Před nedávnem (20. května 2014) si šéf Filadefského FEDu Charles Plosser postěžoval: „Je to chyba FEDu, že trhy ignorují fundamentální data. Od počátku finanční krize se centrální banky začaly chovat velmi intervenčně ve snaze manipulovat s cenami aktiv a finančními trhy obecně ve snaze o doladění hospodářské aktivity. Tento přístup zůstal zachován, i když finanční krize dávno skončila. Vedeni ušlechtilými důvody jsme vytvořili prostředí, kdy „všechno ovládá FED.“ Účastníci trhu se soustřeďují na to, jakým směrem by centrální banka mohla upravit svoji politiku, a centrální bankéři se stali příliš chtivými řídit ceny ve finančním světě.“ 
 
Dále Plesser uvedl: „Z dlouhodobého hlediska nejde o zdravou symbiózu. Pokud účastníci finančního trhu věří, že jejich úspěch závisí především na rozhodnutích tvůrců měnové politiky spíše než na ekonomických základech, nebudou naše kapitálové trhy přinášet ekonomické výhody, které jsou schopny poskytovat (tj.; přesné určování cen). A pokud centrální banky neomezí svoje intervenčních strategie a nezaměří se na návrat k normální politice zaměřené na podporu cenové stability a dlouhodobého růstu, pak tím podpoří finanční trhy v tom, že budou ignorovat fundamentální ekonomická data a zaměří se pouze na další akce centrální banky.“ 
 
Graf: Index S&P 500 sleduje dluhopisové portfolio FEDu
 

 
Modrá – index S&P 500, hnědá – dluhopisové portfolio FEDu, zelená – 20 denní klouzavý průměr
 
Všechno ovládá FED
 
Během Bernankeho funkčního období přesunul FED svoji pozornost od funkce centrální banky k centrálnímu plánování. Od vyhlazování hospodářského cyklu k mikrořízení trhů a k finančnímu inženýrství. Obchodní oddělení, které ovládá dříve volné kapitálové trhy, se nachází v devátém patře Liberty Street 33, což je také známo jako domovská adresa New Yorkského FEDu. Hned vedle prosklenné konferenční místnosti se nachází shluk několika obchodních míst, odkud naprosto mlčenlivý „protipoklesový tým“ (PPT) řídí peněžní toky, které určují denní osud úvěrů, vlastního kapitálu a prakticky všech ostatní trhů, které byly zajaty a uneseny centrálními plánovači v Bílém domě a na Ministerstvu financí. 
 
S tím jak se počet každodenně obchodnovaných akcií snižuje, až se dostal na šesti leté minimum, stává se PPT nejdůležitějším nastavovatelem cen na akciovém trhu. PPT soustřeďuje svou palebnou sílu na futures indexu Dow Jones Industrial, což při žalostně nízkých objemech, jaké máme dnes, může zahýbat s zahýbat s indexem S&P 500 o několik bodů.
 
Největšími vítězi na finančních trzích v loňském roce byli obchodníci, kteří se drželi starého pravidla: „Nikdy nebojuj proti FEDu.“ Jeli na penězovodu QE a drželi své sázky zaměřené na růst portfolia dluhopisů FEDu. Pod pláštíkem "nekonečného QE" Fed napumpoval 1,5 bilionu dolarů do pokladen svých zástupců na Wall Street, které se následně přelily do akciového trhu a nafoukly tržní hodnotu akcií listovaných na NYSE a Nasdaqu o 6,5 bilionů USD na dnešních rekordních 25 bilionů dolarů. Od zahájení QE v září 2008 zvýšila centrální banka své portfolio dluhopisů o 3,45 bilionu dolarů, zatímco hodnota amerických akcií se zvýšila o 15 bilionů dolarů. Jinými slovy na každý dolar z QE zvýšil FED bohatství držitelů akcií o 4,35 USD. 
Propagandističtí umělci Fedu tvrdí, že injekce QE nevytváří tržní bublinu, protože finanční prostředky byly uloženy zpátky do FEDu na zvláštní reservní účty, které zachytily většinu peněz vloženzch do kvantitatnivního uvolňování. Nicméně, výše uvedený graf vypráví jiný příběh. Ukazuje 87% míru korelace mezi rostoucí velikostí dluhopisového portfolia Fedu a zvyšující se hodnotou indexu S&P 500. Na cestě indexu k hodnotě 2000 sice bylo několik periodických poklesů, ale všechny byly jen mělké a sloužily jen jako lepší nákupní příležitost pro obchodníky spekulující na růst, kteří se zaměřovali přímo na velikost portfolia FEDu. Všechny zprávy, které v minulém roce nesdílely rostoucí optimismus, byly bagatelizovány a brzo zapomenuty. 
 
Dokonce ani po dosažení hvězdného zisku 28 % v roce 2013, což byl největší zisk za posledních 16 let, se zprávy o 1% poklesu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí 2014 nepromítly do vývoje „nemilovaného“ rostoucího trhu. Když se opětovně zjistilo, že se slabá ekonomika NEpromítne do poklesu akciového trhu a všechny pochyby zmizely, skončil index S&P 500 v prvním čtvrtletí se ziskem 1,2 % a to i přes mizerný stav ekonomiky. Staré pořekadlo: „V květnu prodej a vem si dovolenou“ bylo odhozeno na smetiště dějin, a aby prokázal svoji hbitost, vyšplhal „nemilovaný“ trh do nových stratosférických výšin. 
 
Graf: Zpětné odkupy mají na svědomí nadměrné zisky
 ¨
Hnědá – index S&P 500, modrá – ETF fond zpětného odkupu akcií PKW
 
Nemilovaný trh jede na dva válce
 
Prvním je QE. Tím druhým je korporátní Amerika. Akciové společnosti vychrlily 2 biliony dolarů v hotovosti, kterou měly uloženy na svých bankovních účtech a použily je v souladu s názorem „nic není tak atraktivní, jako já“. Takže společnosti listované v indexu S&P 500 utratily spoustu peněz na zpětný odkup svých akcií. V loňském roce převedly asi 80 % svých zisků do rukou akcionářů, prostřednictvím zpětných odkupů akcií a prostřednictvím výplaty dividend. Během posledních 3 a půl roku se počet volně obíhajících akcií v USA snížil o 10 %. Akcionáři mají rádi zpětné odkupy, protože se tím automaticky zvýší zisk na akcii (EPS). A většinou, i když ne vždy, vede vyšší EPS také k růstu cen akcií. Také pro spekulující na pokles je mnohem obtížnější udržet své prodeje. 
 
Některé pozoruhodné příklady: Northrup Grumman (NOC), očekává, že sníží prostřednictvím zpětných odkupů množství svých akcií v oběhu do konce roku 2015 o 25 %. V loňském roce oznámila společnost Home Depot (HD) program zpětného odkupu akcií za 17 miliard USD, který z trhu odstraní 18 % akcií. 9. června 2014 vydala společnost Home Depot pětileté a třicetileté dluhopisy za 2 miliardy dolarů s úmyslem použít tyto peníze na zpětný odkup akcií. Poptávka po dluhu HD převyšuje nabídku v poměru více než 3 ku 1. Akcie společnosti FedEx (FDX), provozovatele největší nákladní letecké přepravy vyšplhaly nad 140 dolarů za akcii poté, co schválila plán odkupu ve výši 10 % svých akcií. 
 
Jak silný je dopad korporátního QE můžeme vidět na extrémní výkonnosti ETF fondu investujícího do společností se zpětným odkupem akcií Power-Shares Buyback Achievers fund (PKW) pokud jako srovnání ppoužijeme index S&P 500. PKW nakupuje akcie společností, které během posledních 12 měsíců zpětně odkoupily alespoň 5 % svých akcií. Cílem je vyhnout se společnostem, které provádí zpětný odkup proto, aby měly akcie na vypořádání akciových opčních programů, a které nemají zájem na snížení množství akcií v oběhu. Od začátku roku 2009 zvýšil PKW svoji tržní hodnotu o 176 %, ve srovnání se ziskem 113 % indexového fondu SPY. Analytici odhadují, že 40% zvýšení zisku na akcii firem z indexu S&P 500 bylo v posledních 12 měsících způsobeno "finančním inženýrstvím", firemních pokladníků. Jinými slovy, firemní zpětné odkupy akicí vystrašily investory spekulující na pokles a možná jsou zodpovědné za zhruba jednu třetinu z hvězdných zisků „nemilovaného“ rostoucího trhu. 
 
Finanční inženýrství v Apple
 
Každý zná Apple Inc (AAPL). Je známo, že zaměstnává mnoho nejlepších hightech inženýrů po celém světě. Kdo však věděl, že má také vynikající finanční inženýry?
 
Společnost sídlící v Cupertinu v Kalifornii, výrobce iPhone, představila 29. dubna 2014 plán spočívající ve vydání dluhopisů za 12 miliard dolarů, aby odměnil akcionáře s pákovým efektem zpětného odkupu akcií. Hladově slintající invetoři se dychtivě vrhli na nákup ve snaze urvat kus jablečného dluhového koláče. Nejhodnotnější technologická společnost na světě má 151 miliard dolarů v hotovosti, ale jen 18 miliard je k dispozici doma ve Spojených státech. To znamená, že společnost Apple musela vydat další dluhopisy, aby mohla financovat svůj plán na vrácení 130 miliard dolarů zpět do rukou akcionářů. 
 
Znovuzrození akcií Apple má co do činění jak s technologickou, tak finanční magií. Po celá léta AAPL přesouval miliardové zisky z USA a do přidružených společností se sídlem v Irsku, kde je sjednaná sazba daně nižší než 2 %. Zahraniční subjekty firmy v minulých letech neplatily žádnou, nebo platily jen malou daň ze 40 miliard zisků generovaných mimo USA. Luca Maestri, finanční ředitel Apple, to v doprovodném prohlášení k finančním výsledkům společnosti vysvětlil takto: „Repatriace naší zahraniční hotovosti by vzhledem k současným daňovým zákonům USA mělo značné daňové dopady a nevěříme, že by to bylo v nejlepším zájmu našich akcionářů.“
 
Prudké oživení cen akcií Apple do blízkosti historického maxima má hodně co do činění s kouzelnictvím Carla Icahna, který opakovaně tvrdil, že akcie AAPL jsou podhodnoceny, načež každý den znovu a znovu komentoval na Twitteru každou dílčí investici do firmy a to probíhalo od června 2013, kdy vyjevil svůj zájem na nákupu akcií AAPL.
 
Dne 1. října 2013 publikoval Icahn tweet, ve kterém uváděl, že se snažil přimět generálního ředitele Apple, Tima Cooka ke zpětnému odkupu akcií za 150 miliard USD: „Měl jsem včera s Timem srdečnou večeři a tlačil jsem na zpětný odkup za 150 miliard. Rozhodli jsme se pokračovat v dialogu asi za tři týdny.“ V rozhovoru pro CNBC, Icahn zdůraznil, jak silně byl přesvědčen o zpětného odkupu. „Na to není nutné dlouho přemýšlet. Pro tuto společnost s jejími přebytky nemá smysl, aby nedělala zpětné odkupy. A je tu další důvod, který jsem zmínil a který by neměl být zapomenut. Dnes si můžete velice levně půjčit peníze. Nemyslím si, že se to bude znovu opakovat,“ uvedl Icahn na CNBC v pořadu Halftime Report.

 
"Mají jedinečnou příležitost jít si půjčit peníze. S akciemi Apple, obchodovanými na 482 dolarech by odkup tohoto druhu znamenal nákup asi 300 milionů akcií. Apple má v současné době v oběhu jen asi 900 milionů akcií, takže zpětný odkup této velikosti by bylo snížení o něco více než jednu třetinu,“ vysvětlil Icahn. Dne 23. dubna 2014 vyslyšel Apple Icahnovu radu a uvedl vše do pohybu. Byly vydány dluhopisy za 12 miliard dolarů, firma zvýšila dividendový výnos na 8 % a prohlásila, že vyčlení dalších 30 miliard dolarů na zpětný odkup akcií, přičemž celkově plánuje vynaložit do roku 2015 na zpětný odkup akcií a výplatu dividend 130 miliard USD. 
 
Ještě před těmito událostmi snížila firma Apple množství obíhajících akcíí o 8,5 % na 860 milionů kusů akcií a snížení volných akcií v oběhu pomohlo vyhnat cenu akcie z hodnoty 390 USD v dubnu 2013 na hodnotu 665 dolarů před rozdělením akcie
 
Ovšem nejbrilantnějším krokem bylo rozhodnutí Apple rozdělit akcie v poměru 7 ku 1. Vzhledem k tomu, že rozdělení akcií bylo ohlášeno na konec dubna, akcie Apple se vyšplhaly o 25 % a přinesly víc svým akcionářům bohatsví větší než 100 miliard dolarů. Za stejnou dobu vzrostla hodnota indexu S&P 500 „jen“ o 4 %. Nižší cena akcií také otevírá cestu AAPL, aby firma mohla být zahrnuta mezi 30 akcií v indexu Dow Jones Industrial Average. Mezitím může oslavovat duchovní otec oživení Apple - Carl Icahn, král Wall Street, protože jeho hedge fond (IEP), drží 7,5 milionu akcií AAPL.
 
S tím jak se ceny akcií stále sunou výš, snaží se firmy z indexu S&P 500 držet krok tím, že zvýšují výplaty dividend. Z 500 firem listovaných v indexu očekává v letošním roce 421 z nich, že zaplatí dohromady 348 miliard dolarů na výnosech z dividend. To odpovídá dividendovému výnosu ve výši 2,3%, neboli o 30 bazických bodů méně než desetileté vládní dluhopisy USA. 

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Gary Dorsch 
 
Pokračování příště...
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.