Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 18.03.2015

Není pozdě investovat do evropských akcií? Není.
Překotný růst akciového indexu DAX, který se zhodnotil od začátku roku o 24 %, případně indexu Eurostoxx50, který v tom samém období vzrostl o 18 %, nezbytně vyvolává otázku, zda již není pozdě vstupovat do obchodů na růst. 
 
Riziko, že se růst vyčerpal a dojde ke korekci, stagnaci, či k propadu a posléze k zahájení klesajícího trendu se samozřejmě zvyšuje. Tristní ekonomické vyhlídky Evropy, problémy s Řeckem, problémy s rozpínavostí Ruska, to všechno tvoří chmurné vyhlídky a poněkud kalí optimismus z možného budoucího vývoje. Nicméně v případě sázky na růst evropských akcií jsou vyhlídky víc než dobré. 
 
Hlavním důvodem k optimismu je rozhodnutí Evropské centrální banky o zahájení kvantitativního uvolňování prostřednictvím odkupu státních dluhopisů do výše 60 miliard euro měsíčně. Pokud by si to někdo neuměl představit, tak je to finanční injekce ve výši 1,6 biliónu korun českých. To odpovídá každoměsíční investici ve výši státního dluhu České republiky. 
 
ECB k tomuto kroku přistoupila, protože si představuje, že tyto peníze poslouží k nárůstu půjček podnikům, které zainvestují, začnou vyrábět a tímto způsobem se rozhýbe ekonomika. Druhým cílem je odvrácení hrozby deflace, která je z neznámého důvodu noční můrou všech centrálních bankéřů. Tedy ony ty důvody obav z deflace jsou známé, hrozí pokles cenové úrovně, odložení spotřeby, pokles mezd a deflační spirála. Nicméně hlavním důvodem odvracení deflace jsou státní dluhy. Každé zvýšení inflace odmazává ze státních dluhů každoročně příslušné procento, takže není divu, že je společnost masírována argumenty, že nízká inflace je něco strašného, bez čeho lidé nemohou být a to že je nyní levný benzín, no řekněme o něco levnější, tvoří hlavní překážku dobrému hospodaření státu. Nicméně ať už si o názorech ECB myslíme cokoli, faktem je, že kvantitativní uvolňování je skutečností a tak nejlepší bude, pokusit se to nějak využít. 
 
Hlavní otázkou je, jak dlouho bude ECB tuto svoji politiku provádět. Zde samozřejmě zůstává ve hře mnoho možností, ale pohledem do historicky srovnatelného experimentu s kvantitativním uvolňováním FEDu, lze očekávat, že to bude trvat zhruba tři roky. Nějakou dobu potrvá, než bude moci ECB vyhodnotit, zda se situace zlepšuje. Nějakou dobu potrvá, než zjistí, že ne a nějakou dobu potrvá, než se vymyslí co s tím dál. 
 
ECB tedy bude pumpovat peníze do systému odhadem tři roky. To je poměrně dlouhý investiční horizont. Během této doby se nedá předpokládat, že by rostly výnosy dluhopisů, protože nákupy ECB budou jejich hodnotu srážet. Dluhopisy tedy investoři nakupovat nebudou. Obrátí se tedy k akciím. Dále část peněz nalitých do systému během šesti až devíti měsíců probublá a nateče do akciového trhu. Je zcela evidentní, že finanční instituce, které zasáhne mocný příliv peněz generovaných centrální bankou i kdyby nakrásně začaly půjčovat jak divé, věnují část těchto peněz na investice s vyšším očekávaným výnosem a menším rizikem. Než půjčovat nespolehlivým dlužníkům na nízký úrok, který navíc sráží nákupy dluhopisů ECB, je určitě lepší nakoupit akcie, které vytvoří mnohem vyšší výnos a v případě nouze je lze ihned prodat. To je v kontrastu s úsilím a časem než se z dlužníků vytáhnou rozpůjčované peníze.
 
Dalším důvodem pro investice do evropských akcií je politika oslabování japonského jenu. Japonská vláda již před několika lety přijala plán na znehodnocení své měny, a jak to zatím vypadá, nehodlá ho změnit. To znamená, že si lze velmi levně vypůjčit japonské jeny, prodat je a nakoupit investice s mnohem vyšším výnosem. Tomuto způsobu obchodování se říká carry trade a obvykle se nakupovala měna s vyšší základní úrokovou sazbou. Vzhledem k tomu, že nejvyšší úrok má nyní novozélandský dolar ve výši 3,5 %, tak to není nic moc a mnohem lepší je investovat vypůjčené jeny do amerických, nebo nyní do evropských akcií. Právě carry obchody vytáhly hodnotu DAXu na 10000. Německá ekonomika nerostla takovým tempem, kterým rostl DAX. 
 
Pokud se dříve carry obchody orientovaly na americké akcie, tak ukončení politiky kvantitativního uvolňování a možné zvýšení základní úrokové sazby FEDem v tomto roce vytváří otázku, kam se vrhnout teď. Odpověď je poměrně zřejmá. Do evropských akcií, protože nové kolo kvantitativního uvolňování roztáčí ECB. 
 
Kam až může dojít DAX? 
 
Vzhledem k očekávané době kvantitativního uvolňování zde máme zhruba dva až tři roky, kdy budou peníze probublávat do akcií. Stejně se nedá očekávat, že Bank of Japan odstoupí od své politiky znehodnocování jenu, protože stanoveným cílem je 2% inflace a dokud to nenastane, bude BoJ tisknout jeny. 
 
Po celou dobu, kdy bude ECB odkupovat dluhopisy, budou výnosy z úroků nízké. Základní úroková míra pro euro je 0,05 % a nedá se očekávat brzké zvýšení. Peníze tak budou levné po dlouhou dobu a zákonitě budou mířit do investic s vyšším výnosem. Hodnota indexu DAX je nyní 12 tisíc bodů. Prvním postupným cílem bude psychologická hodnota 15 tisíc. Dalším cílem je 20 tisíc. 
 
Jediné nebezpečí plyne ze zvyšování úrokových sazeb FEDem. Jakmile začne FED zvyšovat sazby, promítne se to do poklesu hodnoty amerických akcií a tento vývoj pak může zarazit, nebo srazit růst evropských akcií. 
 
Máme tedy v zásadě dvě možnosti investování. Nákup evropských akcií, nebo můžeme využít nízkých úroků a můžeme se zadlužit. Když si pořídíme hypotéku na nákup nemovitosti, tak máme jistotu, že nízké úrokové sazby zde budou s námi ještě několik let. 
 
Pokud si však půjčíme na auto, rozhýbeme ekonomiku a dobré časy rychle skončí.


Obr. 1.: Index DAX jeden rok

Redakce: www.akcieatrhy.cz


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.