Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 18.08.2014

Není třeba mít strach z propadu trhů, ani z větší korekce. Část druhá závěrečná.Mírné problémy v tvorbě zisku během Velké recese

V této druhé části si uvedeme příklady společností ze Seznamu dividendových šampiónů, které si podržely svůj vítězný status, ale během Velké recese pocítily mírné problémy v tvorbě zisku.

V důsledku toho byla krátkodobá a střednědobá cenová akce nepatrně závažnější, protože cena akcie měla podle očekávání tendenci sledovat vývoj zisku. Nicméně všechny společnosti v následujících příkladech byly finančně dostatečně zdravé a silné na to, aby i nadále každoročně zvyšovaly své dividendy. Byly dostatečně silné i na to, aby se dostatečně zotavily z mírných problémů při tvorbě zisku.

Doporučuji čtenářům, aby se při zkoumání grafů soustředili na ocenění společnosti, a vliv tohoto ocenění na cenovou akci při vstupu do Velké recese. Kromě toho zde můžeme nalézt několik příkladů, kdy by sledovaný vývoj mohl přimět opatrného investora se zaměřením na dividendový růst k opuštění své pozice. Takovým varovným signálem by mohl být pokles čtvrtletního zisku. Naopak stejného dividendového investora se zaměřením na dlouhodobý investiční horizont by, pokud by zůstal, budoucnost bohatě odměnila.

Máme zde další důvod, proč bychom se neměli bát recese. Silné, dobře řízené společnosti jsou obvykle schopny přežít nepříznivé ekonomické podmínky a opět vzkvétat, když pominou. Jen velmi zřídka veliké firmy zkrachují jen kvůli tomu, že jej recese. Některé ano, ale je to vzácné. Náležitá péče a pozornost věnovaná řízení obchodu nám mohou pomoci vyhnout se většině katastrofálních situací.

PPG Industries Inc. (PPG)Mírné problémy v tvorbě zisku během recese

V.F. Corporation (VFC)Mírné problémy v tvorbě zisku během recese

Genuine Parts Company (GPC)


 
Mírné problémy v tvorbě zisku během recese

W.W. Grainger Inc. (GWW)Mírné problémy v tvorbě zisku během recese

Hormel Foods Corporation (HRL)Mírné problémy v tvorbě zisku během recese

Air Products and Chemicals Inc. (APD)Mírné problémy v tvorbě zisku během recese

Kimberly-Clark Corporation (KMB)Mírné problémy v tvorbě zisku během recese

The Sherwin Williams Company (SHW)Mírné problémy v tvorbě zisku během recese

Podstatné problémy v tvorbě zisku během Velké recese, ale společnost se udrží v zisku


V následujících příkladech si uvedeme příklady společností ze Seznamu dividendových šampiónů, které měly během Velké recese podstatné problémy s tvorbou zisku. Hlavním přínosem plynoucím z analýzy těchto společností, je poznatek, že každá akcie, ať už je zahrnuta v Seznamu šampiónů, růstových akcií, cyklických akcií, nebo libovolné další skupině, si nese své vlastní charakteristiky a svoji vlastní úroveň rizika.

Všechny akcie nejsou stejné, a proto by investoři o akciích neměli přemýšlet jednotným způsobem. To je hlavním důvodem, proč mám tendenci se vyhýbat akademickým studiím, které studují a popisují chování akcií příliš obecně. Všechny akcie v tomto článku se nacházejí v Seznamu dividendových šampiónů a přece rozdíly mezi jednotlivými firmami jsou natolik široké a někdy i protichůdné, že dělat obecné závěry pro tuto skupinu nemá moc smysl. Jak jsem již uvedl, „ďábel i andělé se skrývají v detailech“.

McGraw-Hill Financial Inc. (MHFI)Podstatné problémy v tvorbě zisku během recese

Lowes Companies Inc. (LOW)Podstatné problémy v tvorbě zisku během recese

Franklin Resources Inc. (BEN)Podstatné problémy v tvorbě zisku během recese

Dover Corporation (DOV)Podstatné problémy v tvorbě zisku během recese

Illinois Tool Works Inc. (ITW)Podstatné problémy v tvorbě zisku během recese

Závažné problémy v tvorbě zisku


Následující příklady ze seznamu Dividendoví šampióni představují společnosti, do kterých bych osobně nikdy neinvestoval. Rostoucí výnosy z dividend jsou kritériem, které vyhledávám, ale současně preferuji stabilitu a konzistenci provozního zisku. A samozřejmě také vyhledávám rozumně a smysluplně oceněné společnosti. I mezi akciemi, jako je Seznam vítězů dividend je třeba provádět selekci. To je dalším důkazem pro tvrzení, že ne všechny akcie jsou stejné.

Cardinal Health Inc. (CAH)Závažné problémy v tvorbě zisku během recese

Leggett & Platt Inc. (LEG)Závažné problémy v tvorbě zisku během recese

Nucor Corporation (NUE)Závažné problémy v tvorbě zisku během recese

Cincinnati Financial Corporation (CINF)Závažné problémy v tvorbě zisku během recese

Reality a inženýrské sítě


Na závěr si uvedeme dvě akcie opět ze Seznamu dividendových šampiónů. První je ze sektoru inženýrských sítí, druhá je realitní akciová společnost. Obě dvě společnosti jsou dalším důkazem pro tvrzení, že všechny akcie nejsou stejné. V obou těchto příkladech je charakteristickým rysem těchto společností, nadprůměrný, neustále mírně rostoucí dividendový výnos. Proto by se tyto akcie neměly analyzovat stejným způsobem, jako ostatní akcie ze Seznamu dividendových šampiónů. Pochopení toho, že každá akcie, nebo skupina akcií má své jedinečné vlastnosti je zásadní pro úspěšné řízení a tvorbu portfolia.

Akcie sektoru inženýrských sítí

 

Consolidated Edison Inc. (ED)Dividendy (modrá plocha), poměr výplaty dividend k zisku (zelená plocha pod fialovou čarou vzhledem k celkové zelené ploše)

Zcela odlišné vlastnosti realitních akciových společností

HCP Inc. (HCP)Rozložení výplaty dividend v čase, Fund from operations (FFO) – příjmy z provozní činnosti, FFO payout ratio – poměr dividend k příjmům z provozní činnosti. Real Estate Investment Trust (REIT) – akciová společnost, která investuje do realit

Souhrn a závěr


Pokud se investor soustředí na finanční stabilitu a zdraví společnosti, do které hodlá investovat, nemusí mít strach z recese, nebo z větší korekce trhu. Soustavný a konzistentní růst zisku, stálý růst dividend a ocenění společnosti na reálné hodnotě jsou základní atributy, na které by se měl dlouhodobý investor zaměřit. Dále je třeba si uvědomit, že všechny akcie nejsou stejné a proto by na ně mělo být pohlíženo individuálně.
Na investování se dá pohlížet jako na pohádku: „O třech malých prasátkách.“ Když si vystavíte svůj dům (portfolio) z cihel (silných fundamentálních základů), nemusíte mít obavy, až kolem půjde vlk (recese, korekce trhu), protože dům odolá vlčím pokusům o rozboření. Možná spadne jeden nebo dva šindele, ale i nadále budete v bezpečí.

Prohlášení: Názory vyjádřené v tomto článku mají pouze informační a výukovou hodnotu a neměly by být považovány za doporučení k nákupu, nebo prodeji akcií zmíněných v článku. Minulá výkonnost firem není zárukou stejné výkonnosti v budoucnu a zmiňované společnosti si nemusí udržet odhadovaný růst zisků. Informace v tomto dokumentu by měly být přesné, ale nikdo by se na jejich základě neměl rozhodovat. Nedoporučujeme, aby někdo jednal na základě jakéhokoli investičního informací bez předchozí konzultace s investičním poradcem, pokud jde o vhodnost takových investic pro jeho konkrétní situaci.

redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Chuck Carnevale

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.