Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 22.09.2014

Nevěřte novinářským zprávám! Proděláte. Část první.


 
 
Obecně se má za to, že média přinášejí pravdivé a ověřené zprávy. To může být pravda ve většině případů, ale existuje jedna oblast, kde novinářské zprávy soustavně selhávají. Je to ekonomické zpravodajství. 
 
Jakmile nám ekonomické zpravodajství něco sděluje, obvykle je to s křížkem po funuse. Nic není méně spolehlivé. Pokusy vysvětlovat cenové pohyby událostmi, ke kterým ten den došlo, jsou v naprosté většině nesmyslné a často v naprostém protikladu s tím co se stalo.
 
Chcete důkaz?
 
Stačí se podívat na titulky článků. Ve čtvrtek probíhalo ve Skotsku referendum o setrvání ve svazku s Velkou Británií. Ve čtvrtek v 23:00 SEČ, po uzavření volebních místností byly uveřejněny první odhady. V pátek ráno cca 10:00 pak byla publikována oficiální zpráva, že Skotové odmítli samostatnost. Tolik k časovému průběhu. 
 
Nyní se podívejme na titulky zpráv:
 
iDNES: Sebevědomá libra roste. Po referendu je k euru nejsilnější za dva roky
Patria: Libra těží z výsledku skotského referenda
Novinky: Britské akcie jdou po skotském referendu nahoru, posílila i libra
ČT24: Po referendu: Libra stoupá, RBS zůstává ve Skotsku
 
Seriózní média i specializované ekonomické servery uvádějí, že v důsledku omítnutí samostatnosti posiluje libra. Hurá to je zpráva, honem nakoupit nějaké libry, abychom na tom také něco vydělali. No to by to dopadlo. Kdybychom se spolehli na tyto zprávy a své obchodní rozhodnutí tím nechali ovlivnit, realizovali bychom v pátek těžkou ztrátu, to je v den kdy měla údajně posilovat libra, protože to bylo po skončení referenda. 
 
Jak vypadalo páteční obchodování na libře, si můžeme ukázat v následujícím grafu.

 
Barevně jsou v grafu odlišeny jednotlivé obchodní seance. Oranžová je Asie, růžová značí Frankfurt, žlutá Londýn, modrá společná seance Londýnu a New Yorku, zelená samotný New York po uzavření trhů v Evropě. 
 
Libra po uzavření volebních místností nejprve opravdu posílila, ale pak okolo 4:00 SEČ začala padat a pád pokračoval až do uzavření trhů. Pohyb na libře směrem dolů byl zhruba třikrát větší, než je roční denní průměr. Ano první pohyb byl vzhůru, ale pak už to šlo s librou jen z kopce.
 
V jednom z uvedených článku se tvrdí, že libra posílila vůči euru. Tak se tedy na to podívejme.

 
Opravdu, posílila, ale jen během noci. Poté okamžitě nastalo oslabování libry vůči euru a trvalo celý den. Kdybychom si opět v důsledku této zprávy šli nakoupit libru proti euru, prodělali bychom.
 
Jak to tedy bylo?
Novináři si přeci jen nevycucali všechno z prstu. Libra přeci jen posílila, ale nikoli PO skončení referenda, ale PŘED. Nicméně zprávy vyvolávají dojem, že k tomu došlo až potom. Pohyby byly nadprůměrné, ale vše se vešlo do tří dní, úterý středy a čtvrtka. 

 
K čemu opravdu došlo?

Jako první se do obchodu vrhli silní hráči. Kdo chce realizovat zisk, musí být v obchodě první. Poté, kdy se začalo ozývat i z jiných míst, že by referendum mohlo skončit odmítnutím, začali do obchodů vstupovat slabí hráči, nebo retailová veřejnost. Ve chvíli, kdy byly uzavřeny volební místnosti a první odhady potvrdily odmítnutí, následovalo zhruba dvouhodinové vzepětí, které vyhnalo libru ještě o 100 pipů výš, ale potom již nastalo vybírání zisků. 
 
Neinformovaní obchodníci, kteří se spoléhali na ekonomické zpravodajství, proudili do trhu a nechávali své peníze ve prospěch silných hráčů, kteří si tento příliv peněz nemohli vynachválit. Došlo na staré dobré známé přísloví „Nakupuj fámy, prodávej zprávy“. Kdo chce realizovat zisk, nemá lepší pozici, než když se do trhu začnou valit davy obchodníků, kteří se spoléhají na dobrou zprávu a nakupují. 
 
Redakce: www.akcieatrhy.czVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.