Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 23.09.2014

Nevěřte novinářským zprávám! Zaručeně proděláte. Část druhá, závěrečná.


 
 

Kdykoli má ekonomické zpravodajství vysvětlit nějaký cenový pohyb, máte jistotu, že ať bude vysvětlení jakékoli, bude špatně. Lépe řečeno toto vysvětlení bude stejně pravděpodobné, jako libovolné jiné. Někdy se taky člověk trefí, když to zkouší často. 
 
Obvykle se pak ve zpravodajství objevují tvrzení typu: Ropa posílila protože…. Akcie klesaly protože…., libra posílila protože……, v důsledku sucha zdraží kakao. 
 
Lidé nezajímá samotný fakt, že komodita posiluje, oslabuje, nebo nedělá nic. Lidé chtějí vědět, proč k tomu dochází. Jsme psychologicky nastaveni lépe přijímat fakta v případě, že jsou součástí nějakého vysvětlení. Pokud je vysvětlení „věrohodné“, věříme tomu. Pokud je vysvětlení „nevěrohodné“, i kdyby fakta byla pravdivá, tak jim nebudeme věřit. U ekonomického zpravodajství tedy chceme vědět, proč cena rostla, případně proč klesala a pokud toto vysvětlení nepřijde, nejsme spokojeni. 
 
Podstatou zpravodajské práce je nám toto vysvětlení poskytnout. A to jakékoli. 
 
Jak se zjišťuje, proč cena roste, případně proč klesá?
 
Obvykle si ekonomický novinář pozve nějakého odborníka. U odborníků se jaksi předpokládá, že vědí proč. Jsou to přece odborníci, tak musí něco vědět. Novinář si tedy pozve ekonomického odborníka a zeptá se ho, například proč zlato pořád padá, i když panuje všeobecné přesvědčení, že by mělo růst. Drobná potíž je v tom, že nikdo neví, proč zlato zrovna dnes padá. Neví to ani dotyčný odborník. Jediné co ví, je že půjde do televize, nebo do rozhlasu, nebo že musí napsat nějaké vyjádření a nemá potuchy, proč zlato padá. Takže se podívá do publikovaných zpráv. Některé zprávy jsou pozitivní, některé negativní, zlato obvykle klesá, když jsou lidé spokojení a nemají důvod nakupovat zlato ze strachu z budoucnosti. Vybere tedy nějakou pozitivní zprávu a v televizním studiu pak sebevědomě prohlásí: „Zlato padá, protože index důvěry spotřebitelů popáté za sebou vzrostl.“ Může ještě pro zvýšení věrohodnosti dodat nějaká čísla a procenta.
 
Příčina byla nalezena. Je to jedno z důvěryhodných vysvětlení. Nikdo nemůže říct, že to není pravda.
 
Samozřejmě existuje ještě dalších tisíc vysvětlení, proč zlato klesá. Od konspiračních teorií, až po komplikované fundamentální, nebo technické analýzy. Nicméně pravdou zůstává, že nikdo neví PROČ zrovna dnes zlato klesá. Až časem možná vyjde na světlo, že tehdy cena zlata klesala, protože hodnota pákových obchodů na zlato byla tak obrovská, že brokeři z hlediska sebezáchovy zvýšili zálohy na obchodování, což donutilo některé obchodníky částečně uzavřít kontrakty převyšující limit. Tento náhlý výprodej následně vyděsil menší obchodníky, kteří začali houfně opouštět své pozice, aby se nedostali do ztráty, což přísun prodejů na trh ještě zvýšilo.
 
Pokud porovnáte tyto dvě uvedené příčiny, tak sami přijdete na to, že příčina „index důvěry spotřebitelů“ je mnohem přitažlivější, než výprodej z banální příčiny jako je zvýšení obchodní marže. 
 
Zprávě o korelaci pádu ceny zlata s indexem důvěry věří víc lidí, než té druhé. 
 
Ovšem ani toto druhé vysvětlení, i když je mnohem bližší realitě, nemusí být zcela pravdivé. Můžeme najít další důvody jako inverzní korelace s vývojem akciového trhu, inverzní korelace s dolarem, snaha centrálních bank o manipulaci ceny, konec svatební sezóny v Indii, odvrácení stávky dělníků ve zlatých dolech v Jižní Africe atd. Všechna tato vysvětlení jsou s určitou pravděpodobností možná. Žádné z nich však není úplně správné. 
 
Skutečnou příčinou libovolného cenového pohybu je skutečnost, že se na tom dá vydělat. 
 
To nezní jako přesvědčivé vysvětlení, že? Nicméně je to pravda. 
 
Jedna z nejnebezpečnějších vět pro obchodování zní: „Tentokrát je to jiné.“ 
 
Trhy jsou vedeny stále stejným vzorcem chování. Cena roste a klesá naprosto nepředvídatelně pro většinu účastníků, ale existuje zde jedna skupina obchodníků, která stále vydělává. Jsou to silní hráči, profesionálové, kteří mají dostatečně veliký majetek, aby mohli jednat z pozice síly. To však není vše. Dokonale ovládají psychologii davu a umí využít všech příležitostí k tvorbě zisku. 
 
Pokud se tedy stane, že vystoupí analytik v televizi a prohlásí, že cena zlata klesá „protože index důvěry spotřebitelů popáté za sebou vzrostl,“ a najde se dostatečné množství obchodníků, kteří na základě této informace vstoupí do pozic na další pokles zlata, nastane záhy nepochopitelný obrat a zlato začne růst. Profesionálové si vyhodnotí, jestli je v trhu dostatečné množství otevřených pozic, na kterých by se dalo vydělat při nuceném uzavírání pozic například příkazem Stop a pokud ano, cena změní směr. Profesionálové si spočítají náklady potřebné pro růst ceny o konkrétní hodnotu (k čekajícím příkazům) a když z toho vyplyne nějaký zisk, spustí nákupy. Poté, co jsou Stopy proraženy, kontrakty uvolněny a skoupeny, cena se vrátí ke svému původnímu směru. 
 
Je to stejné, jako když profesionální gambler chodí hrát do hospod automaty. Chodí jen tam, kde svítí dostatečně veliký jackpot. Když v automatu není dost peněz, nemá smysl to zkoušet. 
 
Obvyklý vzorec krátkodobého profesionálního obchodu má své přísloví: „Kupuj fámy, prodávej fakta.“
 
Profesionálové obvykle dobře vědí, která příležitost je zisková a vstoupí do obchodu již dlouho před tím, než vejde ve známost. Poté, co se o tom začne šuškat, přidávají se další a cena pomalu roste. Když se pak přidá veřejnost, vznikne nákupní panika, která cenu vyžene do výšin. Pak je publikována zpráva. Ano, je to dobrá zpráva. Všichni kdo čekali až na tuto zprávu a vstupují do obchodu ženou cenu dál výš. Bohužel to netrvá dlouho. Profesionálové začínají realizovat zisk a prodávají do houfu nově nakupujících. Když to půjde dobře, tak se jim povede vyprodat většinu ze svých pozic bez toho, že by klesala cena v důsledku těchto prodejů. Nicméně když nakupující dojdou, přetlak prodejů srazí cenu dolů. Výsledkem je nepochopitelné chování ceny, která nereaguje na dobrou zprávu a klesá. 
 
Musí nastoupit nějaký odborník, který by vysvětlil, proč cena propadla. Nemusíme věšet hlavu, určitě nějaký přijatelný důvod najde. 

Čtěte dále:
Nevěřte novinářským zprávám! Proděláte. Část první.


Redakce: www.akcieatrhy.cz
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Tarzan | 23. 09. 2014 15:01
co novináři, ale analytici. Jeden horší než druhej. Když se jich zeptáš kam to půjde, tak řeknou "mělo by to jít nahoru, ale je tady i šance, že to může spadnout". No z toho bych se ...člověk musí věřit jen sám sobě, jinak to nejde. A co se týče těch odborníků v Česku, mohl by mi prosím někdo takového nějakého ukázat:-)
Jaroš | 23. 09. 2014 15:44
Když se potkají dva analytici tak vyprodukují šest názorů na budoucí vývoj.
Tarzan | 30. 09. 2014 15:03
Chemik, fyzik a ekonom uvíznou na pustém ostrově a mají jen jednu konzervu jídla, kterou se snaží otevřít. Chemik navrhne: "Budeme ji ohřívat nad ohněm tak dlouho, dokud nepraskne" fyzik říká: "Lepší bude, když ji upustíme na skálu z nějakého vysokého stromu" ekonom říká: "Mám nápad. Předpokládejme, že máme otvírák na konzervy..."
Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.