Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 09.05.2012

Nevíte kdy vstoupit do pozice? Může Vám napovědět OI.
V technické analýze používáme několik základních ukazatelů. Jedná se zejména o cenu, objem (volume) a čas. Cena a čas jsou řekněme jakési „hrubozrnné“ ukazatele. Pokud chceme o dané situaci vědět víc je velmi důležité se zaměřit na poslední ze zmiňovaných, objem dokreslený parametrem open interest. Objem a open interest nám pak slouží pro přesnější dotvoření představy o trhu a jeho možných pohybech. Tyto, pro začínající tradery matoucí pojmy, je velmi důležité pochopit pro hlubší analýzu trhu.

Objem zobrazuje celkové množství kontraktů daného aktiva, které bylo zobchodováno v daný den (nebo za  jinak zvolený časový úsek).  Čím více se obchoduje, tím vyšší je objem. Čím vyšší objem, tím také stoupá i síla trhu a potvrzuje se směr trhu. S vyšším objemem klesá i pravděpodobnost otočení trhu. Říká se, že objem předchází cenový vývoj. Pokud dojde ke ztrátě pozitivního tlaku na růst nebo negativního tlaku na pokles ceny, dojde nejdříve ke snížení objemu, a poté teprve ke změně trendu.

Open interest je naopak hodnota vyjadřující počet kontraktů držených účastníky trhu na konci každého dne. Oproti objemu, který poodhaluje okamžitou sílu trhu, OI měří tok peněz do daného trhu. U každého zobchodovaného kontraktu existují dvě strany – kupující a prodávající, kteří dohromady tvoří jednu smlouvu. Proto nás při měření open interest nezajímá součet kupujících a prodávajících, ale vždy součet jedné či druhé strany.
 
On-line videosemináře - akcie, technická analýza, oscilátory ...

Každý obchod, který je zobchodován na půdě burzy má vliv na open interest daného dne. Například, pokud obě strany otevřou novou pozici, tedy jeden nový nakupující a jeden nový prodávající, open interest stoupne o jeden kontrakt. Pokud obě strany uzavírají existující pozici, tedy oba dva likvidují pozici, open interest klesne o jeden kontrakt. Třetí a poslední možností je, že jedna strana uzavírá existující pozici a druhá strana otvírá novou pozici. V tomto případě se open interest nezmění. Při sledování open interest na konci každého obchodního dne můžeme udělat několik závěrů. Vzrůstající OPEN INTEREST  znamená, že do trhu vtékají nové peníze. Z toho lze vyvodit, že následující trend, a to vzhůru, dolů nebo do strany, bude pokračovat. Klesající  open interest naopak znamená, že stávající trend je u svého konce. Stagnace open interest i ceny nám včas napovídá počátek slábnutí trhu. Právě díky těmto poznatkům se nám do ruky se znalostí open interest dostává cenný nástroj k rozpoznání hlavních směrů trhu.

Je důležité si uvědomit, že graf ceny pouze zaznamenává data. Sám o sobě má malou hodnotu. Ale při sledování ceny, objemu a open interest můžeme lépe odhadnout, kdy je lépe nakupovat a prodávat, předcházejíc tak hlavní cenové trendy. Také lze tyto informace použít pro zjištění, kdy je možno důvěřovat ceně, neboli odfiltrovat falešné průrazy a pohyby. Všechny tyto poznatky nám mohou dopomoci k vytvoření obchodní strategie a odpovídajícího money managementu pro naší obchodní činnost.

Pro www.akcieatrhy.cz
Vojtěch HradečnýVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.