Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 26.03.2015

Investice na Kubě - Jak využít oteplení vztahů mezi Kubou a USA k investicím
Než se plně ponoříme do tématu, jak investovat na Kubě, připomeňme si několik zajímavých historických údajů o Kubě. Může nám to naznačit, jaký ekonomický potenciál bychom mohli očekávat v případě, že se nic nezadrhne. Nejprve tedy tři údaje o Kubě z roku 1958.
 
  • Zaměstnanci měli osmou nejvyšší mzdu na světě.
  • Víc Američanů žilo na Kubě, než Kubánců v USA.
  • Příjmy na osobu byly vyšší než v Rakousku, nebo Japonsku.
 
To jsou zajímavá fakta, nicméně hlavními slovy v uvažování zůstává „ekonomický potenciál“. Samozřejmě, že můžeme očekávat neočekávané události, které nenaplní naše očekávání. Nicméně nejprve zkusíme prozkoumat možnosti, a teprve poté se budeme rozhodovat, jestli této možnosti využijeme.

 
Změna od srdce
Když sledujeme titulky novinových zpráv, tak z toho nejsme moc moudří. Prezident Obama uvolnil, ale zcela nezrušil americké embargo vůči Kubě. Nicméně mohli bychom očekávat úplné zrušení ekonomického embarga v brzké době. Pokud se tak stane, tak se vynoří nový rozvíjející se trh.
 
Než se Fidel Castro dostal k moci, byla Kuba nejoblíbenější turistickou destinací Američanů. Původním cílem zavedení ekonomického embarga bylo zbavit Fidela Castra moci. To se však nepovedlo. Místo toho Kuba zavedla socialismus a v dnešní době je ekonomika země z 80 až 85 % řízena státem.
 
Podle Petersonova Institutu pro mezinárodní ekonomiku tvořil export Kuby v minulém roce 360 miliónů dolarů. Pokud by bylo ekonomické embargo odstraněno, toto číslo by mohlo vzrůst na 4,3 miliardy USD. Nicméně můžeme očekávat odpor ze strany konzervativní strany proti odstranění ekonomických sankcí.

 
Možné komplikace
Kuba odebírá 61 % ropy od Venezuely. S pokračujícím poklesem světových cen ropy a ekonomickým rozvratem se Venezuela ocitá v zoufalé situaci. Pokud Venezuela odstřihne kvůli nízkým cenám ropy Kubu od dodávek, tak se věci změní k horšímu.
 
Dalším faktorem je demografický vývoj. Je zcela zřejmé, proč jsou Čína a USA nejsilnějšími ekonomikami na světě. Mají totiž nejvíce spotřebitelů. Samozřejmě je to o něco složitější, ale velikost populace je významným faktorem. Abychom si udělali obrázek, tak Čína má 1,36 miliardy obyvatel. Kuba má 11,27 miliónu a Kubánci nemají zcela jistě dost vysoké příjmy na to, aby mohli utrácet. Neměli bychom tedy podléhat přílišnému investičnímu nadšení. Pokud by však na Kubě došlo ke stejnému vývoji, jako v padesátých letech minulého století, mohli bychom se ze sklepa dostat minimálně do přízemí.
 
Třetím faktorem je senátor Marco Rubio, který ve svém vystoupení v televizi CNBC uvedl: „Nevěřím, že ke zrušení embarga dojde. Hlasování se může zadrhnout na financování velvyslanectví.“ Posléze senátor dodal, že prezident Obama je nejhorším vyjednavačem v historii.
 
Rubio se domnívá, že pokračování embarga poskytuje Spojeným státům páku pro dosažení svobody a demokracie na Kubě. Jaký k tomu zaujmeme postoj, bude záležet hlavně na našem politickém přesvědčení. Objektivně z toho plyne, že ne každý je nakloněn zrušení embarga, i kdyby to mělo přinést investiční příležitosti. Nicméně investování je vždy neseno nadějí, šeptandou a předpoklady a méně fakty. Existuje rčení „Kupuj fámy, prodávej fakta.“ Můžeme se tedy podívat na některé potenciální investiční příležitosti v případě, že dojde k ekonomickému znovuzrození Kuby.

 
Investování na Kubě
Nejznámější z hlediska investování je asi Herzfeldův karibský fond (Herzfeld Caribbean Basin Fund, CUBA). Jde o uzavřený fond, který je tvořen akciemi 60 společností. Vzhledem k tomu, že se jedná o uzavřený fond, existuje stálý počet jeho akcií. Tato omezená nabídka může vést k tomu, že v případě, že vznikne nákupní zájem, cena akcií fondu může parabolicky růst. V případě oznámení normalizace vztahů mezi USA a Kubou nemusíte zachytit prudký růst. Pokud však k oznámení v brzké době nedojde, neznamená to, že by akcie fondu klesaly.
 
Cena akcií CUBA vzrostla od svého uvedení na trh v roce 1994 o 49 %. To není nijak omračující, ale ve světle možné politické změny to vytváří prostor pro větší růst, než je riziko možného poklesu. Fond drží největší podíly v následujících společnostech:
 
Copa Holdings (CPA): 7,24%
Coca-Cola Femsa (KOF): 6,58%
Seaboard Corp. (SEB): 5,65%
MasTec Inc. (MTZ): 5,47%
Lennar Corp. (LEN): 5,02%
Royal Caribbean Cruises Ltd. (RCL): 4,93%
 
Copa Holdings je vedoucí leteckou společností v Latinské Americe. Provozuje denně 280 letů z Panama City. V posledním čtvrtletí měla marži 17,5 %.
Coca-Cola Femsa je franšíza, která produkuje, propaguje a prodává nápoje společnosti Coca-Cola.
Seaboard je holdingová společnost s účastí v zemědělství a v dopravě.
MasTec je infrastrukturní společnost. Podniká v průmyslu, výstavbě, údržbě nemovitostí atd.
Lennar je stavební společnost, která staví obytné domy.
Royal Caribbean je výletní námořní společnost se sídlem v Miami. Pouhých 230 mil od Kuby.
 
Všechny tyto uvedené společnosti by těžily z případného zrušení obchodního embarga, ať už se jedná o zvýšení turistiky, spotřeby, růstu zemědělské výroby, nebo stavebnictví. Všechny tyto společnosti najdete na jednom místě ve fondu CUBA. Nicméně také můžete do jednotlivých akciových společností. Pokud je to váš případ, můžeme se podívat na některé klíčové ekonomické údaje jednotlivých společností. 

 
Hlavní ekonomické charakteristiky
Následují hlavní ekonomické charakteristiky zmiňovaných šesti společností.
 
  P/E Roční marže ROE Dividendy Počet spekulací na pokles Roční Cash Flow (USD) Roční výkonnost
CPA 10 16,32% 22,80% 3,90% 5,90% N/A -35%
KOF 23 6,89% 10,52% 2,50% N/A 2,06 mld. -22%
SEB 15 4,94% 12,89% N/A 2,10% 403,23 mil. 50%
MTZ 14 2,97% 12,99% N/A 12,70% 152 mil. -30%
LEN 18 7,84% 12,14% 0,40% 15,10% - 688 mil. 25 %
RCL 27 8,15% 7,44% 1,50% 3,00% 1,64 mld. 82%
 
Tyto společnosti podnikají v nejrůznějších oborech a není tedy jednoduché je porovnávat. Nicméně můžeme použít k porovnání základní principy, například poměr P/E, výši marže, nebo ROE. Vidíme také, že čtyři z těchto společnosti vyplácejí dividendy. Spekulativní pozice na pokles u společností  MasTec a Lennar by mohly být sice zdrojem obav, ale od minulého měsíce jejich množství pokleslo. Pozitivní je, že tvorba casch flow v minulém roce byla pozitivní. I když cena akcií v minulém roce klesla tak v případě tohoto typu investic to může být pozitivní, protože v případě dobrých zpráv můžeme očekávat rychlý růst.
 
Další společnost, která stojí za prozkoumání je kanadský Sherritt International (S.TO). Existuje mnoho drbů o ropě ve vodách severně od pobřeží Kuby. A Sherritt International podniká hlavně v Kanadě, Kubě, Madagaskaru, Evropě a v Asii.
 
 
Slovo na závěr
Nyní máme k dispozici dostatek informací o Kubě, které potřebujeme k rozhodnutí o tom, jestli zde chceme investovat. Pokud zvolíme investice, vstoupíme do spekulativní investice. Ta by nám mohla z dlouhodobého pohledu přinést nějaký zisk. Na druhé straně pokud všechno půjde špatně, potenciál k poklesu je omezen. Riziko je tedy menší, než potenciální dlouhodobý zisk. Je to tedy na rozhodnutí každého investora. Nicméně každé investiční rozhodnutí je spojeno s rizikem ztráty a tak by si měl každý investor provést svůj vlastní průzkum a vyhodnotit, jestli investice splňuje jeho investiční kritéria.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Dan Moskowitz


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.