Akcieatrhy  >  Osobni-finance  >  Ozvěny FPG Money Expo: Trading – kde se skutečně láme chleba
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 05.05.2016

Ozvěny FPG Money Expo: Trading – kde se skutečně láme chleba

 
Většina návštěvníků na FPG MoneyExpo 2016 přišla zřejmě proto, aby zjistili jaké metody a postupy používají matadoři tradingu pro vstupy do svých obchodů. Není se čemu divit, je to divácky nejatraktivnější a na otázky ohledně vstupu a výstupu do pozic se točila převážná část live tradingu, který tvořil páteř pátečního programu.
 
Trading je o zvládnutí třech dovedností. Metody, money managementu – neboli řízení rizika a psychologii obchodování.  Většina začátečníků, ale i středně pokročilých, se převážně soustředí na zvládnutí nových a co nejvíce sofistikovaných metod vstupu a výstupu z obchodu. Přitom obchodníci, kteří se tradingem dlouhodobě živí udávají, že trading je ze 70 procent o psychologii, z 20 procent o money managementy a jen z 10 procent o metodě. Názory na jednotlivé váhy se mohou mezi profi tradery lišit, ale pointa je jasná. Začátečníci se zkrátka příliš soustředí na metodu a většinou končí po sérii několika špatných obchodů, kdy je nahlodána sebedůvěra v jejich systém, nebo ještě častěji po spálení podstatné části účtu ve velké pozici, která přeci „musí jít mým směrem“ a „už se to musí otočit“. 
 
Dvorní kolega Ludvíka Turka, Roman Dvořák si na páteční odpoledne připravil dvě přednášky s názvem: „Co dělá ziskového tradera? Správné řízení zisku a rizika“ a “Emoce jsou skvělé na svatbách a pohřbech, ne v tradingu“. Dvořák obchoduje více než patnáct let, je držitelem doktorátu z ekonomie se zaměřením na investiční strategie a řadu let učí, jak obchodovat a investovat na burze.
 
Jeho obchodní filozofie se opírá o to, že trh je většinu času nepredikovatelný a proto i on většinu času vyčkává a správnou konstelaci podmínek. Při živém obchodovaní v trading roomu dělá „jen“ zhruba jeden obchod denně a chodí si pro 8 až 10 bodů. Pro většinu obchodníků je toto zřejmě málo, ale Dvořák na první místo v dlouhodobém obchodování staví konzistenci. To mu právě pomáhá vyrovnat se s psychologií. Ze stejného důvodu obchoduje vždy minimálně dva různě systémy na různých časových rámcích, aby se tak vyhnul myšlenkové pasti: Nekliknu, nemám. Diverzifikaci neprovádí jen podle času, ale i podle třídy aktiv, kdy obchoduje měnové páry, akcie, opce a komoditní futures.
 
Co se týká jednotlivých metod, tak Dvořák preferuje obchodování trhu bez jasného trendu. V této fázi se totiž trhy nacházejí většinu času. Tvrdí, že při poměru velikosti předpokládaného zisku a ztráty 1:1 je možné mít úspěšnost obchodů zhruba 65% a díky řízení pozice je možné dostat se k přibližně 75% úspěšnosti. Už 65% úspěšnost v podstatě znamená, že ze tří obchodů je jeden čistý zisk a zbylé dva se navzájem znegují. Takové parametry už bohatě stačí pro ziskové obchodování a je to také relativně psychicky komfortní, takže vhodné i pro začátečníky.
 
Pro ilustraci, bulharský trader Mihail Kamburov, který v sále živě obchodoval za zády přednášejícího Dvořáka, obchoduje metodu, kdy se snaží s relativně malým stop lossem zachytit výrazný obrat trhu a vydělat na něm mnohem více, než je nastavený stop loss. Sám však přiznává, že tento systém má průměrné procento ziskových obchodů jen kolem 10%. To ale také z principu statistického průměrování znamená, že jednou za čas přijde série třeba dvaceti ztrátových obchodů za sebou. Takový systém vyžaduje opravdu pevné nervy zkušeného tradera, důvěru v používanou metodu a především riskovat na jeden obchod jen malou část účtu, aby podobná série ztrát neměla fatální důsledky pro celkovou hodnotu účtu.
 
Z ostatních metod Dvořák zmiňoval i právě obchodování trendu, kde v je největší problém načasovat vstup, správně nastavit stop loss a pro psychiku je náročné vydržet období, kdy se trh nepohybuje předpokládaným směrem a jen zhruba třiceti procentní úspěšnost vstupů.
 
Nejméně oblíbenou metodou je pro něj takzvaný break out, kdy se obchoduje proražení cenového pásma ve směru průrazu. Problém vidí především ve velkém množství falešných průrazů, kterým velcí hráči lákají nezkušené obchodníky.
Samozřejmě článek nemůže postihnout všechny přednášené informace, ale letmé seznámení s přednáškami Romana Dvořáka dává nahlédnout do obchodní kuchyně tohoto tradera a na metody, které používá při obchodování.


Redakce: www.akcieatrhy.cz
 
 

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.