Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 01.12.2014

Po zasedání OPEC sledujte čínský juan


 
 
Zasedání zemí OPEC přijalo usnesení o tom, že nebudou snižovat těžbu ropy. To vystavilo cenu ropy prudkému poklesu a ve svém důsledku tento cenový propad vytváří hrozbu nástupu celosvětové deflace. To poslední, co světová ekonomika potřebuje v důsledku pádu ceny ropy je hrozící oslabení čínského juanu. Pokud se zpomalující ekonomický vývoj Číny promítne v příštím roce do oslabení juanu, vytvoří počínající zpomalení v růstu cen komodit novou hrozbu pro světovou ekonomiku. 
 
Komoditní index CRB klesá již pátý měsíc v řadě. To je něco, co jsme neviděli od roku 2009. Pokles cen ropy Brent pod 72 USD a pokles ropy WTI pod 60 USD se dá očekávat v blízké době. 
 
OPEC schválil ponechání těžby ropy na úrovni 30 miliónů barelů denně. To poslalo ropu o 8 % níž. Brent se nachází na úrovni 71,25 USD a WTI na úrovni 67,75 USD za barel. Norská koruna, kanadský dolar a mexické peso oslabily v důsledku pádu cen ropy nejvíce. Navzdory tomu, že Kanada očekává zlepšení zaměstnanosti, kanadský dolar byl poslán výsledkem zasedání OPEC do propasti. 
 
Americká ropná nezávislost
 
Překreslení ropné mapy v USA za poslední čtyři roky je zachyceno v grafu. Vidíme zde 50% pokles ropného importu ze zemí OPEC a 123% explozi vlastní ropné produkce za stejnou dobu. Podle rovnice poptávka – nabídka nemá cena jinou možnost, než začít klesat. A to navzdory nebezpečnému nahromadění geopolitické nestability ve státech těžících ropu. Neočekávaný přínos pro americké spotřebitele v důsledku poklesu cen ropných produktů by se měl přetavit do mnohem potřebnějšího výkonu americké ekonomiky a růstu HDP. Nicméně klesající cena ropy bude mít také dopad na rozpracované těžební projekty a schopnost splácet úvěry na tyto projekty. Riziko ve schopnosti splácet úroky v roce 2015 by se mohlo přetavit do podobné situace, jaká existovala na hypotečním trhu. 
 
Začínající pokles čínské poptávky po ropě
 
Čínský import rafinované ropy poklesl v říjnu na 2,28 milionů barelů. To je ve srovnání s prosincem 2012 pokles o 50 %. Od toho data čínský import ropy klesal a v průběhu roku dosáhl svého 11 letého minima. Během prvních tří čtvrtletí tohoto roku se zvýšil dovoz surové ropy do Číny o 8 % a dosáhl hodnoty 228,5 miliónů tun. To je přibližně v průměru 6,14 miliónů barelů ropy denně. To je víc, než průměrný růst dovozu ve výši 5,3 % v prvních třech čtvrtletích minulého roku. 
 
Pokles v dovozu rafinovaných ropných produktů naznačuje silný vzestup zpracovatelských kapacit, což je potvrzeno stále rostoucím dovozem surové ropy. Vypadá to, že čínský hlad po ropě neklesá. Nicméně když se podíváme na vývoj během posledních šesti měsíců, vidíme, že import ropy do Číny začíná zpomalovat. V únoru, červnu a říjnu jsme byli svědky více jak 13% poklesu oproti minulým měsícům. Někteří analytici uvádějí, že snižování dovozu ropy je známkou probíhající strukturální změny vyplývající z přechodu menších nezávislých rafinerií na rafinaci bitumenu a těžké ropy v průběhu posledních dvou let. 
 
Pozor na oslabení juanu
 
Pro centrální banky znamená rozhodnutí OPEC zrychlení možného poklesu inflace. Z tohoto hlediska bude pro další vývoj hrát klíčovou roli čínský juan. Americký dolar si vůči čínské měně v tomto měsíci připsal 1 %. Pokud by však juan poklesl o víc než 10 %, například v důsledku obav z prudkého zpomalení čínské ekonomiky a vzniku deflačního působení, mohlo by to znamenat začátek konce růstu cen komodit

 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Ashraf Laidi
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.