Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 06.10.2014

Podzimní akciové tipy očima předních českých analytiků a makléřů


 
 

Jaké akcie (ČR, SRN, USA) jsou nyní Vašimi favority, případně jaký sektor byste v současnosti viděl jako atraktivní pro investice a proč?
Na tuto otázku jsme se vydali zeptat předních českých analytiků a makléřů.
 
 
Roman Koděra, senior makléř Patria Direct

Domácí trh v posledních několika týdnech prochází zajímavým růstem, který se zejména odehrává na akciích společnosti ČEZ, Komerční banka a O2. Zatímco akcie energetické společnosti těží z několika zvýšených cílových cen a očekávání, že úsporné kroky přinesou vylepšení hospodaření. Akcie bankovního domu jsou jediným titulem na BCPP, které v rámci globální rally zaznamenaly svá historická maxima. KB krom toho nadále platí velice zajímavou dividendu a dá se očekávat, že zátěžové testy ECB jí nebudou činit žádné problémy. Akcie O2 se do zorného pole dostaly právě z důvodu blížící se dividendy, ale jejich růst je také podmíněn faktem, že velká většina akcionářů využila možnosti odkupu od nového majoritního vlastníka skupiny PPF. Na domácím trhu tak nadále vnímám jako zajímavé akcie O2 na hodnotách okolo 290 CZK, ale také se na svá 3 letá minima posunuly akcie Philip Morris ČR. Jako doplněk portfolia bych v Čechách doporučil dividendovou stálici Pegas Nonwovens.
 
V zahraničí je oproti domácímu trhu širší spektrum investičních příležitostí a samozřejmě se dá vybírat i z pohledu rizikovosti a zejména diverzifikovat v rámci sektorů. Nadále se domnívám, že technologické akcie budou důležitou součástí portfolia a dlouhodobě sleduji akcie společností Micron, Apple, Yahoo! nebo Intel.  Pokud by došlo před koncem roku k výraznější korekci, doporučuji sledovat akcie United Health Group, Walt Disney nebo Visa. Dlouhodobým favoritem jsou akcie Bank of America, ale ty již zaznamenaly vysoký růst, podobně jako akcie společnosti Nike. Přes jejich nárůst bych však jejich akcie z hledáčku případných investic nevyřazoval a trpělivě čekal a v případě korekce o 5% a více začal akumulovat. Na německém trhu sleduji akcie Deutsche Bank, E.On a Linde, poslední dvě čtvrtletí velmi dobré výsledky reportuje také společnost Daimler AG, jejíž vlajkovou lodí je společnost Mercedes Benz. 
 
 
Dušan Jalový, analytik UniCredit Bank

I v tomto kontextu se najdou příležitosti, ale je to rizikové…zajímavá může být Brazílie podle toho, jak dopadnou volby, obecně bankovní sektor po stress testech v EU, z českých jmen se mi líbí CETV.
 Michal Semotan
, Portfolio manažer J&T BANK

Záleží na horizontu, pokud se bavíme o konci roku, tak následující: Česko: Erste, SRN: Daimler, Volkswagen, Deutsche bank, USA: Yahoo, Facebook, General Electric. Nevynechával bych určitě Čínu – Alibaba, China mobile Games.
 
Po určité korekci nyní vidím možnost pokračování růstu trhů, Amerika díky svému hospodářskému růstu, Evropa pojede v jejím závěsu. Okolo Číny je větší panika z menšího růstu HDP než je skutečná realita, kdo by nechtěl růst o 7% ročně…
 
 Václav Pech
, investiční manažer Broker Trust

Z kratšího pohledu (týdny a měsíce) považuji české akcie za poměrně drahé. Proto bych dal přednost hledání investičních příležitostí v Evropě a USA. Tamní akcie jsou na tomto horizontu z mého pohledu oceněny férově. Dlouhodobě (roky) však vidím jako drahé také akcie v USA. Z tohoto pohledu se přikláním spíše k defenzivnějším sektorům utilit a spotřebního zboží. Konkrétními tituly v USA by mohly být například Coca-Cola nebo McDonald´s, které mám i ve svém portfoliu. 

Jan Traxler
,
Privátní investiční poradce, FINEZ Investment Management 

Dle mého názoru jsou dnes akcie všeobecně drahé, zejména pak v USA. Jen při pohledu na graf vývoje indexu S&P 500 by investorům měla blikat červená kontrolka „Pozor, přehřívá se!“ Varovné signály hlásí i základní fundamentální ukazatele. Z pohledu ukazatele CAPE, měl index S&P 500 dražší ocenění pouze před krachem v letech 2000 a 1929. Ukazatel P/S pro index S&P 500 také poukazuje na nejvyšší ocenění amerických akcií od roku 2000. A hodnota ukazatele P/B pro index S&P 500 je nejvyšší od roku 2008.
 
Dlouhodobě sázím na sektor těžařů uranu, střednědobě na těžaře zlata. Za zajímavé považuji také třeba akcie Fortuny. Jinak bych ale dnes spíše sázel na pokles, nebo držel např. nějaké reverse bonus certifikáty.
 
Na detailnější ocenění akcií je možné se podívat ZDE 
 

Eva Mahdalová, analytička Colosseum

Ať už se rozhodnete investovat v jakékoliv době, tím myslím za jakéhokoliv ekonomického výkonu, je dobré se zamyslet nad základními existenčními otázkami. Investor by si měl uvědomit, co každý z nás bude potřebovat, ať už se ekonomika nachází v recesi či expanduje. Za co tedy budeme neustále utrácet? Rozhodně do základních potřeb člověka můžeme zahrnout v prvé řadě jídlo, pití, ošacení a v neposlední řadě i léky, jelikož v dnešní době se většina populace bez nich neobejde, ba dokonce nepřežije ani den.  Na základě tohoto uvážení shledávám atraktivitu v investování do farmaceutických společností. Podle mého názoru jsou zajímavé akcie společnosti Tekmira Pharmaceuticals Corporation (NASDAQ: TKMR,TSX: TKM), která patří mezi přední RNA interference (RNAi) terapeutické společnosti. Tato společnost funguje již 14 let a má bohaté zkušenosti na trhu. Tekmira se umístila jako světový lídr v oblasti RNAi. Tekmira má různorodou škálu produktů ve vývoji k léčbě závažných onemocnění člověka, jako je rakovina a virových infekcí, jako jsou hepatitida typu B a Ebola. Společnost postupuje dál ve vývoji nových léků v oblastech, kde je významná nenaplněná medicínská potřeba.
 
Aktuálně se pohybuje cena akcie společnosti Tekmira okolo hodnoty 23,74 dolaru. 
 
 
Jiří Zendulka, analytik BHS

Na domácím trhu začínají být pro konzervativnější investory pomalu znovu atraktivní akcie pojišťovny VIG. Druhý rakouský titul Erste by svou cenou rovněž vybízel k nákupům. Vzhledem k letošním hospodářským problémům banky, riziku stress testů potažmo zvýšení kapitálu se však zatím jedná o nejistou investici s během na dlouhou trať. Po poklesu k hranici 120 Kč se díky ziskovému hospodaření a možné dividendě zatraktivnily akcie Fortuna. Po poklesu k ceně úpisu se pro odvážlivce věřící ve vzestup cen uhlí či „tajné“ záměry Z. Bakaly mohou stát černým koněm akcie NWR.
 
V Evropě bych zmínil za možnou velmi zajímavou investici preferenční akcie automobilky Volkswagen, zvláště pokud se jejich cena přiblíží hladině 155 EUR.
 
Na Wall Street se vzhledem k očekávanému zvýšení úrokových sazeb, a tedy růstu ziskovosti, zejména o prázdninách jevily dobrou investicí banky. Kurzově však již v září „utekly“, nutno tak nyní spíše hledat v jiných vodách. Naopak pokles k zajímavé hladině 55 USD mají za sebou akcie SolarCity (SCTY) z impéria E.Muska. Přehnaně negativní kurzovou reakci, na vývoj ohledně sankcí a byznysu okolo těžby ropy, spatřuji na akciích SeaDrill (SDRL). Ty zároveň mohou být velmi zajímavou dividendovou investicí. 

Redakce: www.akcieatrhy.cz
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Klechta | 06. 10. 2014 14:04
ta CETV mě docela potěšila
Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.