Akcieatrhy  >  Komodity  >  Fundamentalni-analyza  >  Ropa  >  Polovina světových zásob ropy z břidlic v Kanadě to nebude mít snadné
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 17.06.2015

Polovina světových zásob ropy z břidlic v Kanadě to nebude mít snadné 
Finanční stránky kanadských novin plnily nadpisy oznamující, že dva veliké zdroje břidlicové ropy v severozápadní oblasti Kanady mají tak veliké zásoby ropy, že mohou tvořit silnou konkurenci formaci Bakken v Severní Dakotě a Montaně v USA.
 
Zpráva Kanadského národního energetického úřadu (NEB) poprvé obsahuje odhady objemu ropných zásob v břidličných oblastech Canol a Bluefish, které leží v pláni Mackenzie. Zpráva uvádí, že silná a geograficky rozlehlá oblast Canol by měla obsahovat 145 miliard barelů ropy. Podstatně menší oblast Bluefish by měla obsahovat 46 miliard barelů ropy.
 
Zpráva neuvádí, kolik ropy by mohlo jít vytěžit, ale i kdybychom odhadli, že půjde o pouhé jedno procento, tak to pro oblast Canol představuje 1,45 miliónů barelů ropy. Tento odhad okamžitě vede novináře ke srovnání s oblastí Bakken, kde poslední odhady uvádějí možnost těžby 7,4 miliard barelů ropy. Celá oblast zahrnuje formaci Three Forks, která leží na území pánve Williston na území oblastí, Severní Dakota, Montana, Saskatchewan a Manitoba. 
 
„Severní teritoria Kanady obsahují masivní rezervy břidličné ropy, které mohou konkurovat Bakkenu v USA“ tvrdí nadšený titulek Financial Post. „NEB a GNWT studie odhaduje že Sahtu obsahuje 200 miliard barelů břidličné ropy,“ uvádí CBC News a dodává, že rozhlehlé území zahrnuje oblast tří států a dotýká se Severního Ledového oceánu. 
 
Než těmto nadšeným článkům by měli investoři sledující vývoj v ropném průmyslu věnovat pozornost mnohem střízlivějšímu článku agentury Bloomberg s názvem: „Pokles ropných cen znamená, že se Kanadě nevyplatí těžit v největším rezervoáru břidličné ropy.“ Zpráva Kanadského národního energetického úřadu opravdu poukazuje na obrovské zásoby břidlicové ropy. Dostat ji však ven ze země nebude tak jednoduché, obzvláště při dnešních cenách ropy.
 
Než se pustíme do dalších úvah, projděme si trochu historie. 
 
Ropní geologové věděli o kanadské břidličné ropě v oblasti Canol (zkratka Canadian oil) od roku 2010, kdy společnost ConocoPhiplips nabídla 66 miliónů dolarů za práva k využívání 87 tisíc hektarů pozemku s číslem EL470. Vypadalo to, že se jedná o podobný objev, jako v roce 1920, kdy byl objeven zdroj lehké ropy s 226 milióny barely v Normal Wells. Hlavní průzkumné práce v oblasti Canol probíhaly v letech 2012 až 2014. V oblasti bylo vydáno 14 průzkumných licencí a během posledních pěti let bylo proinvestováno 628 miliónů USD. 
 
ConocoPhillips, Imperial Oil, Shell Canada a Husky Energy jsou hlavními nájemci v oblasti Canol a k nim je ještě nutné připočítat společnost MGM Enerby, začínající společnost z Alberty, která původně vstoupila do projektu Mackenzie Gas, což měla být výstavba 1200 kilometrů dlouhého plynovodu, který měl být položen v údolí Mackenzie a propojit zdroje zemního plynu na severním pobřeží s trhem v Severní Americe. Projekt byl schválen Kanadským národním energetickým úřadem v roce 2010.
 
Když však zemní plyn z USA zaplavil trh, stavba tohoto plynovodu vedeného společností Imperial Oil ztratila smysl. Společnost MGM tedy obrátila svoji pozornost na Arktickou břidličnou ropu. Společnost zabrala 189 tisíc akrů v Canolu a v roce 2013 vyvrtala několik ropných studní v jednom ze svých čtyř licencovaných záborů. Shell, Husky a ConocoPhilllips zde také začaly vrtat, ale pouze okolo 20 ropných vrtů dosáhlo břidlice, tvrdí John Hogg, bývalý vice president průzkumu a těžby MGM, který je nyní prezidentem konzultační společnosti Skybattle Resources Ltd.
 
V roce 2014 převzala MGM společnost Paramoutn Resources, protože se MGM nepodařilo najít partnera, který by finančně pomohl zvládnout její břidličné, ropné projekty, včetně nejdůležitější licence EL466. Licence odhadovala, že zde bude 625 miliónů barelů ropy.
 
„Víme, že jsou zde nepředstavitelné zásoby ropy,“ uvádí Hogg ohledně Canol v roce 2013 v publikaci Alberta Oil. „Co však nevíme, kolik z těchto zásob bude ekonomicky únosné vytěžit.“
 
To je hlavní otázka, kterou se zabývají ropní investoři, když hloubají nad posledními čísly možných zásob ropy pod arktickou tundrou. Obě břidličné oblasti obsahují více ropy, než ostatní ropné oblasti registrované NEB, a to včetně regionu Nontnery a pole Duvernay. Globally, their significance is harder to assess. Pokud by veškeré zásoby ropy bylo technicky možné vytěžit, tak zásoba 191 miliard barelů by tvořila víc než polovinu veškerých světových břidličných zásob ropy, která se nyní odhaduje na 345 miliard barelů vytěžitelné ropy. To je víc než mají Rusko, USA, Čína a Argentina dohromady. Otázkou vytěžitelnosti a náklady na těžbu se však NEB nezabývá.
 
Zkušený ropný odborník Hogg tvrdí, že ačkoli je Canol velmi perspektivní, půjde o dlouhodobou záležitost a bude třeba počkat, až se cena ropy vzpamatuje. ConocoPhilips a Huskyv v oblasti zastavily průzkum z obavy ohledně nízkých cen.
 
Hogg v rozhovoru pro agenturu Bloomber uvedl, že těžba v Canol bude stát třikrát, nebo čtyřikrát více než v Severovýchodní Britské Kolumbii, v pánvi Montney, což současná žhavá zóna v průzkumu ropy a zemního plynu. Hlavním důvodem je nedostatek infrastruktury v regionu. Jedinou dopravní možností jak dopravit vrtné zařízení do údolí Mackenzie jsou zimní silnice. Celoroční dopravní spojení s jihem Kanady není možné. Hogg tvrdí, že těžba 500 až 800 barelů denně na jeden vrt by byla ekonomická pouze v případě, pokud by cena ropy dosahovala 75 USD za barel. V Bakkenu těží jeden vrt průměrně 630 barelů denně. Cena ropy v současnosti kolísá okolo 60 USD.
 
I kdyby se cena ropy rozhodla růst, tak naděje Kanadského Bakkenu může pohasnout v důsledku tvrdé regulace životního prostředí na území Severozápadního teritoria. Zvlášť v porovnání s Albertou na jihu. Společnosti musí žádat o povolení několik regulátorů a průměrná doba vydání jednoho povolení trvá 18 měsíců. V Albertě je pouze jeden regulátor životního prostředí. 
 
Oblasti Canol a Bluefish jsou břidličné formace a to znamená, že se ropa musí těžit horizontálním vrtáním studní za použití hydraulického frakování. Frakování je rozporuplná technologie, která má v jiných částech Kanady potíže. Provincie Quebec a Nové Skotsko frakování zakázaly. Stejně tak stát New York v USA. Když k tomu připočteme, že obyvatelstvo v údolí Mackenzie je řídké a převážně domorodé, které se považuje za děti země, takže je poměrně nepravděpodobné, že by nastala nějaká větší expanze v těžbě ropy. Nedá se očekávat, že by expanze těžby prošla bez povšimnutí a bez protestů.
 
Existuje zde historické nepřátelství vůči výstavbě nových ropovodů a plynovodů v oblasti Severozápadních teritorií. Vytěžit ropu ze země je jedna věc, ale dopravit ji na jih k odběratelům druhá. Výstavba plynovodu, který má přepravovat zemní plyn z Mackenzie Valley ke břehům Beaufortova moře je pravidelně oddalována v důsledku protestů původního obyvatelstva. Nejblíž k získání souhlasu od federální vlády měl projekt v roce 2011. Cena projektu se nyní odhaduje na 20 miliard dolarů a nikdo neví, jestli podmínky na trhu budou příznivé.
 
Ke konci roku 2014 přibylo další oznámení o transportu bitumenu (ropné substance z těžby ropy z písku) do přístavu Tuktoyaktur na pobřeží Arktického oceánu. Ale tak jako vždy, účast domorodých obyvatel se ukazuje být zásadní pro úspěšnost projektu. Zkušenost společnosti Enbridge, která neúspěšně zkoušela získat společenskou podporu pro svůj plán transportu ropy z těžby písku přes provincii Alberta do přístavu v Britské Kolumbii, nedává mnoho nadějí pro výstavbu nových ropovodů v Severozápadním teritoriu.
 
Když si to shrneme, tak možnost, že se Kanadské Arktické břidlice stanou druhým Bakkenem vypadají jako běh na dlouhou vzdálenost. Nedostatek infrastruktury, nízké ceny ropy, silná regulace životního prostředí a obyvatelstvo, které je tradičně proti plánům na výstavbu ropovodů a plynovodů, to jsou všechno faktory, které působí proti využití tohoto monstrózního zdroje a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by zde mohla vzniknout standardní, produkující ropná pole. 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Andrew Topf
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.