Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 21.11.2014

Poptávka po ropě v následujících letech přesáhne nabídku: varuje IEA


 
 


I když se rok 2014 jeví z hlediska nabídky a poptávky vyrovnaný s mírnou převahou nabídky, během následujících několika desetiletí se to může změnit. Producenti ropy budou mít problémy uspokojit rostoucí poptávku.
 
Ve svém posledním každoročním výhledu (World Energy Outlook) uvádí International Energy Agency (IEA) že současné období ropného přebytku může poměrně rychle zmizet. Vlastně bez prudkého zvýšení úrovně těžby se v následujících letech dostane ropný trh do potíží. 
 
Celosvětově by poptávka po ropě měla do roku 2040 vzrůst o 37 %. Hlavní podíl na zvýšení poptávky by měly mít rozvíjející se země, jako Čína a Indie. Přesně vzato, na každý ušetřený barel ropy v důsledku snižování energetické náročnosti v rozvinutých zemích připadnou dva barely spálené v rozvojových zemích. 
 
IEA odhaduje, že těžba ropy do roku 2040 bude muset vzrůst o dalších 14 miliónů barelů ropy denně. Současná denní produkce je 90 miliónů ropy denně. I když zde nyní vládne nadšení z produkce ropy z břidlic v USA v nalezištích Bakken a Eagle Ford, takže se zdá, že těžba ropy v současné době prožívá období hojnosti, varuje IEA, že těžba ropy z těchto zdrojů začne uvadat okolo roku 2020. To platí i pro kanadskou těžbu ropy z písků. 
 
Co se tohoto bodu týká, až se vyčerpá těžba ropy z břidlic, ropný trh se vrátí ke starému uspořádání. To znamená, že hlavním tíhu celosvětové poptávky po ropě opět ponese Střední Východ. A to by mělo vyvolat zvýšenou pozornost. Saudská Arábie zůstane jedním z největších světových producentů ropy, ale pravděpodobně nebude moci zvýšit těžbu výrazněji nad dnešní hodnoty. Existuje zde možnost navýšení těžby v Iránu, který v důsledku západních sankcí neprodukuje naplno, ale z i kdyby se věci vrátily do normálních kolejí, tak z dlouhodobého hlediska zde je jen malý prostor pro navýšení těžby. 
 
Hlavní naděje jsou místo toho vkládány do Iráku. Před rokem uváděla IEA ve své výroční zprávě, že irácká produkce by se mohla do roku 2035 prudce navýšit. Celkově až třikrát, takže by ze současné úrovně 8 milionů barelů denně zvyšovala svoji produkci až na 8,3 milionů barelů ropy denně. Pokud by byl takový scénář reálný, cena ropy by nemusela být ohrožena a rostla by jen mírným tempem. Samozřejmě to bylo před tím, než se země v létě 2014 prakticky rozpadla a upadla opět do válečného chaosu. 
 
Ovšem i bez tohoto vývoje by uvedení nových zdrojů do provozu představovalo mírně řečeno heroický výkon. Představa, že by šlo zajistit kapitálové investice k obnovení ropného průmyslu tak, aby byl chopen v průběhu příštích 20 až 30 let zvýšit svoji těžbu o 5 až 6 miliónů barelů ropy denně je přinejmenším bizarní. 
 
Odhaduje se, že od roku 2030 bude třeba k zajištění těžby celosvětově dostatečného množství ropy investovat každoročně 900 miliard USD. IEA také vyjadřuje obavy, že zopakování ropné horečky ze Spojených států bude v jiných částech světa jen obtížné. Buď kvůli rozdílným geologickým podmínkám, nebo i v důsledku odporu obyvatel proti těžbě pomocí frakování.
 
Oproti minulému roku je letošní zpráva IEA mnohem konzervativnější. V tiskové zprávě uvedl ekonomický ředitel IEA, Fatih Birol, že „Z krátkodobého hlediska dobře zásobené ropné trhy by neměly překrýt těžkosti, které leží před námi v důsledku toho, že celosvětová produkce ropy závisí jen na malém počtu hráčů.“ Ve své výroční zprávě IEA uvádí, že „úkol dosáhnout produkce nad 100 miliónů barelu ropy denně leží na příliš málo ramenou.“

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: OilPrice.com 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.