Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 05.03.2015

Poptávka sune cenu palladia a platiny výšSilné prodeje automobilů v USA, Evropě i v Číně mají pozitivní vliv na cenu platiny a palladia, které jsou používány v katalyzátorech aut s cílem snížit škodlivé emise výfukových plynů.
 
Cena palladia a platiny se tedy sune výš a růst prodejů aut slouží jako katalyzátor růstu.
 
Oba tyto kovy se používají v katalyzátorech výfukových plynů, kde rozkládají škodliviny a snižují jejich toxicitu. Tlak na snižování zátěže životního prostředí nutí výrobce k neustálému zdokonalování a zmenšování emisních hodnot a to vede ve svém důsledku k vyšší poptávce po palladiu a platině. Vysoká poptávka po nových autech vyhnala v tomto roce ceny těchto drahých kovů do výše. 
 
„Růst poptávky vypadá přesvědčivě,“ říká David Vilson, stratég Citigroup.
 
 
 
 
 
 
Růst prodejů automobilů je nesen levným benzínem a snadnou dostupností úvěrů. Prodeje nových vozů v USA v porovnání s předchozím rokem vylétly v lednu o 14 %. Největším prodejcem nových vozů na světě je však Čína. I když prodeje v Číně poklesly o 2 %, stále se jedná s 8% růstem počtu nově prodaných aut o solidní růst. Také v Evropě jdou nová auta na odbyt. Prodeje nových aut rostou již 17. měsíc v řadě. 
 
Automobilový sektor spotřebovává zhruba 40 % světové produkce palladia a okolo 50 % produkce platiny. 
 
Poptávka po platině a paladiu roste, jejich zásoby však klesají. Pětiměsíční stávka horníků v Jižní Africe v minulém roce srazila produkci a podepsala se na snížení zásob. Po platině a palladiu je již čtvrtým rokem vyšší poptávka než nabídka. Analytici Citigroup předpokládají, že poptávka po obou drahých kovech bude převyšovat nabídku až do konce desetiletí. V důsledku ekonomických sankcí by mohl největší světový producent těchto kovů, Rusko, sáhnout k odprodeji svých zásob, ale i tento krok by podle analytiků Citi nevyřešil dlouhotrvající nepoměr, mezi nabídkou a poptávkou.
 
Problémem pro analýzu je skutečnost, že neexistují žádná oficiální data o velikosti platinových a paládiových zásob. Oba kovy tvoří příměs při těžbě mědi, niklu a zlata. 
 
Někteří investoři mohou mít problém se vstupem do těchto investic, zvláště když v minulém roce poklesla cena platiny o 28 % a cena palladia o 10 %. „I když produkce v minulém roce klesala, klesaly i ceny a to není dobrá zpráva,“ říká Edward Meir, stratég společnosti INTL FCStone. „Ceny obou kovů budou přinejlepším šlapat vodu,“ dodává.
 
Jiní to nevidí tak černě. Již brzy se můžeme dočkat obnovení nákupů ze strany automobilových výrobců a dalších, kteří budou chtít doplnit stav svých vyčerpaných zásob. Citigroup očekává, že ceny palladia v letošním roce dosáhnou 900 dolarů za trojskou, přičemž je pravděpodobné, že platina se ve čtvrtém čtvrtletí 2015 vyhoupne na 1400 dolar za trojskou unci.
 
V současné době se cena paladia červnového kontraktu 2015 na burze Comex pohybuje okolo úrovně 820 USD. Cena dubnového kontraktu platiny se pohybuje na 1186 dolarech. 
 
„Možná to bude drhnout, ale oba kovy zřejmě zamíří výš,“ říká James Steel, analytik společnosti HSBC v New Yorku. Banka předpovídá průměrnou cenu 837 dolarů za unci na palladium v letošním roce a 1337 dolary za unci platiny.
 

 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Bloomberg
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.