Akcieatrhy  >  Komodity  >  Pozor na poklesovou formaci – rostoucí lichoběžník
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 16.03.2017

Pozor na poklesovou formaci – rostoucí lichoběžník
V tomto článku se zaměříme na cenovou formaci – rostoucí lichoběžník. Je to formace, která má poklesový charakter, a když dojde k proražení spodní trendové čáry, většinou dochází k prudkému poklesu. V současných trzích tuto formaci můžeme nalézt hlavně v komoditách, ale i jinde. Ukážeme si hlavní příklady ze současných trhů.
 
Mnoho rostoucích lichoběžníků má podobný průběh, který začal minimem ke konci roku 2015. Komodity i sektor drahých kovů tehdy vytvořily minimum a zastavily mohutný propad. První cílová cena po proražení spodní trendové čáry se nachází na úrovni toho, kde se začal rostoucí lichoběžník vytvářet. Cena však může jít mnohem níž. Nicméně začátek rostoucího lichoběžníku je první cílová cena, se kterou můžeme ve většině případů počítat.
 
Začneme s komoditním indexem CRB. Je to celkový komoditní index, který nám dává představu o tom, jaký je celkový cenový vývoj na komoditách. V minulém týdnu cena prorazila spodní trendovou čáru a poté pokračovala v pádu.  Že nastanou potíže, se dalo usuzovat z toho, že malá formace hlava a ramena v otáčejícím bodě #4 nedokázala prorazit výš a otočila se směrem dolů. Následoval rychlý test směrem k úrovni čáry krku na hladině 191,50, který vedl k testu spodní trendové čáry rostoucího lichoběžníku. Cena poskakovala na spodní trendové čáře několik dní a poté tuto důležitou trendovou čáru prorazila směrem dolů. Nyní můžeme očekávat test této trendové čáry ze spodu a po otestování hladiny 189 by cena měla zamířit dolů. 
 
 
 
Následuje graf CRB, který zasazuje vývoj do širších souvislostí. Masivní impulsní pokles, který začal v roce 2014, trval téměř dva roky a vytvořil parabolický klesající trend. Minimum ceny se nachází na prvním otáčejícím bodě v roce 2016, takže je možné, že cena dojde na toto minimum a vytvoří zde dvojité dno na hladině 150. 
 
 
 
Následuje 75 let dlouhý graf CRB, který nám ukazuje, že se cena komodit pohybuje uvnitř hnědě vyznačené oblasti podpory a resistence. V grafu také vidíme dvojité dno z roku 2000 a poté masivní růst směre vzhůru. Tento historický pohled je třeba mít na paměti, pokud chceme odhadovat budoucí vývoj.
 
 
 
Následuje komoditní index DBC, což je nejaktivněji obchodovaný index ze všech komoditních indexů. Cenový průběh má stejné nastavení jako index CRB. Povšimněte si modrého trojúhelníku, který se vytvořil uprostřed a který vypadá jako konsolidační struktura. U něj vidíme dokonce průraz skokem směrem vzhůru. Nicméně ceně se nepodařilo vytvořit mnohem vyšší růst a tak modrý trojúhelník nelze považovat za růstovou strukturu. Náznak, že cena bude klesat, naznačil vývoj okolo 4 otáčejícího bodu v rostoucím lichoběžníku. Jak si můžete povšimnout, DBC prorazilo horní trendovou čáru modrého trojúhelníka a která sloužila jako podpora.
 
 
 
Týdenní graf DBC ukazuje spodní formaci H&S, která naznačuje, že by mohla být otáčející strukturou, která zastaví masivní propad v minulých letech. Cenová symetrie je velmi dobrá, což je vidět z čar krku. Nicméně po proražení čar krku cena odmítla vytvořit větší růst. Vidíme, že cena prorazila spodní trendovou čáru rostoucího lichoběžníku, a to naznačuje pokles. Kdyby prorazila horní trendovou čáru, naznačovalo by to růst. 
 
 
Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.