Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Proč vylétla v tomto roce akcie společnosti těžaře lithia o 240 %?
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 18.05.2016

Proč vylétla v tomto roce akcie společnosti těžaře lithia o 240 %?
Galaxy Resources splatila své dluhy a těží z rozvoje poptávky po elektrických automobilech.
 
Před třemi lety na tom byla společnost Galaxy Resources (GXY) mizerně. Australský těžař lithia měl obrovské dluhy a skluz v projektech v západní Austrálii a v Číně přicházel společnost draho.
 
„Docházel nám kapitál,“ vzpomíná Antony Tse, bývalý manažer propagace, který přišel do společnosti, jako operativní ředitel. „Přicházeli jsme o spoustu hotovosti, produkce byla pozadu za plánem a dluhy narůstaly.“ Společnost dlužila 200 miliónů australských dolarů čínským bankám, věřitelům a dluhopisům. Následovalo bolestné období omezování nákladů, konsolidace včetně odprodeje dolu na lithium ve výstavbě v Jiangsu a zakonzervování projektu Mt Cattlin v Perthu v západní Austrálii.
 
Dnes má společnost Galaxy konsolidované účetnictví a spustila produkci v Mt Cattlin. Ceny lithia vylétly vzhůru v důsledku neustávající poptávky pro lithiové baterie, které se používají v elektrických automobilech. Akcionáři společnosti se radují, jako kdyby narazili na zlato. V loňském roce cena akcií vylétla o 1100 %. V tomto roce získala cena akcií dalších 240 %. 
 
Návrat na výsluní začal před několika lety, kdy na trhu s lithiem nastal převis poptávky. Společnost Galaxy však neměla tolik zdrojů, proto se spojila se společností Australia General Mining (GMM) na společných projektech. Společnost uvolnila dalších 25 miliónů dolarů do zprovoznění Mt Cattlin, což umožní produkovat 200 tisíc tun lithiových koncentrátů ročně. Počáteční produkce se odhaduje na 150 tisíc tun lithiových koncentrátů. Příjmy z těžby v tomto dole se odhadují na 40 miliónů australských dolarů. To by mělo vytvořit základ, od kterého se chce společnost odrazit.
 
Produkce dolu Mt Cattlin má již zajištěné objednávky z Číny. B březnu podepsala společnost kontrakt na dodávku 60 tisíc tun dvěma čínským továrnám na výrobu lithia v hodnotě 36 miliónů amerických dolarů. Měla by následovat další dodávka ve výši 120 tisíc tun stejným odběratelům za tržní cenu. Současná cena za tunu se pohybuje na úrovni 600 USD, ale společnost očekává, že cena lithiových koncentrátů se ještě zvýší. 
 
Než se lithiový koncentrát dostane do baterií, musí se nejprve zpracovat na lithiový karbonát. Jenda tuna lithiového karbonátu potřebuje k výrobě zhruba 8 tun lithiového koncentrátu. Lithiový karbonát se nyní prodává za zhruba 13 tisíc USD za tunu. To znamená, že zde existuje velmi vysoká marže, která jde ve prospěch zpracovatelů. Nicméně společnost Galaxy nechce jít cestou agresivního zvyšování cen, kvůli možným potížím s rozjezdem své produkce.
 
Výhodou společnosti Galaxy Resources je, že jde o nového hráče na trhu. V průběhu dvou nastávajících let přijdou na trh s těžbou lithia dva hráči a Galaxy je jedním z nich. Lithiové doly se potýkají s nadměrnou poptávkou a nestačí rychle zvyšovat těžbu. Společnost uvádí, že poptávka po lithiu v průběhu dalších pěti let ještě poroste. Společnost odhaduje, že poptávka vzroste z 20 tisíc tun v tomto roce na 160 tisíc tun v příštím. „Nevzpomínám si, že by v průběhu příštích let mělo přijít na trh moc nových hráčů,“ uvádí Antohy Tse. Máme zde projekt Rockwood Lithium La Negra v Chile a důl Salar de Olaroz společnosti Orocobra (ORE) v Argentině, které pokud by byly uvedeny do provozu podle plánu, ukrojí v následujících letech z poptávky tak 30 až 40 % produkce. 
 
Prodeje elektrických automobilů, částečně i v Číně pomohou vyhnat ceny lithia vzhůru. Současné znečištění životního prostředí v Číně nutí vládu, aby začala klást důraz na životní prostředí a elektrické automobily by mohly být jedním z článků řešení. Čína chce nahradit do roku 2030 20 % spotřeb fosilních paliv obnovitelnými zdroji. V zemi zatím bylo prodáno 380 tisíc elektrických automobilů a ve veřejné dopravě je v provozu mnoho elektrických autobusů. Do roku 2020 plánuje Čína prodat pět miliónů elektrických aut. Indie chce do roku 2020 prodat šest miliónů elektrických automobilů. 
 
Nový Model 3 sedan společnosti Tesla Motors (TSLA) se prodává za 35 tisíc dolarů a je důvodem pro změnu společenského přijímání elektrických vozů. Továrna společnosti Tesla na autobaterie plánuje produkovat 500 tisíc lithiových baterií ročně.
 
Hlavní obavy má společnost Galaxy ze svého projektu Sal de Vida v Argentině. Důl je umístěn na jihu Argentiny v takzvaném lithiovém trojúhelníku. Společnost zde chce zahájit těžbu koncem roku 2018 až začátkem roku 2019. Nejprve však chce společnost zpracovat novou ekonomickou studii. Náklady na projekt rostou v důsledku oslabujícího argentinského pesa. Sal de Vida je ze 60 až 70 % financováno na dluh, dalších 20 až 30 % by společnost chtěla získat odprodejem podílu v tomto projektu. Po spuštění projektu by měl důl produkovat 25 tisíc tun lithiového karbonátu a generovat příjmy ve výši 215 miliónů amerických dolarů ročně.
 
Dlouhodobější plány společnosti Galaxy zahrnují projekt James Bay v Kanadě. Společnost v tomto roce chce zpracovat ekonomickou studii a v příštím roce začít s budováním. Bude to záležet na vyhlídkách do budoucna, tvrdí Antony Tse.


Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Bloomberg

 


Zprávy na podobné téma


14.07.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v červnu 2017
13.07.201710 nejlepších a nejhorších sektorů v USA v dubnu až červnu 2017
05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
   další >>
Stránka: 1 z 29

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.