Akcieatrhy  >  Akcie  >  Technicka-analyza  >  Průměrné akcie klesají
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 12.06.2015

Průměrné akcie klesají
Díky silným akciím ještě akciové indexy drží, ale vypadá to, že průměrné akcie se vydaly směrem dolů.
 
Je zajímavé pozorovat, jak akciový trh může vypadat solidně a den nato systematicky oslabit, aniž by si toho většina lidí všimla. Před několika málo dny atakoval index S&P 500 svá historická maxima a od té doby se machází v poklesu. I když to vypadá, že hlavní indexy zatím neutrpěly větší ztráty, průměrné akcie takové štěstí nemají.
 
Prostým pozorováním výkonnosti malých akcií, které se vydávají směrem dolů, to vypadá, že se blíží něco zlého. Zatím asi není třeba plnit matrace hotovostí, ale možná by investoři měli zvážit, jestli není čas na snížení rizika.
 
Jak se můžeme přesvědčit v následujícím grafu, index S&P 500 zatím stále vytváří vyšší maxima i vyšší minima. To je základní definice rostoucího trendu, takže se s tím těžko polemizuje. Dokonce, i kdyby rostoucí trend skončil, stále zde existuje dostatečná podpora na úrovních mezi 2040 a 2060, což odpovídá březnovému minimu a 200 dennímu klouzavému průměru.
 
 
 
 
 
Nicméně index S&P 500 sleduje velké akcie a je kapitálově vážený. Čím je akcie větší, tím má v indexu větší váhu. To může maskovat slabost malých akcií. Technologický obr, jako je Apple (AAPL) a bankovní gigant, jako je JP Morgan Chase (JPM) dělají opravdu hodně pro to, aby index vypadal dobře. Pro řešení tohoto problému tedy bude vhodnější se podívat na to, jakým způsobem si vede kompozitní index New York Stock Exchange, což je typický index pro průměrné akcie. Je sice pravda, že také preferuje větší akcie a zahrnuje také zahraniční akcie a zahraniční dluhopisové fondy, ale veliké množství zahrnutých akcií poněkud ředí tyto vlivy.
 
Kompozitní index NYSE by tedy mohl odpovědět na otázku, jak to vypadá s kondicí malých akcií. Na následujícím grafu vidíme, že cena prorazila dlouhodobou rostoucí trendovou čáru, která začala v říjnu 2014. 
 
 
 
 
 
Pravděpodobně je to důležité, tento vývoj, i když zůstává skryt očím většiny investorů a finančních zpravodajů. Neznamená to sice, že by již nastal klesající (medvědí) trh, ale znamená to, že slušná korekce, již nějakou dobu probíhá. Téměř polovina akcií z indexu se obchoduje pod svým 200 denním klouzavým průměrem. 
 
Rostoucí trhy obvykle nekončí jasným předělem mezi rostoucím a klesajícím trhem. Vrchol trhu se vytváří pomalu, jak skupina za skupinou postupně vyčerpává své možnosti a pak z trhu odchází. 
 
Sektor, kterému bychom měli věnovat pozornost je sektor spotřebního zboží. To je defenzivní trh, který obvykle překonává celkový trh v dobách nejistoty v důsledku výrobní povahy do indexu zahrnutých akciových společností. Když nadchází těžké časy, spotřebitelé se spíš vzdají nákupu nového auta a DVD, než potravin a léků.
 
Je tedy překvapivé, že z technického hlediska je ETF fond spotřebního zboží Select Sector SPDR Consumer Products (XLP) jedním z nejhorších sektorů minulého měsíce. Horší byly už jen energie a inženýrské sítě, které mají vlastní starosti s roztřeseným akciovým trhem.
 
Tento vývoj by mohl být odrazem toho, co se děje na dluhopisovém trhu. Mnoho ETF sleduje dluhopisové výnosy. Nebo může jít o to, že investoři vyhnali cenu tohoto sektoru příliš vysoko ve snaze o hledání stability, nebo výnosu.
 
Ať už je důvod jaký chce, máme tady další sektor, který vypadá, že má své nejlepší dny za sebou. Na následujícím grafu vidíme proražení spodní šestiměsíční trendové čáry a také průraz 200 denního klouzavého průměru. 

 
 

 
Tento vývoj znamená, že tři hlavní sektorové ETF se pohybují pod svým 200 denním klouzavým průměrem. Sektor průmyslu (XLI) a sektor základních materiálů (XLB) k tomu také nemají daleko.
 
Prodávat akcie na začátku léta nemusí být vhodná strategie na vydělávání peněz, nemusí to být ani vhodná strategie pro uchování peněz. Nicméně pokud k tomu investoři v minulých letech přistoupili, ušetřili si spoustu bolení hlavy z letní volatility. S takovým množstvím horších signálů, se můžeme dočkat toho, že se volatilní léto zvrhne v klesající podzim, i když vývoj na hlavních akciových indexech tomu tatím neodpovídá. 
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Michael Kahn


 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.