Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 04.03.2015

Pšenice – technická analýza komodity
Pšenice a sója jsou dvě nejpěstovanější plodiny na světě. Sója vede v Asii, pšenice v Evropě a Americe. Sóju jsme analyzovali minule, tak se pojďme podívat na pšenici. Začneme ročním grafem.


psenice1


Spojením dvou vrcholů v roce 1974 a 1996 dostaneme dvojitý vrchol a trendovou čáru, která představuje jak podporu, tak v současné době resistenci.Vytvoření dvojitého vrcholu vždy představuje magnet pro následný pokus o proražení. To se povedlo v roce 2008 a cena utvořila maximum na úrovni 1272 USD.

Když si do grafu zakreslíme grafickou pomůcku vidle strýčka André (Andrews Pitchfork), tak vidíme, že tato špička se dotkla horní trendové čáry. Poté cena propadla až na spodní trendovou čáru, která posloužila jako podpora a cena se od ní odrazila opět vzhůru, aby se zarazila o střední trendovou čáru vidlí. Střední trendová čára posloužila jako resistence na nyní se cena opět nachází na spodní trendové čáře. Vidle jsou dobrou pomůckou, protože cena na horní a dolní trendové čáře často tvoří falešné průrazy s návratem ke středu.

Z hlediska cenové akce to vypadá, že nastává korekční formace ABC a pokud cena prorazí spodní trendovou čáru vidlí, zamíří k minimu označenému jako C.

Abychom zjistili možné minimum, zakreslíme si fibonacciho úrovně s rozsahem od minima v roce 1999 až po maximum v roce 2008. Budeme očekávat minimum někde na úrovni okolo 88,6 %, což odpovídá ceně 353 USD.

Na indikátoru relativní síly (RSI) vidíme klesající divergenci po maximu v roce 2008 a nyní se hodnota indikátoru pohybuje dolů a vypadá chatrně. Možné však je, že po dosažení očekávaného minima se vyšvihne opět do výše a vytvoří historické maximum, které bude doprovázeno trojitou klesající divergencí.

Indikátor Stochastic vytvořil po maximu v roce 2008 trojitou klesající divergenci a nyní směřuje dolů. Má zřetelně klesající charakter.

Indikátor (MACD) vytvořil prodejní signál a má také klesající charakter, stejně jako Stochastic.

Měsíční graf


psenice2


Nejprve si do grafu zakreslíme rostoucí trendovou čáru od minima v roce 2010. Cena tuto rostoucí trendovou čáru prorazila v polovině roku 2013, následný test byl neúspěšný a cena v květnu 2014odmítla dál růst. Poté se vytvořil klesající trend.

Indikátor Parabolic Stop a Reverse (PSAR) má v současné době růstový charakter a vypadá to, že by cena mohla testovat jeho podporu. Podporu představují body indikátoru na spodní straně ceny. Pokud tato podpora vydrží, mohli bychom očekávat růstovou fázi.

Minimum ze září 2014 bylo doprovázeno růstovou divergencí na indikátoru RSI. Nejlepší by bylo, kdyby cena nyní rostla a poté vytvořila další minimum doprovázené trojitou růstovou divergencí.

Stejně tak indikátor Stochastic vykazuje známky rostoucí divergence v říjnu 2014, takže potenciál k růstu by zde byl.

Když si zakreslíme klesající trendovou čáru spojující vrcholy v letech 2008 a 2012, tak získáme představu, kde by se mohla cena odrážet.

Jako poslední vodítko si do grafu zakreslíme resistenci na úrovni lokálního maxima z května 2014. Na této úrovni odpovídající 739 USD by se cena mohla odrážet směrem dolů.

Týdenní graf
Když se podíváme na týdenní graf, tak zde vidíme možnou korekční formaci ABC. Vlna A je již utvořena, vlna B je patrně u konce, nicméně existuje možnost, že bude ještě pokračovat dolů. Poté by měla vzniknout rostoucí vlna C. Jak vysoko cena vzroste je předmětem úvah.

Pro posouzení se podíváme na fibonacciho úrovně s rozsahem od květnového maxima v roce 2014 po minimum v září 2014. Vlna A končí na úrovni 76,4 %, takže se dá očekávat nové maximum na úrovni okolo 88,6 % (708 USD). Pokud se růst zastaví předčasně, tak pravděpodobně na úrovni 61,8% (635 USD).

Bollingerovo pásmo ukazuje, že vlna A skončila vysoko nad jeho horní hranicí, což indikuje, že růstová vlna C by mohla skončit na fibonacciho úrovni 61,8 %. Pokud by prorazila opět výš nad horní hranici pásma, dalo by se to zcela jistě považovat za signál k poklesu. Horní hranice Bollingerova pásma se pohybuje v současné době na fibonacciho úrovni 61,8 %. Cena se pohybuje v dolní polovině pásma. Obvykle se cena odráží od prostředku pásma a klesá.

Jaký cenový vývoj se dá předpokládat? Vzhledem k minulému maximu a celkovému charakteru této cenové formace lze očekávat růst ceny o něco výš, než je lokální maximum vlny A.

Vlna A je doprovázena vznikem nového maxima na indikátoru RSI. U vrcholu vlny C bychom měli vidět klesající divergenci.

Indikátor MACD se stále pohybuje dolů a zatím se nechystá ke změně směru. Investoři by tedy měli být trpěliví a opatrní ve svém chování.

Po vytvoření vlny C pak opět lze očekávat pokles ceny a vytvoření nového minima.

Investování na kapitálových trzích je rizikové a minulý vývoj nemusí být zárukou budoucího vývoje. Každý investor by se měl důkladně seznámit se všemi riziky a nebezpečími plynoucími z investic. Pokud si není jistý, měl by se poradit s odborníkem. Investice do komodit může v důsledku obchodování s finanční pákou skončit ztrátou převyšující vloženou částku.Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Austin Galt

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.