Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Řízení portfoliového rizika v přehřátém trhu. Část druhá, závěrečná. Fundamentální analýza CSCO, MDT, KMB, ACN.
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 02.09.2015

Řízení portfoliového rizika v přehřátém trhu. Část druhá, závěrečná. Fundamentální analýza CSCO, MDT, KMB, ACN.
Medtronic plc

Druhý příklad, který ukazuje nebezpečí přílišného nadhodocení je mnohem tradičnější růstová akcie společnosti Medtronic (MDT). Medtronic je akcie ze seznamu Dividendových šampiónů, a vyznačuje se nepřetržitým růstem výše dividend po dobu 38 let.
 
Stejně jako v případě Cisco je i první graf pro Medtronic sestaven pouze z velikosti zisků a výše vyplácených dividend. V grafu je uvedena výkonnost firmy od roku 2001 do současnosti. Vidíme zde růst ziskovosti průměrným ročním tempem 10,4 % (oranžová čára a tmavě zelená plocha).
 
Také zde můžeme vidět, že výše vyplácených dividend soustavně roste, a že protože v roce 2009 došlo k navýšení procentuálního poměru výše dividend oproti zisku, dosahuje růst dividend průměrně 15 % ročně. To je zhruba o 50 % rychlejší růst oproti růstu zisku. Protože nevidíme cenu, tak s touto výkonností vypadá akcie Medtronic, jako perfektní růstová dividendová akcie po celou dobu tohoto časového rámce.
 
 
 
Tento příklad pěkně ilustruje, že nadměrné nadhodnocení akcií se nemusí týkat jen technologických akcií. Během období iracionálního nakupování, které začalo v roce 1995 a trvalo do roku 2000 se mnoho akcií, včetně indexu S&P 500 stalo extrémně nadhodnocenými.
 
V květnu 2000 dramaticky vzrostla cena akcie Medtronic na hodnotu 51.62 USD a její P/E tak mělo hodnotu 56. To představuje nadměrné nadhodnocení, které je zhruba 3,5 krát větší, než by odpovídalo férovému ohodnocení P/E na úrovni 15. Výsledkem byl pohyb ceny do strany v období trvajícím téměř deset let. Opět zde vidíme společnost s vynikajícími ekonomickými výsledky, jejíž akcie trpí v důsledku bláznivě vysokého nadhodnocení. Cena akcie v tomto období neodráží správně hodnotu společnosti. 
 
 
 
Jak jsme již uvedli dříve, cena akcie se nakonec dříve, nebo později vrátí ke správnému ohodnocení společnosti. Tento princip platí a měli jsme možnost ho vidět v tisícovkách případů. V případě Medtronic a Cisco jsme viděli desetiletí dlouhé a bolestivé období, kdy se cena doslova odmítala zhodnotit. Samozřejmě s nástupem globální finanční krize se cena propadla na svoji hodnotu a poté i pod ni. 
 
Výsledkem investice do nadhodnocené akcie bylo deset let, kdy byli investoři ve ztrátě. Jediným pozitivem byly příjmy plynoucí z dividend ve výši 3 dolarů, které dlouhodobí investoři dostávali. Následující graf ukazuje, jak přecenění akcie Medtronic ovlivňovalo výši dividendového příjmu.
 
 
 
V následujícím grafu si ukážeme důležitost investování do správné hodnoty. Pokud by investor nakoupil akcie, když hodnota P/E dosahovala přibližně 15, sice by v následujících 6 měsících ztratila jeho investice skoro 27 %, protože cena akcie dosáhla svého minima v březnu 2009. Nicméně v březnu 2010 se cena akcie opět vrátila k férové hodnotě a investoři se tak opět vrátili do černých čísel. Následoval opětovný propad a dlouhodobí investoři museli čekat další 3 roky, než se cena vrátila z podhodnocených úrovní zpět k úrovni férového ohodnocení a pak začala růst.
 
Výsledkem této hypotetické investice je průměrný roční růst rychlostí 11,59 %, ale většina tohoto růstu pochází ze současného nadhodnocení. Pokud bychom vzali v úvahu růst ke správnému ohodnocení na hodnotě P/E=15 v září 2014, pak zhodnocení akcie rostlo rychlostí 9 % ročně.
 
Co je však důležité vzít do úvahy je dividendový příjem ve výši 6,88 USD, který by investor získal za přibližně o 2 roky kratší období, než 9 let z prvního příkladu, kdy byly akcie Medtronic nadhodnocené. Takže nikoli jenom kapitálové zhodnocení bylo v druhém případě lepší, investor z druhého příkladu získal zhruba i dvojnásobný dividendový příjem. Investice do férové hodnoty nejenom snižuje riziko kapitálového znehodnocení, ale zároveň zvyšuje i dividendový výnos.
 
 
 
Než postoupíme dále, chtěl bych zdůraznit, že považuji Cisco při současném ohodnocení za atraktivní dividendovou růstovou akcii. Na druhé straně akcie Medtronic je v současné době nadhodnocená i když má rychle rostoucí dividendu. Pokud někdo drží akcie Medtronic, měl by si je dát na kontrolní seznam. 
 
Tyto dva příklady jasně ukazují, že neexistuje jednotný akciový trh, ale existuje jen trh s jednotlivými akciemi.

 

Dividendové akcie, které bych nyní zrovna nekupoval

Řízení rizika v portfoliu tím, že věnujeme pozornost správné hodnotě akcie je vhodné nejenom k investičním rozhodnutím o nákupu, ale úplně stejně také o prodeji. Další dva příklady ukazují mé oblíbené růstové dividendové akcie, které se mi poštěstilo nakoupit na atraktivní hodnotě. 
 
I když se mi obě společnosti zamlouvají stejně, jako v době, když jsem je tehdy nakupoval, z dnešního pohledu je nepovažuji z hlediska dlouhodobého investičního horizontu za vhodné investice. Obě společnosti nyní vedu na seznamu akcií vhodných k prodeji. To znamená, že mohou být prodány, pokud nastanou dvě podmínky. První, že společnost bude jevit známky horší ekonomické výkonnosti. Druhá, že bude v té době k dispozici její kvalitní náhrada na férové hodnotě.Zprávy na podobné téma


14.07.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v červnu 2017
13.07.201710 nejlepších a nejhorších sektorů v USA v dubnu až červnu 2017
05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
   další >>
Stránka: 1 z 29

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.