Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 21.08.2014

Ruský medvěd otřásá trhy, leč protipoklesový tým nás zachrání. Část druhá, závěrečná.Graf: Panický výprodej na japonském indexu Nikkei 225Hnědá – index strachu VIX Nikkei 225, modrá index Nikkei 225, události seřazeny podle času

Greenspan: „Nakonec musí přijít větší korekce.“

Šéf Indické centrální banky Rajan varuje před celosvětovým krachem trhů.

Šéf NATO vyzývá Rusko ke stažení jednotek od hranic s Ukrajinou

President Obama nařizuje letecké údery proti džihádistům

Protipoklesový tým zasahuje

Moskva ukončuje vojenské cvičení na hranici s Ukrajinou

Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesá o 6,8 %
V Tokiu se po otevření trhů dne 7. srpna propadl index Nikkei225 o 3 % a uzavřel na své denní minimální hodnotě 14778 bodů. Byl to největší denní pokles za posledních pět měsíců. Investoři vystrašení krizí na Ukrajině a v Iráků se tetelili obavami o japonský export. Všech 33 sektorů v indexu utrpělo ztráty, jak investoři začali snižovat riziko a redukovat svá investiční portfolia. O týden dříve se index Nikkei 225 vyšplhal na své šesti měsíční maximum na úroveň 15759. Očekávaly se totiž zvýšené nákupy od největšího japonského penzijního fondu. Místo toho se index volatility Nikkei vyšvihl ze svého historického minima na úrovni 15,2 dosaženého v minulém měsíci na úroveň 23,6. Investoři se hnali ve snaze zajistit svá aktiva proti pádu. Širší index Topix se propadl o 2,4 % na úroveň 1228. Jeho obchodní objem byl o 30 % vyšší než průměrně.
 

Graf: Bank of Japan intervenuje, aby zachránila index Nikkei 225Modrá – Nikkei 225, hnědá kurz jenu vůči dolaru, zelená – BoJ brání kurz jenu na úrovni 102, události seřazeny podle času

Šéf NATO vyzývá Rusko ke stažení jednotek od hranic s Ukrajinou

President Obama nařizuje letecké údery proti džihádistům

Obchodní objemy na indexu Nikkei dosahují 142342 kontraktů, to je víc jak dvojnásobek 3 měsíčního průměru.

Bank of Japan nakupuje ETF svázané s indexem Nikkei¨

BoJ nakupuje jeny na úrovni 101,75

Moskva ukončuje vojenské cvičení na hranici s Ukrajinou
Obamovo oznámení o leteckých úderech proti ISIS spustilo reflexivní panický výprodej, který poslal futures kontrakty Nikkei 225 na úroveň 14700. Obchodní objem dosáhl 142 432 kontraktů. To je víc než dvojnásobný objem tříměsíčního průměru. V důsledku dominového efektu se pak německý DAX 30 propadl pod psychologickou hranici 9000 bodů, následován indexem S&P 500, který skončil pod úrovní 1900. Následovalo uzavírání carry obchodů na jenu, což poslalo pákové půjčky na jenu na úroveň kurzu pod úrovní 102 jenů za dolar. V tu chvíli zasáhla Bank of Japan, která již víc než rok spolehlivě brání divoký pohyb jenu nad touto úrovní.

Aby stabilizovala trh, začala před uzavření Tokijské burzy Bank of Japan (BoJ) nakupovat akcie ETF svázané s indexem Nikkei 225. BoJ intervenovala na peněžním trhu nákupem dolarů a zachytila kurz USD/JPY na úrovni 101,75, což pomohlo udržet carry obchody v běhu. Při otevření trhů 8. srpna ráno si obchodníci na Frankfurtské burze zaznamenali znatelný růstový skok na futures DJI a S&P-500. Vyhodnotili to jako úsilí „protipoklesového týmu“, který měl plné ruce práce s objednáváním futures na tyto indexy ve snaze roztáhnout pod trhy záchrannou síť. Tak jako tak, při otevření NYSE o šest hodin později se futures na index S&P500 index pohybovaly o 24 bodů výš, než bylo jejich intradenní minimum na úrovni 1890. Index DAX se zotavil o 120 bodů ze svého minima na úrovni 8920 a zakončil na hodnotě 9040. V důsledku toho se futures Nikkei zotavily o 300 bodů zpanického minima a skončily na zavírací hodnotě 15000. Tento růst byl podpořen zavíráním krátkých pozic na jenu nad úrovní kurzu 102.

Neobjevily se žádné veřejně známé informace, které by vysvětlily tyto „zázračné“ pohyby. Nicméně 8. srpna 2014 ve 2:08 východního času (EST) oznámil ministr obrany Ruska, že bylo ukončeno vojenské cvičení v blízkosti hranic s Ukrajinou. „Letecké síly dočasně rozmístěné v oblasti cvičení se vrátily na své základy, raketové systémy byly staženy na svá trvalá stanoviště,“ citovala agentura Interfax ministrova slova. Toto prohlášení vyvolalo úlevné vydechnutí na rozjitřených trzícha spekulující na růst v Německu, Japonsku a v USA odmazali většinu předchozích ztrát, které vznikly od doby Greenspanova varování ohledně korekce.

Kreml bojuje s ekonomickými hrozbami na několika frontách současně. Zatáhnutí za brzdu ohledně hrozby vojenské konfrontace s NATO poskytlo Kremlu trochu úlevy pro rubl a úvěrové trhy. Rubl se propadl vzhledem k dolaru na historické minimum na úrovni 36,73 rublů za dolar. Tento propad vyvolalo rozhodnutí Moskvy uvalit odvetné sankce na dovoz západních potravin. Poté se rublu podařilo mírně zotavit na úroveň kurzu 36 rublů za dolar. Hlavní neznámou zůstává, kolik zahraničních investorů se rozhodne vyměnit své rubly za cizí měny nebo za zlato, pokud se budou vztahy mezi Západem a Ruskem i nadále zhoršovat. Během prvních šesti měsíců odteklo z Ruska 75 miliard, což je nejrychlejší odtok kapitálu během posledních 4 let.

Dne 25. července Ruská centrální banka neočekávaně zvýšila základní úrokovou míru o 50 bazických bodů (bps) na 8 %. Bylo to ve snaze čelit útěku zahraničního kapitálu z poničených moskevských peněžních a dluhopisových trhů. Jedno z nejostřejších doprovodných prohlášení centrální banky uvádělo, že ke zvýšení úrokové míry o 50 bps došlo v důsledku vyšší inflace a geopolitického napětí. Ruská centrální banka v tomto roce zvýšila svoji týdenní repo sazbu celkově o 250 bps a šestiměsíční sazba Libor se vyhoupla na 10,30 % ve snaze o obranu rublu. Na začátku července se vyhouply pětileté ruské vládní dluhopisy na úroveň 10 %, nicméně poté, co Moskva ustoupila od konfrontace s NATO, se tato úroveň snížila na dnešních 9,44 %.
 

Graf: Cena uralské ropy se propadá na úroveň, kdy příjmy z ropy ještě stačí na financování státního rozpočtu. Moskva je nucena zvýšit úrokovou míru pro obranu rublu.Modrá v horním grafu – kurz Rublu, hnědá v horním grafu – cena uralské ropy, černá v dolním grafu – ruská úroková míra, hnědá v dolním grafu – ruské pětileté vládní dluhopisy, zelená – úroveň kdy příjmy z ropy se rovnají výdajům státního rozpočtu, události seřazeny podle času.

Ruský 6 měsíční Libor na úrovni 9,30 %

Ruský 6 měsíční Libor na úrovni 10,30 %

Moskva ukončuje vojenské cvičení na hranici s Ukrajinou
Obchodní mini válka mezi Ruskem a Západem má své vítěze i své poražené. Pro Moskvu je nejdůležitější bitva za zachování kurzu rublu. Další oslabování rublu oproti euru a dolaru by mohlo vyvolat vyšší inflaci a další zvýšení úrokových sazeb. Pokud by slabý rubl přetrvával déle, mohlo by to uvést, vyjádřeno v dolarech, dvou bilionovou ekonomiku Ruska do recese. Ruská ekonomika roste ročně tempem 0,8 % a ve druhém čtvrtletí poklesla oproti prvnímu čtvrtletí o 0,5 %. Rusko vydělává na exportu ropy a zemního plynu 350 miliard dolarů ročně. Nicméně kapitál a technologické znalosti prchají ze země. Investice se snižují a inflace dosahovala v červnu 7,8 %. To je vysoce nad inflačním cílem Ruské centrální banky pro celý rok 2014 ve výši 6,5 %. „Pokud bude přetrvávat riziko vysoké inflace, budeme pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb,“ varovala Ruská centrální banka.

Ze všech sankcí, které západní politici uvrhli na Rusko je pro Putinovo udržení se u moci nejnebezpečnější to, co naprosto nemá pod kontrolou – cenu ropy. Kremelské finance jsou těžce závislé na vývozu ropy a zemního plynu. Státní výdaje jsou s nimi pevně svázány a jejich cena je ostře sledována. Z těžby ropy plyne 50 % daňových výnosů. Dokud se bude cena ropy pohybovat nad úrovní 104 USD za barel, tak z hlediska státního rozpočtu pro rok 2014 nemusí mít Moskva nějaké větší obavy. Nicméně poplašné zvony se rozezní v případě, že se cena Uralské ropy dostane pod 100 dolarů za barel. To by znamenalo, že by Kreml musel sáhnout do pokladnice svých 470 miliardových dolarových rezerv, aby udržel vládní výdaje na současné úrovni a pozvedl hospodářství, které se potácí na hranici recese. Moskevská ekonomická škola odhaduje, že pokles ceny ropy o 10 dolarů by znamenal ztrátu 700 miliard rublů (20 miliard USD), tj. výpadek příjmů ve výši 5 % státního rozpočtu na celý rok. To by se promítlo do poklesu HDP o 1 %. Pokud by se cena ropy propadla až na 75 dolarů za barel a zůstala zde delší dobu, mohlo by Rusko čelit změně režimu.

Zatímco Rusko pumpuje ropu a zemní plyn do zahraničí, zbytek světa se věnuje hledání nových zdrojů energie a vývoji nových úsporných technologií. Ropa z břidlic zvýšila americkou produkci ropy z 3 milionů barelů denně (bpd) na současných 8,5 miliónů bpd. Odhaduje se, že se v příštím roce produkce ropy USA zvýší na 9,28 milionů barelů denně. To bude nejvyšší úroveň od roku 1972. Na straně poptávky pak Evropa a USA redukovaly během posledních 12 měsíců svoji spotřebu o 400 tisíc bpd. V Německu je poptávka po ropě oproti minulému roku nižší o 4 %. To samé platí i pro Itálii a Japonsko.

Přijaté ekonomické sankce a omezení obchodu mezi ekonomikami Ruska a Eurozóny si v následujících měsících vybere svoji daň. HDP Eurozóny se v druhém čtvrtletí na polovinu v důsledku propadu HDP Německa o -0,2%. Francie se potácí na hraně nulového růstu druhé čtvrtletí v řadě. Nulový růst celé Eurozóny je alarmující pro celý region 18 národů, které začínají pociťovat účinek sankcí ještě předtím, než začnou pořádně kousat.

Periodické výprodeje na evropském akciovém trhu sice mohou otřásat indexem S&P-500, avšak američtí investoři vědí, že „protipoklesový tým“ monitoruje trh 24 hodin denně, 5 dní v týdnu. Vědí, že pokud by se začala rozvíjet korekce směrem k poklesu o -10 %, tým zasáhne jako záchranná síť. Nicméně menší poklesy do -5 % nechá být, aby tím odstranil spekulativní nálety a vznik možných bublin. Použít levný index volatility (VXX) jako ochranu růstových pozic proti uzavření, nemusí být až tak špatný nápad.redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Gary Dorsch


 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.