Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 20.08.2014

Ruský medvěd otřásá trhy, leč protipoklesový tým nás zachrání. Část první.Investování je svojí podstatou riskantní podnikání bez špetky jistoty. Kulka může přilétnout z libovolného směru a investor může jen doufat, že se mu podaří vynořit z bitevního pole bez úhony. Samozřejmě, že investičním cílem není jen pokrýt vstupní náklady, ale především získat slušný zisk. No a během posledních 5 a půl roku neexistovala k maximalizaci zisků lepší obchodní strategie než „kup a drž“. To však vyžaduje hodně trpělivosti, málo emocí a pevnou víru v to, že Federální rezervní systém a spřátelené centrální banky vás dostanou z obtížných situací.

Miliardář Warren Buffett nám často připomíná, že mnoho investorů je často zaslepeno momentální setrvačností trhu, aktuální cenou akcí a pošetilému naslouchání tržním mudrcům, místo aby pravidelně investovali v dlouhodobém časovém horizontu. „Zkoumání převládajícího mínění a scénářů možného vývoje trhu je jen ztráta času,“ tvrdí Buffet a pokračuje varováním: „iracionální chování ostatních investorů vás může strhnout.“ Nakonec dodává: „Ignorujte řeči o vývoji trhu, o ekonomii, úrokových mírách, chování cen akcií atd., neposlouchejte rady učených a hlavně nejednejte na základě toho, co zaslechnete.“

Zástupy analytiků se snaží předpovědět budoucí vývoj trhu na základě shromažďování veškerých dostupných informací. Libovolná data jsou prokládána křivkami a z extrapolací se odhaduje budoucí vývoj. Nicméně je v této rovnici mnoho neznámých. Vývoj P/E, intervence centrálních bank, geopolitické události, makroekonomický výhled, příjmy a zisky v korporátní sféře, směr vývoje úrokových sazeb, terorismus, sucho, neúroda, obchodování s pákou atd. Správný odhad budoucího vývoje na základě všech těchto faktů je velmi složitý. Warren Buffett říká: „Jediná hodnota prognostiků tržního vývoje spočívá v tom, že věštci a kartářky nevypadají zas tak špatně.“

Místo všech těchto prognóz založených na lidském úsudku jsou dnes trhy ovládány počítačovými programy a americké akciové trhy běží na algoritmického autopilota. Vysokofrekvenční obchodování, rozšíření ETF a snadno dostupné informace prostřednictvím bloggerů a sociálních médií vytváří nové prostředí, které je daleko od klasického tržního uvažován. Algoritmy mohou během okamžiku analyzovat 150 různých proměnných a během milisekund vstoupit do obchodů založených na komplikovaných fundamentálních a technických modelech. Průměrný malý investor nemá ani čas si přečíst publikovanou zprávu a trh již vesele uhání vpřed tažen algoritmickým obchodováním, které je v současné době odpovědné za 70 % obchodního objemu. Samozřejmostí je plná podpora všech amerických burz.

Existují však řídce se vyskytující události, vzniklé kdekoli na světě, známé spíše pod názvem „černé labutě“, které mohou vykolejit „finanční vědu“ a i ty nejdokonalejší počítačové modely. Například jen minimum obchodníků mohlo předpokládat, že Kreml během roku 2014 okupuje Krym i jeho teritoriálními vodami, na východní hranici s Ukrajinou rozmístí jednotky o síle od 20 000 do 45 000 mužů a vojensky začne podporovat separatistické hnutí usilující o rozbití Ukrajiny. Toto jednání Moskvy nastartovalo největší konfrontaci mezi Moskvou a Západem od konce studené války a dalo vznik ekonomickým sankcím Evropy a USA vůči Rusku.
 

Graf: Desetiprocentní pokles německých akcií otřásá Wall Streetem
Hnědá – index DAX 30, modrá – index DJI, události seřazeny podle času

Der Spiegel: „ECB zavede negativní úrokovou míru v červnu“

Šéf Goldman Sachs Blankfein: „Nízká volatilita nevydrží věčně. Nějaká vnější příčina může otřást trhem.“

ECB snižuje úrokové míry na úrovně od -0,1 % do 0,15 %. Naznačuje rozšíření odkupu vládních dluhopisů na úroveň 400 mld. euro

Rusko zastavuje přísun zemního plynu na Ukrajinu

Kalifornská senátorka Feinsteinová: „USA jsou nyní ve studené válce s Ruskem.“

USA spojují sestřelení Malajsijského letounu s Ruskem.

Evropa rozšiřuje sankce proti Rusku, zakazuje přístup ruským státním bankám na evropské kapitálové trhy

Putin nařizuje odvetné sankce vůči Západu

Šéf NATO vyzývá Rusko ke stažení jednotek od hranic s UkrajinouPodle definice je „černá labuť“ událost s pravděpodobností výskytu 1 %, která vyústí v řetěz událostí jsoucích daleko za hranice toho, co bychom běžně očekávali. Jinými slovy, malé příčiny mají velké důsledky. Termín „černá labuť“ zpopularizoval profesor ekonomie Nassim Nicholas Taleb, bývalý obchodník na Wall Street: „Pokud je to černá labuť, nelze ji předvídat.“ Nicméně „šance, že nějaká černá labuť vznikne během našeho života, je poměrně vysoká.“ Událost typu černá labuť může vykolejit i ten nejsofistikovanější algoritmus, protože jak chcete zahrnout něco, o čem nemáte ani páru, do počítačového algoritmu? Teroristický útok z 11 září 2001 je příkladem takového druhu události. Pro mnohé je černá labuť sekvence událostí, které vyústily do krachu Lehman Brothers v září 2008. Hlavně pro ty, kteří si neuměli představit, že by jejich domovy mohly ztratit polovinu své finanční hodnoty.

Podobně i současný řetěz událostí, které vedou Evropskou Unii a Spojené Státy k vyhlašování sankcí proti Ruskému bankovnímu systému, obraně a energetickému průmyslu, by se dal považovat za sled událostí typu černá labuť. Situace se dramaticky zhoršila po sestřelení Malajsijského dopravního letadla nad Ukrajinou 17. června 2014 ruským raketovým systémem. V důsledku těchto událostí ztratil index DAX 30, což je vedoucí evropský akciový index, 11 % ze své hodnoty, když se propadl z psychologické úrovně 10 000 bodů na 8920 bodů. Tento propad odrážel realitu postupného vzniku obchodní války s Ruskem a jeho důsledkem bylo nastartování propadu indexu Dow Jones Industrials o 4% dolů.

Německé firmy jsou největšími obchodními partnery Ruska. Pokud se prohlubování sankcí mezi Západem a Moskvou ocitne na mrtvém bodě, německé firmy z indexu DAX 30 to rozhodně pocítí. Německo v loňském roce exportovalo do Ruska zboží v hodnotě 36 miliard euro. Od dodávek pro obranu až po zařízení továren na výrobu aut. To je téměř třetina veškerého evropského exportu. Přímé investice v celkové výši 20 miliard euro v Rusku realizuje 6200 německých společností. Přes aktivní lobbování německých průmyslníků, však kancléřka Angela Merkelová podpořila tvrdou linii vůči Moskvě a podporuje zavedení přísnějších ekonomických sankcí ze strany EU.

Nassim Nicholas Talebtvrdí, že zabezpečení proti „černým labutím“ je základním kamenem finančního plánování. S tím však nesouhlasí tvrdé jádro obchodníků typu „kup a drž“, kteří namítají, že FEDbude vždy stát na stráži a zachrání ultra bohatou třídu bez ohledu na to, jaká nepředvídatelná událost vypukne a jak to zahýbe s trhy. Z dlouhodobého hlediska je každá korekce o -10 % považována obchodníky typu „kup a drž“ jako příležitost k levnému nákupu amerických akcií na atraktivních cenách a jako příležitost k tvorbě nových zisků. A historie jim dává za pravdu. Během několika posledních desetiletí překonaly akciové trhy USA větší množství ekonomických recesí a neočekávaných finančních a geopolitických krizí, protože FED vždy přispěchal zachránit trhy napumpováním levných peněz do ekonomiky a tajnými intervencemi na trhu futures. Začalo se tomu říkat „Greenspanova – Bernankeho prodejní opce“.

Centrální bankéři a jejich poskoci věděli o riziku akciového trhu. V současné době je se jasně projevuje, že hlavním cílem radikální politiky FEDu a spřátelených centrálních bankéřů ze skupiny G7, je natlačit investory do trhu. Již před dvěma a půl rokem varoval šéf Dallaského FEDu Richard Fisher, že trhy jedou na „finanční heroin“ a Banka pro mezinárodní platby (BIS) před rokem podotkla, že evropské a americké trhy jsou „zaklety“ světovými centrálními bankéři za pomoci levných peněz, které ženou ceny akcií do rekordních výšek bez ohledu na nedostatek dobrých ekonomických zpráv.

Navzdory tomu, že ekonomika Eurozóny stagnuje a zisky společností jsou zklamáním, investoři nepřestávají nakupovat EuroStoxx na vyšších a vyšších cenách. Na Wall Street nebyla korekce o víc jak 10 % déle než 36 měsíců. To se stalo od konce Druhé světové války pouze čtyřikrát. Historický průměr příchodu tohoto typu korekce je jednou za 18 měsíců.

I když jsou představitelé FEDu rádi, že akciový trh dostoupil nových historických maxim, zároveň vzrůstají obavy, že by mohla přijít nějaká neočekávaná „iracionální vnější příčina“, která by srazila trh do propasti a hodnota trhu by přešla do parabolického volného pádu. Pokud by k tomu došlo, tak by se růst mohl stát neudržitelným a následovala by zákonitě ošklivá 10 % korekce, která by se mohla transformovat v prudký klesající trh s poklesem o -20 % a více. Pokles o 20 % by způsobil ekonomice USA vážné potíže.

Není tedy divu, že někteří hlavní hráči v investičním byznysu a také centrální bankéři spustili lavinu varovných komentářů ohledně vývoje na akciovém trhu v minulých týdnech. Vypadá to, jako koordinované úsilí upustit „nemilovanému rostoucím trhu“ nějakou páru a setřást naskákané spekulanty. K tomu potřebují centrální plánovači nastolit opět obousměrný, rostoucí i klesající trh, který však nesmí přejít do volného pádu. Slovní intervence se obvykle používají jako první krok k ovlivnění psychologie investorů.

První vyskočil z krabičky šéf Goldman Sachs, Lloyd Blankfein, který řekl 12. června 2014 divákům na CNBCže:„nízká úroveň volatility (v akciovém trhu) nevydrží věčně.“Index S&P500 otvíral na hodnotě 1942 a Blankfein prorocky varoval: „Akcie jsou poměrně klidné, ale investoři by se měli mít na pozoru před samolibostí, protože to může vést k otřesům v trhu.Luxus stabilního, klidného a tichého trhu sice může trvat nějakou dobu, ale nemůže trvat věčně. Nebezpečí nějaké vnější události, která by mohla způsobit vynulování investičního portfolia, stále číhá. Vždy může něco přijít, ale my nevíme co, protože nikdo neumí předvídat budoucnost. V tomto ohledu jsem velmi paranoidní.“

Pět týdnů nato se Blankfeinova slova ukázala být prorocká. Dne 19. června se z ničeho nic dostavila černá labuť a začala trhům čechrat peří. Představitelé americké výzvědné služby došli k závěru, že Moskva dodala raketový protiletadlový systém země-vzduch9K37 Buk,(kódové označení NATO, SA-11 Gadfly)proruským separatistům na východní Ukrajině a ti s ním sestřelili Malajsijské dopravní letadlo s 298 cestujícími na palubě. Všichni cestující zahynuli. Dne 21. června prohlásila předsedající Senátnímu výboru pro tajné služby Dianne Feinsteinová, že „USA jsou nyní v nové studené válce s Ruskem.“ Dále dodala: „Myslím, že svět by měl povstat a jasně prohlásit, že už toho bylo dost.“
 

Graf: Centrální bankéři a jejich kohorty varují před bublinami
Modrá – index S&P 500, hnědá – index volatility VIX, události seřazeny podle času

Šéf Goldman Sachs Blankfein: „Nízká volatilita nevydrží navždy. Nějaký vnější událost může otřást trhem.“

Německý ministr financí Wolfgang Schaeuble varuje před rizikem vzniku bublin

BIS: „Trh nevyjadřuje riziko, je řízen centrálními bankéři.“

FED varuje: „Firmy s malou tržní kapitalizací jsou nadhodnocené.“

Carl Icahn: „Jsem velmi nervózní z trhu.“

Goldman Sachs varuje před rizikem poklesu trhu

Greenspan: „Nakonec musí přijít větší korekce.“

Šéf Indické centrální banky Rajan varuje před celosvětovým krachem trhů.Banka pro mezinárodní platby (BIS) zopakovala 29. června 2014 svoje varování, že centrální bankéři skupiny G7 drží měnovou politiku „příliš nízko po příliš dlouhou dobu, což může vést k potenciálně škodlivým důsledkům.“ Extrémně nízké úrokové sazby a nahromadění finanční nerovnováhy vytváří nebezpečí, že „pokud tato politika selže, mohla by se stát globální ekonomika trvale nestabilní.“Namísto toho je třeba přijmout takovou měnovou politiku, která by „zkrotila finanční cyklus“ a „působila proti finančním bublinám, místo neustálého agresivního uvolňování finanční politiky během každého propadu,“ varovala BIS.

15. července ve své pololetní zprávě o měnové politice pro Kongres USA vydal FED neobvyklé varování, že ocenění společností s nízkou kapitalizací, vedených v indexu Russel 2000, akcií sociálních médií, akcií biotechnologických firem a podnikových dluhopisů s nižším ratingem (podřadných dluhopisů) se jeví jako vyšší vzhledem k poměru ceny a zisku společností z historického hlediska.

Dne 16. července 2014 prohlásil Carl Icahn, „Král korporátních jezdců“ na CNBC, že je „velmi nervózní ohledně amerických akciových trhů“. Následovala 17. července Bank of America a Merrill Lynch, které se připojily k rostoucímu zástupu analytiků Wall Street, kteří se domnívají, že korekce o -10 % není daleko. „Z našeho pohledu je nezbytnou podmínkou pro korekci na akciových trzíchnenasytnost. Vyšší míra nenasytnosti povede k vyšší volatilitě a možné podzimní korekci.“

22. července německý ministr financí Wolfgang Schäuble připojil svůj hlas k zástupu oponentů v rozhovoru pro list Handelsblatt. „Nemůžeme jen tak rezignovat na prevenci bublin (aktiv) vytvářených státními orgány dohledu. Centrální banky to musí mít na mysli při svém rozhodování o peněžní zásobě,“ řekl Schäuble.

Dne 26. července 2014 provedli analytici Goldman Sachs otočku o 180 stupňů a vydali náhlé varování: „Globální akcie a dluhopisy mohou během následujících tří měsíců poklesnout. Akcie mohou čelit riziku výprodejů v důsledku nebezpečí rostoucí inflace a následného růstu dluhopisových výnosů.“ Následovalo prohlášení šéfa Pimco, Gilla Grosse z 30. července, že „investoři by se měli rozloučit s růstem zisků na akciích, v důsledku rostoucích úrokových měr a pomalého ekonomického oživení.“

Ale ani tato varovná slova nevyrušila trhy z jejich klidného pocitu sebeuspokojení. To se podařilo až bývalému šéfovi FEDu Alovi „Klídek“ Greenspanovi, který hodil trhům rukavici, která udeřila na strunu strachu. 30. července Greenspan v pořadu televize Bloomberg „In the Loop“ uvedl: „Akciový trh se zotavoval tak rychle a tak dlouho, že musíme předpokládat, že někde musí nastat výraznější korekce. Kdy se to stane, nevím.“

Účinek jeho slovní intervence byl cítit následujícího dne, když index S&P¨500 spadl o 40 bodů níž a uzavřel na úrovni 1930. Index Dow Jones Industrials se propadl o 317 bodů a uzavřel na úrovni 16563. Dne 31. července 2014, index volatility CBOE, známý pod označením VIX, který měří cenu zajištění proti poklesu na indexu S&P500 se vyhoupl nad úroveň 16,5 ze své rekordně nízké úrovně 10,5 z počátku července. Greenspanovi se podařilo zosnovat menší propad, i když společnosti z indexu S&P500 hlásily navýšení zisků i vyšší odhady budoucích příjmů.
 

Graf: Budoucí intervence FEDu zachrání investory spekulující na růst od volného pádu
Hnědá – DAX 30, modrá – S&P 500, události seřazeny podle času

Nové objednávky pro německý průmysl poklesly o 3,2 %, největší pokles za 3 roky.

Šéf ECB Draghi: „ECB je připravena nakupovat vládní dluhopisy, když poklesne inflace.“

Šéf NATO vyzývá Rusko ke stažení jednotek od hranic s Ukrajinou

President Obama nařizuje letecké údery proti džihádistům

Index S&P 500 se propadá na 1890, zasahuje protipoklesový tým.

Frankfurt otvírá DAX na hodnotě 8923

NYSE otvírá S&P 500 na hodnotě 1909

Moskva ukončuje vojenské cvičení na hranici s UkrajinouNicméně pokles na akciových indexech USA byl způsoben také prudkou 10% korekcí na evropských akciových trzích, které byly negativně zasaženy rostoucí vlnou konfrontace s Putinem a jeho kohortou v Kremlu. Pentagon oznámil, že zaznamenal přesuny těžkých zbraní z Ruska na separatisty ovládanou východní Ukrajinu, a to včetně tanků a raketových baterií. Ruská armáda vystřelila dělostřelecké granáty na ukrajinské vojenské pozice a dva ukrajinské stíhací letouny byl sestřelenyve vlastním vzdušném prostoru. Spekulace, že by Putinmohl nařídit vpád ruské armády na Ukrajinu, byly zcela běžné.

Nálada na trhu se ještě zhoršila, když byla publikována ekonomická data, že objednávky německého zboží poklesly v červnu o 3,2 %. To byl největší měsíční pokles od září 2011. Celkově poklesly objednávky zboží v Eurozóně o ohromujících 10,4 %. K tomu se přidal pokles výkonu italské ekonomiky v druhém čtvrtletí o 0,2 %, což analytiky překvapilo. Druhý za sebou jdoucí pokles italské ekonomiky byl způsoben hlavně poklesem exportu, což byl první konkrétní signál, že napětí s Ruskem začíná poškozovat evropské hospodářství.

Tyto negativní signály ohledně evropské ekonomiky se však nepromítly do indexu EuroStoxx. Zasáhl šéf Evropské centrální banky (ECB), Mario Draghi, který rychle informoval obchodníky, že ECB je připravena tisknout veliké množství euro a odkupovat vládní dluhopisy, pokud to bude potřebné,aby se zabránilo propadu trhů. Draghi prohlásil, že banky by mohly obdržet až 850 miliard euro extrémně levných úvěrů, které by měly být poskytnuty jako úvěry menším společnostem. Zároveň by se tím oslabil kurz eura vůči dolaru.

Navzdory slovní intervenci Draghiho a příslibu masivního přílivu likvidity se objevila další událost typu „černá labuť“. Dne 7. srpna se trhy dostaly do spirály poté, co generální sekretář NATO, Fogh Rasmussen vyzval Kreml ke stažení svých ozbrojených sil od hranice s Ukrajinou, aby byl „učiněn krok zpět od propasti“.

Náznak přímé vojenské konfrontace mezi Ruskem a NATO o kontrolu nad strategickým územím na Ukrajině, poslal německý index DAX30 a americký S&P 500 do vývrtky. Panické prodeje nabraly plné obrátky v noci 7. srpna, když americký prezident Barack Obama nařídil letecké útoky v Iráku proti džihádistům islámského státu.


redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Gary Dorsch

 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Tarzan | 24. 09. 2014 16:41
čert vzal všechny ty zmetky
Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.