Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Seagate – lákavý dividendový výnos 7,6 %
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 14.04.2016

Seagate – lákavý dividendový výnos 7,6 %
Investoři se k výrobcům pevných disků obracejí zády, ale dividendový výnos společnosti Seagate vypadá velmi lákavě. Akcie společnosti mohou navíc přinést 20 %.
 
Kdysi dávno byly pevné disky jedinou možností, jak uschovávat obrovské množství informací v osobních počítačích. Nyní je zde cloud, kde můžete uchovávat data bez toho, abyste věděli, kde přesně se fyzicky nachází. K datům přistupujete pomocí internetu. Další možností jsou SSD disky, kde se nic nehýbe a informace se zapisuje přímo do křemíku. Disky SSD (solid state disk) jsou na nezadržitelném vzestupu a během následující doby vytlačí otáčející se pevné disky s magnetickým záznamem z trhu. Pravda, nejprve bude třeba vyřešit problém s omezeným množstvím přepsání, které sice již vyhovuje obyčejnému uživateli, ale pro průmyslové potřeby je počet přepisovacích cyklů ještě pořád nedostatečný a s HD se nedá srovnávat. 
 
Každopádně pevné disky jsou na ústupu a to se odráží i v cenách akcií dvou největších světových výrobců - Seagate Technology (STX) a Western Digital (WDC), které poklesly během posledního roku o 38 % a 54 %.
 
Nicméně, to že jsou pevné disky (HD) vytlačovány z osobních počítačů a notebooků ještě neznamená, že končí. V datových centrech a cloudových úložištích je potřeb petabyty informací někam nacpat a zde neexistuje jiná alternativa než HD. SSD kvůli své nízké přepisovatelnosti nejsou řešením. 
 
V současnosti dochází k poklesu dodávek pevných disků pro osobní počítače a hlavní dodávky směřují do datových center a cloudových služeb. Pokles poptávky v tomto roce by měl dosáhnout dna. Po letech konsolidace ovládá Seagate 40 % celkového trhu a Western Digital ovládá 44 % celkového trhu. Pro další období přijímají obě společnosti rozdílné strategie.
 
Western Digital zakoupil společnost SanDisk (SNDK), společnost vyrábějící disky SSD za 19 miliard dolarů. Spojení zdá se proběhlo dobře, ale cena zaplacená za převzetí je vysoká a potrvá nějakou dobu, než se to promítne do zisku WDC.
 
Oproti tomu společnost Seagate se vydala cestou vyplácení dividend, jejichž výše v současné době dosahuje 7,6 %. Zisk pro výplatu takto veliké dividendy vypadá udržitelně, protože společnost osekala náklady a pro příští rok se očekává růst akcie o 20 %.
 
Analytici očekávají, že zisk Seagate po sedmi letech stagnace dosáhne v tomto roce 827 miliónů dolarů, neboli zisk na akcii (EPS) dosáhne hodnoty 2,76. Prodeje společnosti dosáhnou 11,3 miliard USD. Růst zisku na akcii by v roce 2017 měl dosáhnout 35 %, při stejných úrovních prodejů.


 
Množství prodejů pevných disků se snižuje, ale společnost odkupuje zpětně akcie a sází na výplatu diidend. Generální ředitel splečnosti, Stephen Luczo k tomu dodává: „Domnívám se, že investiční svět zatím stále ještě nechápe, k čemu dochází v průmyslu ukládání dat. Z každého uleženého množství informací je uloženo 95 až 98 % na pevných discích. Stále větší množství uložených informací je dostupné pro stále větší množství lidí a tyto informace musí být někde uloženy.“
 
Že své společnosti věří, dokázal Luczo tím, že nakoupil akcie za 6 miliónů dolarů na ceně 30 dolarů za akcii. Od té doby vzrostla cena akcie na 33 dolarů.
 
Analytici Wall Street však ohledně dalších vyhlídek společnosti Seagate zůstávají vlažní. Z 31 analytiků, kteří pokrývají akcii, pouze 9 doporučuje akcii k nákupu. Společnost UBS předpovídá cílovou cenu na 24 USD s tím, že pokles prodejů osobních počítačů a konkurence SSD ještě nejsou v ceně akcie započítány. 
 
Obavy z konkurence novějších SSD disků by zatím neměly mít na cenu akcie vliv. Cena za uložený gigabyte na SSD je 27 centů, cena za gigabyte uložený na HD je 1 cent. 
 
John Petrides ze společnosti Point View Wealth Management odhaduje, že cena akcie v příštím roce vyroste na 38 USD. Poměr P/E je na úrovni 13 a konsensus zisku na akcii je 2,89 USD. Cena akcie před výplatou dividend by měla vzrůst o 15 %. Nejnižší odhad zisku na akcii se pohybuje na úrovni 2,75 USD, což je dostatečně vysoká hodnota k tomu, aby společnost neměla potíže s výší dividend. K výplatě dividend potřebuje společnost zisk na akcii 2,52 dolaru na akcii. Společnost v říjnu minulého roku vyslala další signál investorům a zvýšila výši dividend o 17 %.
 
Analytik Rich Kugele, který pokrývá Seagate posledních 15 let, se domnívá, že zisk na akcii by mohl dosáhnout v příštím roce 5 USD. Sice pokles v produkci osobních počítačů ještě není u konce, ale společnost Seagate osekala provozní náklady a nyní dodává produkty s vyšší marží, protože nabízí dražší pevné disky pro datová centra. Nové disky s kapacitou 10 TB by měly přinést dostatek zisku. Cílová cena by měla dosáhnout 47 dolarů.
 
Počet produkovaných dat ročně roste o 30 až 40 % a většina zatím ještě není uložena. Například mnoho dat o počasí je ztraceno, protože kapacita nestačí. Dalším trendem je analýza velkého množství dat (big data). Pro analýzy velkého množství dat potřebujete mít uloženo velké množství dat. Dokud se budou generovat informace, bude potřeba je ukládat.
 
Z tohoto pohledu se nemusí investoři do akcií Seagate obávat.
 
 
Zdroj: Bloomberg
 


Zprávy na podobné téma


14.07.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v červnu 2017
13.07.201710 nejlepších a nejhorších sektorů v USA v dubnu až červnu 2017
05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
   další >>
Stránka: 1 z 29

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.