Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 12.03.2015

Sinopec – nejlepší ropná společnost v Číně
Ceny ropy se po prudkém propadu na chvíli stabilizovaly, takže si můžeme přestat okusovat nehty a podíváme se na čínské ropné společnosti.
 
Ropní analytici na sebe nyní pokřikují písmeny, jako je V, U, nebo dokonce L, což má představovat tvar možného dalšího vývoje ropných cen. Představa investora, jestli by měl vstoupit se svojí investicí do ropného sektoru, závisí na tom, ke které variantě budoucího vývoje se přikloní. Pokud bude očekávat zotavení cen ropy ve tvaru písmene „V“, pak asi bude investovat do těžebních a průzkumných společností, kterým by rychlý vzrůst ceny ropy pomohl ke generování zisku a tudíž k růstu cen jejich akcií. Pokus se však investor přikloní k názoru, že ropné zotavení cen bude mít charakter písmene „U“, nebo „L“, pak by asi bylo vhodnější investovat do šířeji rozkročených společností s produkcí zahrnující jak průzkum, tak těžbu až po rafinaci vytěžené suroviny.
 
Analytici z Barrons Asia jsou opatrní ve svém hodnocení, ale domnívají se, že nejlepší současnou volbou je investice do China Petroleum & Chemical Corp, společnosti známější pod jménem Sinopec (386.HK, SNP). Společnost nabízí investorům atraktivní příležitost v důsledku svého mnohem širšího záběru, než je pouhá závislost na těžebních výsledcích ropy a zemního plynu, případně na průzkumu nových nalezišť. Jde o čínskou největší rafinérskou společnost, která je momentálně vzhledem k ostatním globálním rafinérským společnostem podhodnocená. Investoři by mohli těžit z rostoucí poptávky po benzínu a motorové naftě, z restrukturalizace společnosti a omezování výrobních nákladů. Růst zisku by se také měl projevit v důsledku těžby zemního plynu z domácích břidličných nalezišť a očekává se jeho víc jak 4% růst.
 
Cena akcie se propadla z ceny 8 HKD (hong kongský dolar) v září na současnou cenu 6,5 HKD v důsledku negativního sentimentu v sektoru ropného průmyslu. Tento pokles vypadá jako přehnaný vzhledem k růstovému potenciálu společnosti. Nicméně je třeba mít na paměti, že zisky společnosti mohou být i nadále pod tlakem. Konsensus analytiků dotazovaných agenturou Blomberg předpokládá v roce 2015 pokles zisků o 34 %. Nicméně se jedná o lepší odhad, než v případě konkurenční společnosti PetroChina (857.HK, PTR).
 
Je malým zázrakem, že jakoby přes kopírák, všechny tři největší čínské ropné společnosti, Sinopec, Petrochina a CNOOC (883.HK, CEO), čelí poklesu ziskovosti v důsledku poklesu cen ropy osekáváním výrobních nákladů. Sociální politika neumožňuje agresivně snižovat počty pracovních míst, jako to dělají jejich západní konkurenti. Místo toho se čínské ropné společnosti zaměřují v dlouhodobém horizontu na vylepšení svých marží investováním do lepších a účinnějších technologií.
 
I když mají porovnatelné rozpočty, tlak na snižování nákladů se projevuje u každé společnosti jinak. Po období vysokého růstu investičních výdajů mezi roky 2008 až 2013, kdy investice ročně rostly tempem 9 %, nyní přichází období mnohem uvážlivějších výdajů. Osekání investičních výdajů společnosti CNOOC, která generuje své příjmy z průzkumu a výstavby nových těžebních projektů ropy a zemního plynu bude mít pro společnost zásadní vliv na tvorbu budoucích zisků. Nepřekvapuje, že analytik Credit Suisse, Thomas Wong tvrdí, že společnost „se nemá kam schovat“. Wong odhaduje snížení investičních výdajů všech tří čínských ropných společností pro rok 2015 na 9 až 15 %. Nicméně snížení nákladů na těžbu u společností PetroChina a Sinopec má dosáhnout pouze 3 %, což jim má umožnit stabilní těžbu. To je dobrá zpráva pro investory, kteří nemají v lásce, když produkce ropy klesá.
 
Oproti společnosti PetroChina, která je více zaměřena na těžbu ropy a zemního plynu má Sinopec výhodu v následné výrobní produkci, která zahrnuje rafinaci ropy, chemickou výrobu a vlastní prodej. I když jsou v Asii marže z rafinace ropy relativně nízké, těží Sinopec ze stále rostoucí poptávky po benzínu. Společnosti se také daří držet cenu ostatních svých rafinačních ropných produktů na cenách roku 2013, což přináší jistou stabilitu do klesajících zisků společnosti.
 
Očekávaný růst zisků je těsně svázán s rostoucí poptávkou po benzínu, která roste v důsledku uvedení 17 miliónů nových vozů do provozu v roce 2014. Podle údajů Ministerstva vnitra Číny bylo v provozu v roce 2014 154 miliónů vozů. V 35 městech bylo v provozu víc jak 1 milión vozů.
 
Zvyšování poptávky po pohonných hmotách na vnitrostátním trhu znamená, že Sinopec může provozovat své rafinerie s vyšší účinností. V období před březnem 2013 byly rafinerie v zisku, pouze když cena ropy nebyla nižší, než 80 dolarů za barel. Podmínky pro vládní zásah byly nastaveny na 130 dolarů za barel. Další zvýšení marží se dá očekávat v důsledku čínského zavedení přísnějších norem pro pohonné hmoty. 
 
Hlavní výhodou společnosti Sinopec v období klesajících cen ropy oproti svým domácím konkurentům, je mnohem menší podíl přímé těžby ropy a zemního plynu v portfoliu společnosti. Gordon Kwan, analytik společnosti Nomura vypočítal, že investice do průzkumu a těžby během posledních pěti let s přinesly společnosti Sinopec zatím 54 % zisků před zdaněním. Společnost tak v současnosti nemusí vynakládat na průzkum a těžbu tak vysoké výdaje. V případě PetroChina a CNOOC to má být již 100 %. Relativně stabilní ziskovost společnosti Sinopec v následné výrobě tj. rafinaci a prodeji tvoří ze společnosti vhodnou defenzivní akcii pro investory.
 
Sinopec má také vhodnou pozici k tvorbě zisku v důsledku snahy Číny o omezení exhalací. Čína se snaží omezit používání uhlí, které zatím tvoří základ výroby elektrické energie a přejít na výhodnější energetický mix, který má zahrnovat vyšší podíl spotřeby zemního plynu. Do roku 2020 plánuje čínská vláda zvýšit spotřebu zemního plynu na 30 miliard kubických metrů. Sinopec provozuje projekt Fuling na těžbu zemního plynu z břidlic v jihozápadní provincii Chongqing. V loňském roce zde přesáhla produkce zemního plynu 1 miliardu metrů krychlových. Analytik Nomury Kwan tvrdí, že „tento projekt nabízí do budoucna slibné vyhlídky, zvlášť pokud vláda v příštích letech zvýší finanční pobídky pro těžbu nekonvenčních zdrojů zemního plynu.“ 
 
 
 
 
 
Restrukturalizace prodejní sítě a prodej pohonných hmot ze svých čerpacích stanic se může stát dalším důvodem pro růst ceny akcií. V září 2014 prodala společnost zhruba 30% podíl své prodejní sítě 25 investorům za 17,5 miliardy dolarů. Celá prodejní síť společnosti má 30 tisíc benzínových stanic, 23 tisíc prodejen typu večerka a 80 miliónů členů vlastní platební benzínovou kartu společnosti. Prodejní cena dosáhla o 20 % vyššího zhodnocení, než tvoří jeho účetní hodnota. Očekává se, že zdroje získané z prodeje použije společnost k revitalizaci čerpacích stanic a prodejen.
 
Analytik Credit Suisse, Wong tvrdí, že „strukturální změny“ v prodejní síti by mohly být přípravou na možný primární úpis akcií na burze v letošním roce. Uvedení IPO na akciový trh by vytvořilo větší tlak na efektivní chování, vedlo by k vyšším maržím a vyšším ziskům. Wong uvádí, že management společnosti by mohl získat vyšší výnosy uzavíráním ztrátových stanic, zlepšením efektivity vlivem restrukturalizace, lepší pobídkou a případně pronajímat provozování benzínových čerpadel vlastním zaměstnanců, je běžná praxe mezi západními ropnými společnostmi.
 
Ohodnocení společnosti Sinopec vypadá atraktivně vzhledem k možnému budoucímu vývoji, který má potenciál k navýšení zisků a tím pádem i k růstu akcií společnosti. Vzhledem ke kapitálové náročnosti ropného průmyslu je oblíbenou investiční metrikou pro ohodnocení společnosti vývoj cash flow. Akcie Sinopec má cenu čtyřikrát větší než je očekávaná hodnota cash flow pro příští rok. Podíl cach flow k výši dluhu je druhý nejnižší po společnosti BP. Sinopec nabízí dividendový výnos ve výši 4,5 %. Pro srovnání PetroChina nabízí 4,4 %.
 
Společnost Sinopec samozřejmě není imunní vůči poklesu ropných cen. Nicméně vzhledem k diverzifikaci výroby, probíhající restrukturalizaci, dlouhodobým trendům a výhledům svázaným s rozvojem čínského automobilového trhu se společnost jeví podhodnocená. Pro investory, kteří jsou ochotni jít do rizika, které s sebou přináší nákup podhodnocených akcií a převládající volatilita na trhu ropných cen může představovat investice do akcií Sinopec dobrou volbu.
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Barrons
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.