Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 25.02.2015

Sójové boby – technická analýza komodit
Lidé obvykle vědí, že sójové boby mají nejširší uplatnění v asijské kuchyni. Někteří znají sójové mléko, nebo sójovou omáčku. Také víme o sójovém mase – tofu. Sójové boby jsou tedy standardní komoditou obchodovanou na burze a jejich cena ovlivňuje náklady na potraviny většiny lidstva. Pojďme se podívat na cenové grafy této komodity.
 
 
Roční graf
 
 
Na ročním grafu nalezneme mnoho zajímavého. 
 
Vypadá to, že zde máme ve vývoji zajímavou cenovou formaci „třikrát a dost“. První vrchol nastal v roce 2008, druhý vrchol v roce 2012 a v současné době se pravděpodobně vyvíjí třetí a závěrečný vrchol, který by měl ukončit tuto cenovou formaci.
 
Vrchol v roce 2012 na úrovni 1794 USD byl doprovázen čtvrtou poklesovou divergencí na indikátoru relativní síly RSI. To je medvědí signál a není divu, že cena prudce klesla.
 
Co je však třeba dodat, že po poklesu se cena opět vydala vzhůru a vytvořila nový vrchol. Pokud se podíváme na indikátor RSI, tak vidíme, že třetí a čtvrtá divergence je menší než druhá. Budeme se tedy dívat po třetím vrcholu, který bude v indikátoru RSI vyšší, než tomu bylo v roce 2008 a 2012, ale menší než medvědí divergence z roku 1973. Tím vznikne trojitá medvědí divergence.
 
Na indikátoru Stochastic a indikátoru MACD máme v současnosti prodejní signály vzniklé překřížením čar indikátoru, takže prozatímní vývoj stále vypadá na pokles. Jen pro připomenutí, zkoumáme roční graf.
 
Když si přidáme do grafu ještě indikátor Parabolic Stop a Reverse (PSAR), tak vidíme body, které označují úroveň, kde by protnutí ceny mělo vyvolat ukončení obchodu. V grafu máme indikátor PSAR dvakrát s různým nastavením a proto jsou tam dva body nad sebou. První nastavení je varovné, druhé slouží jako výstupní signál. Když cena protne první bod, tak získáme výstrahu, že se něco začne dít a toto první nastavení nám může sloužit jako podpora, nebo resistence.
 
Na grafu vidíme, že varovná úroveň PSAR byla proražena v roce 2014 a nyní se cena pohybuje na výstupní úrovni PSAR. To znamená, že zde můžeme očekávat podporu pro cenu na úrovni 909 USD. To je úroveň poslední tečky indikátoru. 
 
Když si přidáme indikátor Bollingerovo pásmo, tak vidíme, že se cena nyní pohybuje uprostřed pásma. Cena se obvykle pohybuje nějakou dobu uprostřed Bollingerova pásma, než se rozhodne, že bude pokračovat k dolní čáře. Vzhledem k tomu, že v roce 2008 a 2012 se cena nacházela nad horní čarou, dá se předpokládat, že při současném vývoji cena nakonec dojde na dolní čáru Bollingerova pásma. 
 
Kde tedy můžeme očekávat finální minimum ceny?
 
Když si natáhneme fibonacciho úrovně s minimem v roce 1999 a vrcholem 2012, tak je pravděpodobné, že minimum se bude nacházet na fibonacciho úrovni 76,4 % (733 USD), nebo na úrovni 88,6 % (563 USD). 
 
Můžeme si na stejné maximum a minimum natáhnout fibonacciho vějíř a ten nám vyjeví určitou symetrii. V roce 2012 byly cena odmítnuta na čáře s úhlem 23,6 %, v roce 2013 na čáře s úhlem 38,2 %. Současné minimum bylo odmítnuto na čáře s úhlem 76,4 %. Dá se předpokládat, že další odmítnutí nastane na čáře s úhlem 88,6 %, případně, že zde vznikne falešný průraz.
 
Když si nakreslíme klesající trendovou čáru z roku 1973 do roku 1997, tak její prodloužení nám také ukazuje úroveň, kam by mohla cena dojít.
 
Z časového hlediska tedy můžeme předpokládat, že ke konci roku 2016, případně v roce 2017 se může cena nacházet někde mezi 76,4 % a 88,6 % fibonacciho úrovní, může se odrážet od čáry fibonacciho vějíře s úhlem 88,6 % a také, že může být na úrovni spodní trendové čáry Bollingerova pásma.
 
Jakmile dosáhne cena svého závěrečného minima, dá se předpokládat růst k historicky rekordním cenám. Jako vždy – uvidíme. 
 
Nyní se přesuneme k měsíčnímu grafu.
 
 
Měsíční graf
 
 
 
Jako první si do měsíčního grafu přidáme grafický indikátor „vidle strýčka André“ – Andrew´s Pitchfork, na kterém vidíme, že první dva vrcholy jsou falešné průrazy této cenové formace. Vidíme, že cena v polovině roku 2014 opustila tuto rostoucí strukturu. Je současný cenový vývoj obdobným falešným průrazem směrem dolů? Domnívám se, že se cena pokusí vrátit zpět do oblasti rostoucího kanálu tvořeného vidlemi. Nicméně potom by se cena mohla opět vrátit ke svému dlouhodobému klesajícímu trendu. 
 
Důvody jsou následující. RSI vytvořilo nové minimum a vypadá slabě. Předpokládám, že vznikne nové minimum, které bude doprovázeno býčí divergencí. To znamená, že by mělo vzniknout nové minimum ceny doprovázené slabým poklesem v indikátoru.
 
Indikátor MACD vypadá na to, že u něj dojde k překřížení čar a vzniku nákupního signálu. To je známka toho, že cena by mohla dojít k rostoucímu kanálu Andrejových vidlí.
 
Cena se nyní pohybuje na spodní čáře Bollingerova pásma a mírně se od něj vzdaluje. I když je možné, že by se opět k dolní čáře přiblížila, osobně si to nemyslím. Preferuji spíš scénář, že se cena vydá ke středové čáře. Je pravděpodobnější, že se cena zastaví u středové čáry, i když její proražení a pokračování k horní čáře je také možné.
 
Pro odhad, kde by mohl skončit růst ceny, si přidáme do grafu fibonacciho úrovně od vrcholu v květnu 2014 k poslednímu minimu. Pokud by cena došla ke spodní trendové čáře kanálu vidlí, tak by to bylo na úrovni 50 % fibonacciho úrovně (1220 USD), nebo by cena mohla dojít na 61,8 % (1295 USD). To jsou obvyklé hodnoty, nicméně na nějaké přesnější odhady je ještě brzo.
 
Jakmile se cenový růst vyčerpá, předpokládám, že se cena vrátí ke svému poklesu a vytvoří nové minimum.
 
Tento scénář vychází z cenové formace, která je označena body 1 až 5. Bod 1 označuje maximum roku 2008, bod 2 minimum roku 2008, bod 3 maximum roku 2012 a bod 4 je nyní ve vývoji. Poté by měl nastat růst k bodu 5 a tím by se měla dokončit celá cenová struktura.
 
Nakonec si do měsíčního grafu přidáme 100 denní (červená) a 200 denní (černá) klouzavé průměry. Tyto klouzavé průměry silně rostou a 100 denní je vysoko nad svým 200 denním kolegou. To je známka silného rostoucího trendu. Než se současná klesající struktura dokončí, tak se mezera mezi klouzavými průměry o hodně zmenší. 
 
Pohledem na týdenní graf završíme své úvahy.
 
 
Týdenní graf
 
 
 
RSI ukazuje býčí divergenci vzhledem k poslednímu minimu ceny, zatímco indikátory Stochastic a MACD vytvořily nákupní signál. I když současný vývoj ceny je vzhůru, pořád se nacházíme v klesajícím trhu. 
 
Potvrzením rostoucího trendu bude překonání listopadového maxima roku 2014 na úrovni 1086 USD. Zároveň není pravděpodobné, že rostoucí trend překoná maximum května 2014 na úrovni 1536 USD.
 
Indikátor PSAR se nachází v medvědí fázi, což by mohlo naznačovat nové minimum, ale osobně o tomto vývoji nejsem přesvědčen. Domnívám se, že cena prorazí resistenci tohoto indikátoru.
 
Klouzavé průměry s periodami 50 (modrá), 100 (červená) a 200 (černá) ukazují, že se nacházíme v klesajícím trhu. Tyto klouzavé průměry tvoří resistenci a je možné, že zarazí předpokládaný krátkodobý růst ceny. 
 
Závěrem lze uvést, že z krátkodobého pohledu to vypadá na růst, nicméně ze střednědobého na pokles a z dlouhodobého pohledu to vypadá opět na růst. Opatrnost je na místě.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Austin Galt 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.