Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 11.09.2014

Soros signalizuje – Argentinská břidlice je nyní nejlepší místo na světě. 


 
 
Legendární světový investor nyní sází na argentinský průmysl ropy a zemního plynu. Má důvěru v rozvoj těžby břidličného zemního plynu v největší břidličné oblasti v Jižní Americe. Sází na velké hráče, ale i na menší firmy, které mohou prudce vyrůst v srdci těchto nových objevů.  

George Soros
zdvojnásobil svůj podíl ve firmě YPF SA, státem vlastněné ropné společnosti v Argentině. Tato společnost ovládá největší světové zásoby břidličné ropy a zemního plynu. Během posledních týdnů došlo ve světle nových objevů na sekundárním břidličném poli k dalšímu nárůstu odhadovaných zásob.
 
Argentina vlastní zásoby 27 miliard barelů ekvivalentních ropných zásob a 802 bilionů kubických stop břidličného zemního plynu. Většina se nachází v obrovské břidličné pánvi Vaca Muerta, další v pánvi Neuquen. Zde se nachází druhé největší argentinské zásoby ropy a zemního plynu. Celosvětově jde o čtvrté nejvyšší zásoby. 
 
Navíc 14. srpna 2014 oznámila společnost YPF nález dalších zásob v další břidličné formaci Agrio, která se nachází ve stejné pánvi. 
 
Některé odhady celkových zásob v obou těchto ložiscích uvádějí, že celková hodnota dosahuje 3 biliony dolarů. 
 
„Jsem velmi potěšen, že tento objev (Agrio) potvrzuje, že Vaca Muerta a Chubut D-129 nejsou jediné břidličné formace, které v Argentině můžeme využít,“ uvedl pro televizi Bloomberg CEO společnosti YPF M Miguel Galuccio. "Testy jsou velmi slibné, ale zatím je předčasné uvádět nějaká čísla,“ dodal. 
 
Nicméně je třeba také zmínit některé události, které poněkud nahlodávají Sorosovu důvěru v Argentinské investice. V roce 2012 došlo ke znárodnění YPF a převzetí vlastnictví od španělské firmy Repsol. Také vládní neschopnost vyplatit splátku 30 letých vládních argentinských dluhopisů a faktický státní bankrot, nevěstí nic dobrého. Hlavní příčinou, která vede až k poslednímu státnímu bankrotu v roce 2001, je spor s hedgeovými fondy, které odmítly přistoupit na vypořádání a vedou vůči Argentině soudní spor. 
 
Nicméně vláda prezidentky Cristiny Fernandez de Kirchner se snaží urovnat své vztahy s mezinárodními trhy a v roce 2013 dokonce upravila daňové zákony tak, aby firmy, které budou investovat do ropného průmyslu a do těžby zemního plynu víc než 1 miliardu USD získaly významné investiční pobídky.
 
Tuto nabídku se rozhodla využít společnost Chevron, která oznámila, že uvažuje o společném podniku s YPF. Pro motivaci globálního energetického průmyslu k dalším investicím přijímá země další kroky včetně diskuze o přijetí nového uhlovodíkového zákona, ve kterém by se dále rozpracovaly státní záruky a pobídky pro velké, ale i menší společnosti. 
 
Poslední objevy ospravedlňují Sorosovu sázku na Argentinu. Jeho společnost Soros Fund Management LLC, vstoupila do YPF silným podílem v druhém čtvrtletí tohoto roku. Zdvojnásobila svůj podíl a nyní vlastní 3,5 % společnosti. To představuje investici ve výši 450,5 miliónů dolarů. 
 
Tato Sorosova investice naznačuje, že se nezaměřuje na krátkodobé problémy, kterým v současné době Argentina čelí, ale spoléhá se na mnohem důležitější geologická fundamentální data. Zdvojnásobení investice do YPF znamená, že Soros sází na to, že Argentina vlastní lukrativní zásoby a mohla by se stát větším producentem, než je Eagleford nebo Bakken v USA. 
 
Financial Times uvedly: „Některé největší světové hedgeové fondy vstoupily do argentinských akcií v sázce na ekonomické oživení nehledě na současný druhý státní bankrot Argentiny za posledních 13 let.“ 
 
Zatímco trhy se soustřeďují na Soros Efekt, unikají pozornosti menší firmy, které působí ve Vaca Muerta a nově také v Agrio. 
 
YPF společně s Chevronem působí v pánvi Neuquen, ve které se nachází břidlicová formace Vaca Muerta. Předpokládá se, že se zde otevře nejméně 300 vrtů, které budou rozmístěny v oblasti Loma Campana/Loma La Lata. 
 
Pro Chevron je to sice dobrá zpráva, ale také je to dobrá zpráva pro menší firmy, které se zde uchytily a které budou těžit z doprovodného raketového růstu v rozvíjející se Vaca Muerta a nově i v Agrio. Když k tomu přičteme i Soros Efekt, tak lze předpokládat opravdu silný růst. Jednou z menších firem, která vlastní podstatnou část území v pánvi Neuquen je Madalena Energy Inc. (MVN.V). Tato společnost by mohla mít prospěch z toho, že Chevron plánuje vyvrtat 300 vrtů západně od nového bloku Coiron Amargo. 
 
Finta je v tom, že menší společnosti v blízkosti vysoké koncentrace vrtů se zcela jistě dostanou do hledáčku velkých společností, zvlášť když tyto vrty budou v blízkosti slibných pozemků, které tyto menší společnosti vlastní. 
 
„Vzhledem k velikosti zásob ve Vaca Muerta a Agrio, se Argentina stává domovem té největší nekonvenční investiční příležitosti na světě,“ prohlásil Kevin Shaw, CEO Madalena Energy. Tato společnost ovládá okolo 1 milionu akrů v Argentině a plánuje začátek využívání formace Agrio ke konci tohoto roku, případně na začátku roku 2015. 
 
„Některé z největších světových ropných společností aktivně těží a vrtají v argentinské břidlicové formaci Vaca Murerta a nyní začíná i rozvoj formace Agrio,“ dodal Shaw. 
 
Argentina je zpátky ve hře, alespoň pro velké i malé hráče v ropném průmyslu a průmyslu zemního plynu. Vlastní možná větší zásoby než USA a aktivita v jejím energetickém sektoru je vyšší, než kdykoli dříve. 
 
Stejně jako v případě Warrena Buffeta, když někam investuje George Soros, lidé si toho všimnou. Úvahy těchto investorů jdou občas proti obecnému přesvědčení. Nicméně ze zpětného pohledu jde často o signál toho, že se trend obrací, i když si toho zatím stačil všimnout jen málokdo.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: OilPrice.com 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Koalice STOP HF | 20. 09. 2014 15:47
Břidličná bublina splaskne během pár let a zanechá dotčené státy v chaosu, zničením životním prostředí, s otrávenou vodou a nutností sanovat obrovské škody po těžařích, kteří mezitím již budou pryč. Soros dokazuje, že se část zelených nemýlila, když považovala jeho nadační činnost do ekologie za přetvářku a možná za pokus o postupnou systémovou likvidaci zeleného sektoru (dám a pak stopnu a zničím). Více na webu Stop HF, který již dlouho situaci v i v Argentině sleduje: http://stophf.cz/archives/6619 S úctou Jiří Malík, Koalice STOP HF, člen Frack Free World
silverado | 23. 09. 2014 23:02
Břidličná bublina splaskne během pár let...co je to za blbost. Zásoby plynu jsou tady na desítky a desítky let. Tohle jen tak nesplaskne. Všichni pořád straší jak dojde ropa. A co? Pořád jí je víc než dost. Stále nový ložiska. A stejný to je s tím břidlicovým plynem.
mekintoš | 24. 09. 2014 00:18
Hele Koalice, vymačkej si pár uhříků, kup si šampon, ulev své tenzi a nepleť se dospělým do diskuze.
Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.