Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 22.08.2014

Stále není třeba mít strach z poklesu trhů. Padlí dividendoví šampióni. Část druhá.Z padlých Dividendových šampiónů by negativní vliv na rostoucí dividendové portfolio měly ty společnosti, které snížily velikost vyplácených dividend. V následující tabulce je opět většina firem ze sektoru financí. Tabulka také neobsahuje firmy, které se sloučily, rozdělily, nebo změnily podstatně své podnikání.

Bystrý a pracovitý investor by měl dostatek příležitostí, aby odstranil tyto společnosti ze dvého portfolia, než by způsobily velkou škodu. Na druhé straně obava z úplné ztráty také není opodstatněná. Úplný pád společnosti se vyskytuje jen zřídka a pečlivý investor má obvykle dost času, aby rozeznal varovné signály katastrofického vývoje. Na příkladech si ukážeme některé varovné signály, kterým by pečliví investoři při dohledu nad svými portfolii měli věnovat pozornost.


Pitney Bowes Inc. (PBI)


První příklad ze seznamu společností, které snížily velikost vyplácených dividend je Pitney Bowes Inc. Hlavním důvodem proč si uvádíme tento příklad, je ukázat, že společnost byla značně nadhodnocená ještě předtím, než se jí začaly zhoršovat fundamentální ukazatele, což ve svém důsledku způsobilo pokles vyplácených dividend. Obezřetný investor se zaměřením na celkové zhodnocení by už jen v důsledku tohoto nadhodnocení měl odmítnout tuto společnost a vyhnout se tak budoucím potížím.

Vzhledem ke značnému oslabení tvorby zisku touto společností od Velké recese vychází reálné ocenění společnosti na úrovni P/E=11,8 (oranžová čára). Pro ilustraci kde se pohybuje obvyklá reálná hodnota společnosti je v grafu přidána fialová čára označující hodnotu P/E=15. Podle této referenční čáry vidíme, jak moc byla společnost Pitney Bowes mezi lety 2005 až 2006 nadhodnocená.Nadhodnocení. Fundamentální data se začala zhoršovat dlouho předtím, než došlo k poklesu výše dividend.
 

La-Z-Boy Incorporated (LZB)


U firmy La-Z-Boy Incorporated, by opatrný investor, který provádí pečlivý dohled nad svým portfoliem, obdržel dostatek varovných signálů, že něco není v pořádku dlouho předem, než společnost snížila výši vyplácených dividend. Zisky společnosti byly od roku 2004 doslova ve volném pádu a signalizovaly investorům, že je třeba se této akcie zbavit dřív, než to nadělá mnoho škody.Zisky klesaly několik let předtím, než došlo k omezení výše vyplácených dividend.

Rychlý pohled na další fundamentální data také ukazuje vzrůstající počet varovných signálů. Důležité údaje jako: aktiva na akcii (atps), hotovost na akcii (cashps), kmenový kapitál na akcii (ceps), dlouhodobý dluh na akcii (dltps) a investovaný kapitál na akcii (icaptps), klesaly slouho předtím, než došlo ke snížení vyplácených dividend.
Údaje z účetní uzávěrky se zhoršovaly.

Bližší pohled na další údaje jako: čistá marže (npm), rentabilita vlastního kapitálu (roe) a návrat investovaného kapitálu (roi), byly také pod značným tlakem. Tato konkrétní akcie svítila varovnými signály jako neon.Špatné provozní výsledky, klesající marže a příjmy.


Prohlášení: Názory vyjádřené v tomto článku mají pouze informační a výukovou hodnotu a neměly by být považovány za doporučení k nákupu, nebo prodeji akcií zmíněných v článku. Minulá výkonnost firem není zárukou stejné výkonnosti v budoucnu a zmiňované společnosti si nemusí udržet odhadovaný růst zisků. Informace v tomto dokumentu by měly být přesné, ale nikdo by se na jejich základě neměl rozhodovat. Nedoporučujeme, aby někdo jednal na základě jakéhokoli investičního informací bez předchozí konzultace s investičním poradcem, pokud jde o vhodnost takových investic pro jeho konkrétní situaci.

Čtete dále:
Stále není třeba mít strach z poklesu trhů. Padlí dividendoví šampióni. Část první.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Chuck Carnevale 
Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.