Akcieatrhy  >  Akcie  >  Stephen Hawking předvídá katastrofu planety Země
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 10.07.2015

Stephen Hawking předvídá katastrofu planety Země
Opravdu, Stephen Hawking říká, že naše planeta je na cestě ke „katastrofálnímu konci“. Dobrá zpráva je, že každý se může stát hrdinou, který zachrání svět. Možná je to práce pro Světovou banku, Panel pro klimatickou změnu Spojených národů, nebo NASA, nebo Mírové sbory. Ale tyto organizace se věnují práci, která nevede k záchraně. Záchrana planety je nedostižný sen, který nemá řešení. Proč? Kvůli silné opozici.
 
Takže budeme pracovat pro opozici? Pro někoho, kdo je zodpovědný za oteplování planety? Ano, můžeme se pokusit pracovat a tlačit na změnu zevnitř. V ropných společnostech, v globálních zemědělských firmách, u republikánů, u multimilionářské rodiny Kochů, ultra konzervativců a u všech odmítačů globálního oteplování a jejich lobistů. Možná budete mít štěstí a podaří se vám přesvědčit některé dřív, než bude pro Zemi příliš pozdě. Hodiny jdou stále rychleji, hlasitěji, ale kvůli všem těm popíračům vědy a v důsledku víry v rigidní ideologii kapitalismu může být na změnu zevnitř také pozdě.
 
Co levicoví idealisté? Nebo pravičáci? Oba směry směřují ruku v ruce k nezadržitelnému konci. Hawking očekává „katastrofický konec“ planety Země „v poměrně blízké budoucnosti.“
 
Mark Cackler, manažer Světové banky pro globální zemědělství a bezpečnost potravin ztratil naději a propadl se do frustrace. Můžete přímo cítit jeho beznaděj, podobnou scéně prachem zahalené Země ve filmu Interstellar. Než NASA vyslala průzkumníky do červí díry, aby hledali nové obyvatelné planety pro budoucí generace obyvatel Země. Cacklerova frustrace z nemožného úkolu čiší z článku v Guardian:. 
 
Lidská rasa se podle manažera Světové banky „nachází v začarovaném kruhu.“ Do roku 2050 bude zvýšit výrobu potravin o 50 % aby šlo uživit 9 miliard lidí. Ale zemědělství je paradoxně nejvíc zranitelné vůči klimatickým změnám a generuje 25 % emisí skleníkových plynů, které přispívají ke klimatické změně.“
 
To je situace, která nemá řešení. Otázka bez odpovědi. Čím více potravin „budeme vyrábět konvenčními metodami, tím více budeme zhoršovat problém. Je čas na zemědělství šetrné ke klimatickým změnám. Nejprve je však třeba vyřešit několik problémů způsobených lidmi.“ Světová banka uvádí čtyři okruhy problémů, které by mohly zachránit Zemi od katastrofického konce.“

 

1. Smlouvu o omezení klimatických změn se nedaří uzavřít několik desetiletí

„V přípravě konference o globální změně klimatu, která se má odehrát koncem roku v Paříži je zcela nedostatečná pozornost věnována zemědělství,“ tvrdí Cackler.
 
„Potřebujeme dohodu o klimatických změnách, kde bude zemědělství hlavním tématem celkového řešení. Mělo by se podařit zvýšit zemědělskou produkci, nasytit více lidí, dále zvýšit příjmy chudých farmářů a zvláště žen v rozvíjejících se krajinách a také by mělo dojít k větší odolnosti vůči změně klimatu a redukci skleníkových plynů.“ Bohužel tyto cíle jsou silně napadány z ideologických pozic kapitalistické ideologie, zvláště pak ze strany velkých ropných společností.

 

2. Technologie se nevěnuje zemědělství a produkci potravin

„V současné době stále produkujeme potraviny za použití technologií z 20. století. Výroba potravin zůstává nezměněna víc jak 100 let! Potřebujeme nové a lepší vědecké postupy, abychom vyráběli potraviny způsobem hodným 21. století.“
 
Silicon Valley tomu moc nepomáhá. Ve sborníku MIT Technology Review se píše, že „Amerika již není schopna řešit velké problémy.“ Žádný z technických géniů nechce být farmářem. Elon Musk chce rychlejší auta a silnější baterie. Apple chce víc hraček pro současnou narcisistní kulturu. 
 
Mark Zuckerberg zkouší zajít dál a na otázku kterou položil Stephen Hawking ohledně „největších otázek stojících před vědou“, předpovídá rozvoj pěti nových technologií pro budoucí 10 miliardovou populaci Země – virtuální realitu, umělou inteligenci, telepatii, laserové paprsky a dokonce „nesmrtelnost“. 
 
Zuckerberg nezmiňuje zemědělství, potraviny, nebo zemědělské technologie budoucnosti. Jde jen o další hračky pro spotřebitelsky orientovanou kulturu s krátkou pamětí, zaměřenou na jednotlivce a neustálé nové a nové věci. 
 
Horší je, že Zuckerberg zcela míjí Hawkingův největší problém, jeho předpověď „katastrofického konce“ Země v ne tak vzdálené budoucnosti. „Z dlouhodobého pohledu musí lidská rasa osídlit vesmír,“ říká Hawking. Podobně jak je to zobrazeno ve filmu Interstellar.
 
Hawking varuje, že lidská rasa musí začít plánovat život ve vesmíru. „Bude těžké se vyhnout katastrofě během příštích 200 let, natož tisíce let.“ Musíme začít od NASA a inovátorů jako je Elon Musk se SpaceX. Musíme začít hledat nový domov pro lidskou civilizaci a přesídlit na nové planety, stejně jako ve filmech Interstellar, Elysium a Avatar.

 

3. Uhlíkové emise zabíjí Zemi, řešením je regulace a uhlíková daň

„Zemědělství stejně jako ostatní sektory plýtvají uhlíkem, protože není správně cenově ohodnocen,“ říká Cackler. „Zpoplatnění uhlíku je základní cesta k omezení produkce skleníkových plynů a snížení rizika klimatické změny. Cena za uhlík povede k zeleným investicím, k čistší ekonomii a ve svém důsledku k většímu množství potravin pro všechny.“
 
Uhlíková daň je dobré řešení, idealistické a nadějné, ale je potřeba aby kapitulovaly ropné společnosti, jejich akcionáři, vedení, bankéři a miliardy aut mířících k benzínovým pumpám každý den. V článku BusinessWeek se popisuje, jakým způsobem se velké ropné společnosti staví k možnosti zavedení uhlíkové daně a regulace. Nemusíme hádat, podle zkušenosti s tím, jak se bránila Wall Street proti regulaci bank, můžeme odhadnout, že ropné společnosti udělají vše pro to, aby se vyhnuly zavedení uhlíkové daně.

 

4. Nadměrné používání vody v zemědělství je zodpovědné za 25 % emisí 

Podle Světové banky spotřebovává zemědělství 70 % čerstvé vody. Potřebujeme být ohledně vody rozumnější. Proč? Protože zemědělská voda generuje 25 % emisí skleníkových plynů, které vedou ke klimatickým změnám.“
 
Hlavním cílem zemědělství bude nakrmit nikoli 7 miliard lidí, jako je tomu v současnosti, ale odhadovaných 10 miliard v roce 2050. A dokonce i mluvčí Světové banky připouští, že to nebude jednoduché. „Hlad má mnoho příčin, včetně neznalosti, nespravedlivosti a násilí. Neexistuje jednoduché řešení, které by zaručilo, že každá osoba, každý den, všude na světě bude mít dostatek potravy. Ale i když to vypadá nemožně, tak když v současné době hladoví jeden z devíti lidí, do roku 2030 můžeme být schopni odstranit extrémní chudobu a hlad.“ Možná.
 
Stejně jako všechny ostatní ideje, naděje umírá poslední. Mnoho lidí cítí naději, zvlášť když se papež připojil k iniciativě Spojených národů k zamezení klimatických změn. I Světová banka to vidí nadějně. „Pokud se podaří ustanovit na konferenci o klimatu v Paříži dosažitelné cíle a přijít s odvážnými nápady jak bojovat s chudobou, snižovat nerovnost a řešit změny klimatu, pak myšlenka chytrého zemědělství by mohla vyřešit všechny tři tyto problémy.“
 
Stihneme se přestěhovat do kosmu? Hawkingova předpověď „katastrofického konce v ne tak vzdálené budoucnosti“ nastoluje téma, že „lidstvo musí přesídlit do kosmu.“
 
Nicméně než se tak stane, bude potřeba nasytit prudce rostoucí populaci. Potřebujeme nový vědecký zemědělský výzkum, potřebujeme nové zemědělské technologie, potřebujeme osvícené politiky a vládní úředníky a potřebujeme shodu na tom, že zemědělství by mělo být součástí řešení omezení klimatických změn.
 
A hlavně potřebujeme, aby se probudili popírači globálního oteplování a přestali bojovat, protože jejich odpor zabíjí zemědělství, farmy a sektor výroby potravin. Jejich odpor urychluje „katastrofický konec“, které Stephen Hawking předpovídá pro Zemi v „ne tak vzdálené budoucnosti.“
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Paul Farrell

 
Poznámka:
Hawking je v téhle slátanině nevinně. Vezmete jednu větu od Hawkinga, přidáte vystrašeného úředníka z banky, několik filmů, odvoláte se na Papeže a vyrobíte propagandistický, fakticky nesmyslný, oteplovací článek, za který by se nemusel stydět ani Putin. Asi proto, že je venku horko.
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.