Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 09.10.2013

Technologická IPO mají žně. Skoro jako v roce 1999.
IPO technologických firem jsou v kurzu. Jak moc? Téměř jako na začátku internetové bubliny.

Podle společnosti Dealogic je průměrný zisk IPO technologických společností skoro 39 % za měsíc. To je nejvíce od roku 2000 s průměrným měsíčním zhodnocením 71 %, když pomineme bláznivé zhodnocení 142 % v roce 1999.
 
A to ještě nejsou do průměru započítána IPO firem FireEye (FEYE), Rocket Fuel (FUEL), jejichž cena se zdvojnásobila firma a BenefitFocus (BNFT) s růstem 63%. Tyto tři firmy a ještě několik dalších toho dosáhly za dva týdny.

Společnost Dealogic, která se zabývá IPO uvádí, že ze 145 společností vstupujících na burzu bylo 26 z technického sektoru. To je na stejné úrovni jako v posledních letech, ale to není nic oproti roku 2000, kdy vstoupilo na burzu 194 společností.

Euforické výnosy by měla získat zatím ztrátová technologická společnostem Twitter, provozující sociální síť s krátkými vzkazy. Twitter očekává při vstupu na burzu, ke kterému má dojít před svátkem Díkůvzdání, výnos z úpisu akcií ve výši jedné miliardy dolarů. Nicméně narůstá nejistota, zda technologický sektor není přehřátý a nezačne se potácet, pokud dojde k dalšímu zpomalení v ekonomii.

Oproti éře internetové bubliny má však současný vývoj stabilní základy. V publikaci z dubna 2000 uváděla firma Barron, že mnoho firem, které v té době vstoupily na burzu, rozhazovalo peníze získané úpisem tak rychle, že zkrachovaly během několika následujících měsíců.

Twitter, má pozitivní cash flow v první polovině roku 2013 a drží hotovost ve výši 375 milionů USD. K ziskům je ještě stále daleko, přinejmenším podle účetních standardů. Nicméně oproti minulému roku je ztráta 69 milionů z první poloviny roku poloviční.

V době internetové bubliny byly zisky stejně důležité, jako růst tržeb. Google (GOOG) mělo tržby 105 milionů ročně, než vstoupilo na burzu. Nicméně investorské hodnocení se za tu dobu změnilo a investoři se zaměřují spíš na růstový potenciál v atraktivních sektorech, jako je počítačová bezpečnost, cloudová řešení a digitální reklama.

„Technický sektor si žije dobře,“ říká Francis Gaskins, president IPOdesktop.com. „Investoři se zajímají o značkové společnosti s rychlým růstem příjmů.“

Dřív se investoři zajímali o takové záležitosti, jako je akciový program pro zaměstnance, vysoké marže a příjmy z předplatného, tvrdí Gaskins.

Hlad po čerstvých start-upech nastal, když ceny akcií velkých společností poklesly v důsledku obav ze zpomalení růstu příjmů, klesající ziskovosti a zranitelnosti v důsledku přechodu na cloudové služby. Akcie Cisco (CSCO) a IBM (IBM) klesly během posledních tří měsíců o 7 %. Akcie Microsoftu (MSFT) klesly o 3 %.

Čtěte dále:
Jaké akcie nakupovat když nemá americká vláda peníze na provoz?


Oproti tomu, firma FireEye roste rychle. V první polovině roku 2013 zdvojnásobila své příjmy, které plynou z předplatného za bezpečnostní software chránící počítačové sítě proti malware. Společnost RocketFuel, roste dokonce ještě rychleji. Nabízí program s prvky umělé inteligence, pomocí kterého lze nakupovat on line reklamu.

Obě společnosti vstoupily na burzu 19 září. FireEye, začínala na ceně 20 USD a uzavírala na 42,66 s tržní kapitalizací 5 miliard. To je podle Yahoo Finance Data zhruba 43 krát více než její příjem za celý rok.

Rocket Fuel startovala na ceně 29 USD a vylétla na 65,96 USD. Tržní kapitalizace je na úrovni 2,1 miliardy, což je 13 krát více než představují příjmy společnosti.

Nicméně ne všechna IPO jsou úžasná. Společnost Violin Memory (VMEM), která vyrábí velmi rychlé flash paměti pro servery ztratila 19 % od svého vstupu na burzu a její cena se propadla z 9 USD na současných 7,27 USD.

Firma Violin ztratila v minulém roce svého největšího zákazníka, Hewlett-Packard (HPQ). Společnost přitahovala negativní pozornost, protože v roce 2012 vyplatila svému CEO Donaldu Basilovi skoro 19 milionů USD, i když uváděla roční ztrátu ve výši 109 milionů USD. Vilolin zůstává mezi IPO jedinou firmou, jejíž ztráty převyšují příjmy.

Dá se říct, že situace v IPO připomíná dění v letech 1999 až 2000.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Aaron Pressman, The Exchange


Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.