Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 15.04.2014

The Buckle: něco zajímavého pro vaše akciové portfolio
Máme zde příklad toho, jak by měla vypadat investice. Pokud by některý z investorů nakoupil v roce 2008 akcie firmy The Buckle (BKE) – středně velikého prodejce neformálního oblečení, pak by v současné době získal celou investici pouze a jenom díky výplatě dividend. Jen si pomyslete, za méně než 6 let by riziko plynoucí z akcií bylo zcela eliminováno, protože by se vám vrátila celá tehdejší investice. A to není vše. Hodnota akcií je dnes zhruba třikrát vyšší, než byla tehdy.

Samozřejmě nemůžete investovat zpětně, ale na tomto příkladu se dá ukázat, že letmý pohled na investování může být nepřesný, nebo zavádějící. Z dnešního pohledu to nevypadá, že by akcie firmy The Buckle byla tak zázračný generátor zisku. Současný dividendový výnos je na úrovni 1,9 %, což je čtvrtina ziskovosti a dividendy jsou vypláceny teprve až od roku 2003. Navíc velikost dividend nerostla mezi lety 2009 až 2012.

Co však není moc zřejmé je, že firma vyplácí mimořádné dividendy. Společnost neprovádí zpětný odkup akcií. Počet akcií v oběhu je stejný od roku 1999. Společnost nemá také žádné dlouhodobé dluhy. To umožňuje vyplácet akcionářům mimořádné dividendy. V letech 2008 až 2013 vyplatila společnost mimořádné dividendy ve výši 2, 1,80 2,50 2,25 4,50 a 1,20 USD. Společnost během těchto 6 let vyplatila mimořádné dividendy, které třikrát převyšují normální dividendu.

Tento model vyplácení dividend připomíná fungování privátních firem. Majitelé si vyplácí obvyklou mzdu a na konci roku, kdy je jasné jak veliký zisk firma vytvoří, si vyplatí prémie, které mohou být vysoce nadstandartní.

Čtěte dále:
Akcie Johnson Controls: Zpět ke konzistenci?
Wells Fargo akcie: Způsob jak se vypořádat se strachem

Není zcela obvyklé, že společnost této velikosti konstantně roste. Zisk společnosti v roce 2001 dosahoval výše 0,70 USD, současný zisk je na úrovni 3,41 USD. Společnost nevytváří dluhy, neodkupuje zpět akcie a většinu zisku zachovává. Je to klasický model podnikání v původním smyslu. Historicky dosahuje růst společnosti velikosti 10 % ročně, bez kapitálových investic.

Management firmy dbá na to, aby politika výplaty dividend byla působivá. Klasické dividendy zvedá o menší hodnotu a nyní tak má desetiletou řadu růstu dividend. Zbylé peníze pak rozděluje pomocí mimořádných dividend, které však nedosahují konstantní výše a kolísají růstem z 2,60 USD na 5,30 a pak opět klesají na 2,02 USD v loňském roce. Protože to není obvyklá politika výplaty dividend, mohla by tato akcie uniknout vašemu pohledu.

V následujícím grafu si můžeme prohlédnout výsledky firmy The Buckle. Společnost rostla průměrně o 10 % ročně a v době krize měla tři méně ziskové roky. Poslední méně ziskový rok byl v roce 2013. Obvyklé dividendy stále mírně rostou, mimořádné dividendy nejsou zobrazeny. Historické P/E se pohybuje na úrovni 13, což je menší hodnota, než kterou dosahuje firma dnes.


ro
Nemusíme si připomínat, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Nicméně z grafu můžeme vyčíst, že podnikání firmy funguje, je konzistentní a dividendový výnos je stálý. Společnost je vedoucí firmou v prodeji oblečení pod svojí značkou, ale spolupracuje také s celosvětovými oděvními společnostmi jako Fossil, Hurley, Nike, Oakley a Puma. Společnost provozovala v roce 2009 387 obchodů. V dnešní době jich provozuje 450. Prodeje na metr čtvereční obchodní plochy rostou rozumným tempem.

Ohledně budoucího vývoje jsou vedoucí analytici přesvědčeni, že firma poroste v následujících několika letech rychlostí 7 % ročně. To je o něco pomalejší růst než do dnešní doby. Z toho se dá odhadovat, že firma bude upravovat výplatu mimořádných dividend. Vývoj v této oblasti se tedy obtížně odhaduje. Nicméně z minulého vývoje a z toho, že P/E se pohybuje v současnosti na úrovni 15, se dá odhadnout z krátkodobého pohledu růst zhruba na 10 % ročně.


gr
Je třeba si uvědomit, že tento odhad je založen na konsensu analytiků. Nicméně je to odhad, který je založen na podrobném a dlouhodobém pohledu analytiků na firmu. Mimořádné dividendy se sice obtížně, odhadují, ale z historického vývoje si můžeme udělat přibližnou představu.

Další úvahy mohou vycházet z toho, že firma očekává v příštím roce zisk na akcii ve výši 3,50 USD. Když víme, že počet akcií v oběhu je 48 milionů, tak vynásobením zisku na akcii dostaneme číslo 168 milionů, což představuje odhadovaný zisk firmy. S takovým ziskem může společnost naložit různým způsobem. Může třeba zahájit zpětný odkup akcií, to se však zatím v historii firmy nestalo.

Společnost potřebuje ke svému provozu zhruba 50 milionů. Na výplatu obvyklých dividend vynakládá okolo 42 milionů USD. Protože firma nemá dluhy, které by musela umořovat, znamená to, že zbude okolo 76 milionů USD na uspokojení akcionářů. Dejme tomu, že se firma rozhodne vyplatit nějaké mimořádné dividendy a použije na to částku mezi 15 až 20 miliony USD. Z toho vyplývá velikost mimořádné dividendy ve výši okolo 1,20 USD na akcii. Ke způsobu tohoto výpočtu lze mít nejrůznější výhrady, ale shodou okolností je to stejná částka, kterou firma vyplácela v mimořádných dividendách, když měla zisk na akcii 3,47 USD.

Když to shrneme, tak firma vyplácí dividendy ve výši 1,9 %. Dále lze očekávat růst ve výši 10 % ročně. Příspěvek z mimořádných dividend z dlouhodobějšího výhledu se může pohybovat na úrovni 4-6 %. Můžeme očekávat, že mimořádné dividendy budou vypláceny a společnost nepřistoupí ke zpětnému odkupu akcií, protože se tak zatím nechovala.

Neznamená to, že investice do této společnosti nenese žádná rizika. Již víme, že firma vyplácela vyšší dividendy, než odpovídalo jejímu zisku v roce 2008. I v minulém roce vyplácela firma na dividendách víc, než odpovídalo jejímu zisku. Můžeme se domnívat, že to bylo díky mimořádně veliké výši speciální dividendy v roce 2012. Z dlouhodobého hlediska by se tato politika mohla ukázat neudržitelnou, pokud by firma nedosahovala rostoucích zisků. Pokud by se ziskovost snížila, pak musíme z tohoto důvodu očekávat možnost menšího dividendového výnosu. Záleží to na prodejích oblečení pod firemní značkou, a na tom, že tato značka nebude mít potíže.

Pokud to shrneme, tak je společnost The Buckle silná a historicky rostoucí společnost. Ve shodě s tím je i poněkud neobvyklý způsob vyplácení dividend, který firma zvolila. Z dlouhodobého pohledu to přináší vysoké zisky akcionářům. Nedá se sice zaručit, že stejnou politiku bude firma provádět i v budoucnosti a že nezmění svůj podnikatelský model, nicméně akcie společnosti jsou v souladu s firemní hospodářskou politikou. Z těchto důvodů lze doporučit investici do akcií společnosti The Buckle jako rozumnou, ale samozřejmě každý investor než přikročí k investicím, by měl vykonat svůj vlastní průzkum a rozhodnout se, zda je pro něj tato investice vhodná podle jeho kritérií.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST GraphsVaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.