Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 22.04.2014

U.S. Bancorp: nezapomínejme na akcie této kvalitní banky
Když po vás bude chtít někdo vyjmenovat největší bankovní instituce v USA, tak si asi vzpomenete nejdřív na firmy jako je J.P. Morgan (JPM), Wells Fargo (WFC), Bank of America (BAC) nebo Citigroup (C). Málokdo si vzpomene na U.S. Bancorp (USB). Nicméně USB je s majetkem v hodnotě 361 miliard USD pátou největší komerční bankou v USA, která provozuje 3000 bankovních míst, 5000 bankomatů v 25 státech USA a nabízí bankovní služby, pojištění a investiční a platební služby pro veřejnost, firmy a další instituce.

Pokud byste se zeptali Warrena Buffetta, jaká je jeho nejoblíbenější banka, asi by vám odpověděl, že je to Wells Fargo. Není divu, protože vlastní její akcie za 20 miliard USD ve svém fondu Berkshire Hathaways (BRK.A). Co však není na první pohled vidět je, že ve svém fondu na druhém místě má BRK.A zakoupeno 96 milionů akcií, tj. 5% celkového majetku, banky USB. Svůj podíl navyšuje neustále od roku 2006.

Dokonce i Jim Cramer ve svém pořadu na CNBC vystoupil na obranu této banky:

"(USB) je moje oblíbená společnost … už jste někdy slyšeli, že by tihle hoši byli někdy v problémech? Neslyšeli, protože žádné nemají.“

Stejný postoj zaujímá analytik společnosti Morningstar Dan Werner:

"Jen málo vnitrostátních bank dosahuje po finanční krizi v letech 2008-2009 stejné ziskovosti jako U.S. Bancorp. Schopnost této společnosti generovat nadměrné výnosy z kapitálu se zakládá na dobrém poskytování úvěrů, vybírání bankovních poplatků, dobře zvolených strategických investicích a na kvalitním řízení společnosti uvážlivým managementem. Stejně jako pro mnoho kvalitních bank je i pro tuto zásadní poskytování množství kvalitních úvěrů. Ani vzhledem k velikosti finanční krize, nepostihly U.S. Bancorp takové ztráty z nesplácených úvěrů, jaké známe u ostatních velikých finančních institucí.“

Čtěte dále:
Swingový obchodní systém - kuchařka

The Buckle: něco zajímavého pro vaše akciové portfolio
Akcie Johnson Controls: Zpět ke konzistenci?

Společnost sice nedosahuje stejné výkonnosti jako před krizí v roce 2008, ale vykazuje schopnost dosahovat významných a rostoucích zisků. Z hlediska investora dosahuje společnost nadprůměrné návratnosti při nákupu akcií. U.S. Bancorp má vzhledem k ostatním bankám nadprůměrný růst a pozitivní je vysoká úroveň poměru úvěrování vzhledem k základnímu kapitálu. Nejdůležitější informací je, že v posledním reportu Comprehensive Capital Analysis and Review, který vydává FED se uvádí, že U.S. Bancorp schválila zvýšení dividend o 6,5 % a zpětný odkup akcií o 2,3 miliardy USD. Dá se předpokládat, že kdyby se vynořila další finanční krize, pro společnost by to nepředstavovalo bouři, ale jen špatné počasí.

Podívejme se tedy do grafu, jak se vyvíjely zisky společnosti v historickém kontextu a jak by se mohly vyvíjet v budoucnosti. V grafu zřetelně vidíme, že minulá krize se silně odrazila v ziskovosti společnosti, ale také vidíme, že i přes to, firma zůstávala v zisku. Také zde vidíme, že dividendový výnos byl v roce 2009 snížen, ale v následujícím období se opět začal zvyšovat, přičemž společnost nemá problémy s jeho vyplácením.


 
Když si do dalšího grafu přidáme vývoj ceny akcií, vidíme zřetelně, že cena sleduje zisk na akcii. V případě U.S. Bancorp je to hezky vidět. V období na začátku grafu se hodnota P/E pohybovala na úrovni 14, nyní se pohybuje na úrovni 13. Během patnácti let se P/E pohybovalo na optimální úrovni mezi 13 až 14. Ještě si můžeme povšimnout, že zisky společnosti rostly během této doby průměrně rychlostí 5 % ročně, nehledě na propad zisku v důsledku finanční krize viditelné uprostřed grafu.


 
Výkonnost společnosti je ještě zajímavější. Kdybychom se na začátku finanční krize zeptali libovolného investora, tak by všichni s určitostí odpověděli, že poslední kam by dali své peníze, by byla banka. Ale podívejte se na vývoj od roku 2001. Hypotetická investice ve výši 10 000 USD by od té doby měla hodnotu 17 000 USD. Navíc by investor získal okolo 5000 USD v dividendovém výnosu, což dává průměrný zisk 6 % ročně. Investice do U.S. Bancorp by byla navzdory finanční krizi výnosnější než investice do indexu S&P 500 a oproti indexu by investor získal navíc 3000 USD v dividendách. Společnost tedy má silný podnikatelský model, který vynáší bez ohledu na výši momentálního růstu nebo propadu.


 
Samozřejmě však musíme mít na paměti, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích. Potenciální investor by si měl být sice vědom minulosti, ale také by se měl hlavně soustředit na budoucí vyhlídky. Mezi pozitiva patří, že se U.S. Bancorp snaží o zhodnocení kapitálu investorům. Dividendy se sice v období krize propadly, ale společnost se opět vrátila k jejich navyšování a také cena akcie potěšitelně roste.

Ve výroční zprávě společnosti uvádí CEO - Richard Davis následující:

"Snažíme se rozdělovat 30 až 40 % zisku do výplaty dividend a 30 až 40 % zisku také použít pro zpětný odkup akcií. V roce 2013 jsme takto rozdělili 71 % zisku a v posledním čtvrtletí to bylo 65 %. To je však spodní hranice.“

Na zpětný odkup akcií bylo použito v letech 2011, 2012 a 2013 celkem 12 %, 35 % a 42 % zisků společnosti. Možná to nevypadá, že by zpětný odkup akcií měl nějaký vyšší vliv na cenu akcie, ale kupříkladu v roce 2013 a 2013 celkový výnos tj. růst ceny akcie a dividendový výnos rostl o 3,3 %, a celkový zisk rostl o 5,6 %. Následující grafu ukazuje výkonnost akcie během posledních deseti let.


 
V oblasti dividend má společnost stále prostor pro jejich navyšování. Od roku 2010 do roku 2014 rostly dividendy ročně o 11 %, 20 %, 27 % a 29 % a jejich výše zatím nedosahuje hodnot uváděných jako cílové. Společnost dříve vyplácela dividendy v mnohem větší výši a dá se předpokládat, že pokud se budou zisky společnosti zvyšovat stejným tempem, výše dividend se bude zvyšovat rychlejším tempem, než dosud.

Následující graf ukazuje konsensus 27 analytiků, kteří odhadují růst v následujícím střednědobém horizontu na 6,6 % ročně. Pokud se tento odhad ukáže správným a U.S Bancorp se bude obchodovat s  P/E na úrovni 15, dojdeme k rychlosti růstu společnosti tempem 11,5 % ročně.


 
Tento odhad růstu je samozřejmě založen na názoru analytiků a nemusí být správný. Nicméně tento odhad poskytuje vodítko k posuzování vhodnosti investice a dá se předpokládat, že poskytuje přesnější výsledky, než jiné analytické metody. Z výše uvedeného se dá konstatovat, že U.S. Bancorp je silná banka, která bez větších potíží přežila nejhorší finanční krizi v historii. To se nedá říct o mnoha dalších bankách. Z tohoto důvodu je tato akcie hodná pozornosti pro eventuální investici. Samozřejmě si musí každý investor udělat vlastní průzkum a zjistit, jak vyhovuje tato potenciální investice jeho kritériím z hlediska časového horizontu, odolnosti k riziku a dalším investičním kritériím.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST Graphs
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.