Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 13.01.2015

Úpisy akcií v roce 2015: Bude po Alibabě Uber další hit?


 

Roky trvající oživení na trhu s IPO bylo charakterizováno několika převládajícími trendy. Jedním z nich je každoroční přítomnost nějakého prodejního hitu. Od roku 2010 jsme každým rokem byli svědky nabídky, která svojí atraktivností zdaleka převyšovala obvyklé nabídky. Například Alibaba.com v roce 2014, Facebook v roce 2012 a také General Motors v roce 2010. Při pohledu do roku 2015 by se takovým prodejním hitem v primární úpisu akcií mohla stát společnost Uber. 
 
„V každém roce jsme měli jednoho vysloveného favorita,“ říká Paul Bard ředitel výzkumu IPO společnosti Renaissance Captial. Pro rok 2015 zde máme nadějné kandidáty, jako Airbnb, Pinterest, nebo Snapchat. Podle databáze rizikového kapitálu CB Insights, patří tyto technologické firmy, mezi 40 firem ohodnocených na více než miliardu USD. Nicméně podle Paula Barda: „Uber je hlavní trumf.“
 
Paul Bard se domnívá, že Uber — oficiálně Uber Technologies — bude vstupovat na burzu v příštích 12 až 16 měsících. „Pokud ne v roce 2015, tak určitě na začátku roku 2016.“
 
Aplikace na sdílení automobilů udeřila plnou silou v roce 2015, nicméně do budoucna bude čelit dalším podobným aplikacím, proto na ohodnocení společnosti bude mít vliv konkurence. Minulý rok byl z hlediska nabídky kapitálu nejlepší od roku 2000, ale po hvězdném roce 2013 se bude kapitálová nabídka spíše vracet ke svému dlouholetému průměru. Víc jak polovina uvedených společností na burzu se propadla pod upisovanou cenu akcie. Alibaba byla úpisem roku, ale také se po úpisu nevyhnula propadu. 
 
Účastníci trhu s primárně upisovanými akciemi však tvrdí, že hlad po nově upisovaných společnostech stále existuje. 
 
„Nikdy jsme neměli tolik práce,“ říká Neil Dhar, který řídí kapitálové trhy v PricewaterhouseCoopers. „Trh s IPO ještě stále poroste, což je příznivé, protože je zde veliká konkurence a přežijí, jen ti nejlepší.“
 
Tento názor odráží všeobecné přesvědčení, že na trhu s IPO bude i v následujícím období pořádně horko. Pokud se tedy investoři chtějí zúčastnit, měli by mít v hledáčku následující tipy.

 
Horká kola
Uber možná vstoupí na burzu v průběhu roku 2015, ale nebude to kvůli tomu, že by potřeboval peníze. Společnost provozující taxi na vyžádání získala začátkem prosince další investiční kapitál ve výši 1,8 miliardy USD, čímž zvýšila svoji hodnotu na 40 miliard USD. Do společnosti investoval i čínský portál Baidu 600 miliónů dolarů a Goldman Sachs nabídl svým klientům poskytnutí úvěru na nákup IPO, který bude úročen jen v případě, že se IPO nerealizuje během čtyř následujících let. 
 
Není pravděpodobné, že by to zašlo tak daleko. Bard se domnívá, že veřejný úpis akcií proběhne ke konci roku 2015.
 
Nebuď dlužníkem, buď věřitelem
 
Parafráze Shakespearovy věty stojí za úspěchem úvěrových platforem OnDeck a Lending Club. Vstoupily na trh v prosinci a rok 2015 má projevit dalším růstem. Obě platformy se první den zhodnotily, první o 56 %, druhá o 40 %.
 
Matt Harris z Bain Capital Ventures, a investor v OnDeck, tvrdí, že vybíral z většího počtu podobných společností, které stojí mimo zájem veřejných trhů. „Banky tyto společnosti nekupují, protože mají jiný obchodní model a technologická veřejnost tomu nerozumí.“
 
V současnosti má Lending Club a OnDeck zajištěno financování od veřejnosti v takovém rozsahu, že nemusí mít obavy. Miliardy dolarů od privátních investorů mají zájem financovat nekryté spotřebitelské půjčky. Podobných společností může být mnohem víc a některé se nikdy nebudou chtít stát IPO.
 
Paul Bard vidí zajímavé firmy jako je Prosper, vzájemná výpůjční platforma, nebo SoFi, což je platforma na financování studentských půjček. CEO společnosti SoFi, Mike Cagnery uvedl, že se společnost bude ucházet o vstup na burzu v průběhu roku 2015.
 
 
Možné hrozby v období po GoPro
GoPro po svém uvedení na trh ztrojnásobilo svoji hodnotu a ukázalo, že hlad po značkovém technologickém zboží existuje. Ukázalo tak cestu, kterou by se dlouhodobě očekávané Apple Watch mohly vydat a vynést tak na výsluní nositelnou elektroniku, o čemž technologická veřejnost mluví již několik let.
 
Trend nositelné elektroniky se projevil dohodou mezi společností Fitbit, vyrábějící nositelný náramek pro sledování fitness funkcí a bankou Morgan Stanley, která bude připravovat IPO. Konkurent Jawbone, společnost vyrábějící přenosné reproduktory s Bluetooth se na podzim zasekla ve financování, ale stále je kandidátem na IPO. Bude záležet na tom, jak se očekávání investorů vyvinou.
 
 
Hledisko hodnoty
Možné potíže vidí Poul Bard v rozdílu financování z veřejných a privátních zdrojů. Matt Harris s ním souhlasí a dodává, že „rok 2014 byl z hlediska financování z privátních zdrojů bez chyby a to se o IPO trhu říct nedá.“
 
Společnost Box je příkladem společnosti chycené do pasti načasování vstupu do IPO. Březnový termín IPO se překrýval s prudkým zhodnocováním technologických akcií, takže společnost provozující cloudová úložiště od vstupu na burzu upustila. Další pokus by mohl přijít v roce 2015. 
 
Ostatní společnosti, které se v roce 2014 drželi mimo, jsou on-line marketingová společnost Yodle a prodejce internetových domén GoDaddy, Triton Research ve své nedávné zprávě uvádí, že jedním z dalších kandidátů může být společnost Good Technology, která v důsledku nedávného internetového útoku na Sony může být ještě atraktivnější. Společnost vyrábí a vyvíjí bezpečnostní software pro klíčové podniky a vládní úřady, které pracují s citlivými daty.
 
 
Restaurační řetězce
Společenská hra, hledáme příští Chipotle Mexican Grill bude poskytovat zábavu v několika následujících letech. Mezi kandidáty patří Zoe’s Kitchen, Noodles & Co a Potbelly. Investoři hledají a sázejí na nové koncepty a malé společnosti, které mají šanci přesáhnout lokální význam a projít prudkým rozvojem. Možnou takovou společností by se v roce 2015 mohla stát Shake Shack o které poslední údaje bank uvádí, že by mohla dosáhnout tržní kapitalizace okolo 1 miliardy USD.
 
 
Zabiják hotelů
Společnost provozující zprostředkování ubytování, Airbnb, vypadá jako přirozený kandidát na IPO v roce 2015. Má hodnotu větší než 10 miliard dolarů. Nicméně zdá se, že společnost nespěchá ke vstupu na burzu. V říjnu uvedl Wall Street Journal, že společnost pořádá další kolo nabídky prodeje zaměstnaneckých akcií, které by mělo přinést další kapitál. Zhodnocení společnosti by mělo dosáhnout 13 miliard USD.
 
 
Posun v řízení toku peněz
Sázka na zaměstnance, kteří poskytnou finance společnosti místo aby je přinesl veřejný úpis akcií je jedním z nápaditých konceptů, které mohou společnosti využít. Ale nápaditost není ohraničena jen na technologické společnosti a rizikový kapitál. Stále víc veřejných akciových fondů a hedžových fondů stírá rozdíl mezi privátním financováním a vstupem do veřejného úpisu. Mnoho manažerů drží podíly například ve Facebooku, ještě před jeho vstupem na burzu v roce 2012 a tento trend stále sílí. Ostatně to můžeme vidět na současném financování společnosti Uber.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Forbes
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.