Akcieatrhy  >  Akcie  >  Fundamentalni-analyza  >  Vyberte si akcie z úspěšného hedžového fondu zaměřeného na biotechnologie
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 23.07.2015

Vyberte si akcie z úspěšného hedžového fondu zaměřeného na biotechnologie
Peter Kolchinsky, portfoliový manažer fondu RA Capital Healthcare sází na TG Therapeutics, Dyax, a Ardelyx.
 
Když byly Petru Kolchinskému 4 roky, jeho rodiče přesídlili do Milwaukee v rámci programu sjednocení rodin sovětských židů s jejich příbuznými v USA. Jeho otec, počítačový inženýr začal pracovat v podniku na výrobu CD, kde kontroloval kvalitu jednotlivých CD z hlediska chybovosti. Jako výborný student získal mladý Kolchinsky bakalářský titul z biologie na Cornellské univerzitě a poté doktorát z virologie na Harvardu. Úspěch jeho otce v podnikání ho inspiroval a tak se chtěl dozvědět víc o podnikání v biotechnologiích. Svoji šanci dostal od Richarda Alricha, původního zaměstnance a posléze hlavního manažera podnikání ve společnosti Vertex Pharmaceuticals, který vyvinul lék na žloutenku typu C ve společném podniku s Johnson & Johnson. Aldrich najal mladého studenta v roce 2002 a poskytl mu shromážděné 4 miliony dolarů, aby je investoval do biotechnologií. „Nevěděl jsem nic o finančnictví,“ říká dnes 39 letý Kolchinsky, „tak jsem přistoupil k investování z vědeckého hlediska a začal jsem se zajímat o důvody, které vedou k růstu a poklesu cen akcií.“
 
Virolog a investor Peter Kolchinsky spolu s umělcem Luke Jerram vypadají jako 400 tisíc krát zvětšená bakterie e. coli. Jejich růst je veden zjištěním, že když výzkum nového léku nevyčerpává příliš firemní zdroje a má silný prodejní potenciál, je to nejlepší investice. Hedžový fond, který si v roce 2004 Kolchinsky a Jerram založili nikdy nekupuje akcie společností, které do vývoje jednoho léku investují víc jak 20 % svého kapitálu ročně. Pokud je tato limitní úroveň překročena, firma se dostává do smrtící spirály v extrémně volatilním segmentu, říká Kolchinsky.
 
Ani fond RA se v uplynulých 13 letech nevyhul těžkým chvílím, zahrnujícím náhlá regulační opatření, ale většinou se mu daří. V současné době se tento fond, sídlící v Bostonu může pochlubit aktivy ve výši 844 miliónů dolarů. Podle londýnské společnosti HedgePo, která sleduje hedžové fondy, se pohybuj výnosnost fondu od svého založení v roce 2002 po odečtení poplatků ve výši 28,4 % ročně. S&P 500 má za stejnou dobu roční výnos 6,8 % a index IBB Healtcare 11 % ročně. Minimální investice pro vstup do fondu činí 2 milióny dolarů, poplatek za správu činí 2 % a podíl na zisku je tvořen 20 % výnosu.
 
V současné době řídí Kolchinsky a jeho kolega Rajeev Shah (Aldrich odešel, když založil venture kapitálovou společnost v roce 2009) portfolio 20 privátních a 20 veřejně obchodovaných společností. Společnost se zaměřuje na několik investičních témat od společností vyvíjejících cenově dostupné léky až po společnosti vyvíjející sice drahé, ale účinné léky na vzácné choroby. Dále se zaměřuje i na společnosti, které se zabývají „celkovým cílením léčby“, tj. spoluprací více léků na potlačení choroby.
 
Příkladem posledního přístupu může být společnost TG Therapeutics (TGTX), která experimentuje s podáváním několika různých léků, se zaměřením na léčbu lymphomy, leukémia a dalších rakovin. Léčba má být jednodušší, účinnější a levnější jak pro pojištěnce, tak i pro doktory, kteří nemají čas kombinovat a zkoušet působení různých léků od různých výrobců. TG vydává ročně 44 miliónů dolarů na výzkum a její tržní kapitalizace je 885 miliónů USD. Kolchinsky se domnívá, že cena akcie se minimálně zdvojnásobí ze současné úrovně okolo 17,50 USD.
 
Další veliký podíl ve fondu tvoří společnost Dyax (DYAX), která vyvíjí lečbu pro dědičný angioedém, něco jako otok umístěný hluboko pod kůží. Pacienti aplikují injekce Dyax s protilátkami preventivně jednou za několik týdnů. Touto nemocí je ohroženo více než 10 tisíc lidí. Kolchinsky očekává dokončení testování klinické fáze 3 na konci roku 2016 s nástupem na trh v roce 2017. Zhodnocení DYAX by mohlo vzrůst od dvou do pětinásobku současné hodnoty na úrovni 3,9 miliardy USD.
 
V květnu fond zakoupil akcie společnosti Ardelyx (ARDX), která testuje nový lék Tenapanor, který má slibné výsledky v léčbě chronické zácpy. Pokud projde klinickými testy, tak tržní hodnota samotného léku může být 2 miliardy dolarů, to je sedmkrát víc, než je ohodnocení celé společnosti, která má nyní tržní ocenění 294 miliónů USD.
 
RA Capital Healthcare
Celkový zisk 1 rok 3 roky 5 let
RA Capital Healthcare 19,46 % 35,05 % 35,00 %
S&P 500 11,8 % 19,6 % 16,51 %
 
10 největších akciových podílů
Společnost/zkratka specializace
Sangamo BioSci. (SGMO) editace genů u vzácných genetických poruch
Achillion Pharm (ACHN) imunitní poruchy u žloutenky typu C
Dyax (DYAX) dědičný angioedém
BioCryst Pharm (BCRX) dědičný angioedém
Regulus Therapeutics (RGLS) žloutenka typu C a vzácné genetické poruchy
Dicerna Pharm (DRNA) RNA lečebné postupy pro vzácné genetické poruchy
Dynavax Technologies (DVAX) žloutenka typu B
TG Therapeutics (TGTX) leukémie a lymphoma
Coherus Biosciences (CHRS) biologické léčebné postupy
Tekmira Pharm (TKMR) žloutenka typu B
 
Přes všechny své hvězdné úspěchy se ani RA fondu nevyhnuly některé nástrahy investování do biotechnologií. V roce 2009 tvořila třetinu podílu ve fondu akcie společnosti (SQNM). Poté však ztratila skoro 90 % své hodnoty, když se ukázalo, že uváděná data pro léčbu Downova syndromu byla příliš optimistická. Když hodnota fondu poklesla o 35 %, rozhodl se Kolchinsky nedržet víc jak 15 % jedné akcie.
 
V období mezi září 2013 po září 2014 čelil fond spolu s dalšími 42 společnostmi, včetně BlackRock a D. E. Shaw, několika obviněním Komise pro cenné papíry USA z porušení nařízení zakazující prodej akcií na short do pěti dnů po jejich uvedení na burzu. Všechna obvinění byla stažena. Prodejem akcií na short v průběhu uvedení na trh může investor zpátky nakoupit akcie se slevou. Fond PA zaplatil pokutu ve výši 3 milióny dolarů a pro předcházení dalším podobným případům najal bývalé zaměstnance SEC, aby měli tyto administrativní záležitosti pod kontrolou.
 
I když biotechnologické akcie rostou tempem 30 % ročně, nedá se jednoduše říct, jestli jsou už nadhodnocené. Kolchinsky říká že, „biotechnologie urazily během minulých deseti let úžasný kus cesty, který si tehdy nikdo neuměl představit. Nicméně to není všechno. Nastupují genové terapie, což je celé nové pole působnosti. Objevují se zcela nové způsoby léčby rakoviny. Rakovina, která byla dosud považována za nevyléčitelnou, nyní zkouší nové léčebné postupy. Ještě se toho objeví spousta.“
 
Kromě toho dodává: „Velké farmaceutické společnosti generují ročně zisk 220 miliard dolarů. Mají tak dostatek peněz na nákup zajímavých biotechnologických společností.“
 
Kolchinsky nyní začíná investovat do společností ještě před jejich uvedením na burzu. Jak říká, „chceme investovat do začínajících společností od nuly.“ Podobně, jako před lety vybudoval svoji společnost jeho otec.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj Michael Shari
 
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.