Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 28.11.2013

Wal-Mart Fundamentální analýza
Společnost Wal-Mart (WMT)se pohybuje mezi 500 největšími světovými firmami. Mohlo by tedy být zajímavé se podívat na nějaké její ekonomické statistiky. Každý týden navštíví firemní prodejny 245 milionů zákazníků. Společnost provozuje 11 tisíc prodejen pod 69 značkami ve 27 státech. Minulý rok činily prodeje 466 miliard USD. Společnost zaměstnává 2,2 milionu zaměstnanců, což je víc než je počet obyvatel státu Nové Mexiko. Wal-Mart je mezi 25 největšími zaměstnavateli v USA. Minimálně třetina populace USA každý týden nakupuje v některém ze 4786 obchodů. Podle prodejů je z hlediska velikosti ekonomiky WMT na 26 místě na světě těsně před Norskem. Počet firemních parkovacích míst zabere větší plochu než město Tampa na Floridě. Wal-Mart přitom začínal s jedním obchodem a majiteli obchodu bylo v té době 44 let.

Hlavní současnou událostí je volba nového CEO, Douga McMillona, který začátkem února nahradí stávajícího CEO. McMillon začínal ve Wal-Martu jako brigádník v roce 1984 a propracoval se na úroveň vedoucího mezinárodní divize. Pokud by měl další vývoj firmy pokračovat jako dosud, bylo by to příjemné.

Čtěte dále:
General Dynamics: Fundamentální analýza
World Fuel Services: Fundamentální analýza

Wal-Mart si váží svých akcionářů a zvyšuje jejich zisky pomocí výplat dividend a zpětným odkupem svých akcií. Firma vyplácí dividendy nepřetržitě již 39 let. Výplata dividend dosáhla během posledních deseti let až 18% a to firma rozděluje jen třetinu svých zisků. Programem odkupu akcií se povedlo společnosti snížit jejich množství v oběhu ze 4,45 miliard v roce 1999 na 3,27 miliardy v současnosti. Firma i nadále hodlá pokračovat v odkupu akcií a chce během následujících let investovat do odkupu 14 miliard USD.

Ale to neznamená, že v oblasti maloobchodu nejsou žádná rizika. Například zde existuje obava, že by Wal-Mart mohl začít ztrácet v konkurenci svého rivala Amazonu (AMZN). Prodeje mohou klesat také v důsledku menší kupní síly zákazníků. A samozřejmě je zde riziko plynoucí z nadměrné velikosti firmy a složitosti jejího řízení.

15 let růstu

Zisky (oranžová čára) společnosti Wal-Mart rostou od roku 1999 rychlostí 11,8 % ročně. Tržní kapitalizace je vyšší než 260 miliard USD. Zisk na akcii vzrostl z 1,28 USD v roce 1999 na 5,21 v roce 2013. Firma již 39 let nepřetržitě vyplácí dividendy (modrá čára) a jejich výše se také zvětšuje.


 
Na grafu vidíme, že se cena akcie (černá čára) začíná odchylovat od růstu zisků. Akcie byla zhruba do roku 2007 nadhodnocená, poté se stala podhodnocenou a trvalo téměř 8 let, než se cena dostala na dnešní, správnou hodnotu. Nyní je společnost z hlediska ceny akcie vzhledem k historickým ziskům ohodnocena správně.

Růst ceny akcie dosahuje 5,6 % ročně. Pokud bychom do akcií investovali 10 tisíc dolarů v roce 1998, dosahovala by nyní naše investice výše 22 650,36 USD. Je to zhruba 1,3 krát větší hodnota, než kdybychom investovali do akciového indexu S&P 500. Také dividendy jsou zhruba 1,1 krát vyšší, než dividendy z indexu S&P 500. Sice to nejsou nějak závratná čísla, ale musíme si uvědomit, že Wal-Mart začal s hodnotou PE = 43, což je zhruba třikrát vyšší hodnota, než se považuje za obvyklé.


 
21 vedoucích analytiků společnosti Capital IQ se shoduje na tom, že společnost během následujících 5 let poroste rychlostí 9 % ročně. WMT má PE=15,5, což odpovídá tomu, že je společnost z hlediska ceny akcie ohodnocena správně. V roce 2018 by měla cena akcií dosahovat hodnoty 121 USD. To odpovídá růstu 10,6 % ročně.


 
Pokud porovnáme investici do akcií WMT s investicí do amerických vládních dluhopisů, tak investice do WMT vychází jako 3,8 krát úspěšnější.


 
Samozřejmě, že minulé výsledky nejsou zárukou stejných výsledků v budoucnosti. Proto ani přesvědčivá historie ziskovosti nesmí být jediným kritériem pro vstup do nákupu akcií. Každý investor by si měl udělat svůj vlastní výzkum a rozhodovat se na základě většího množství informací.

Na závěr připomínáme, že hodnota společnosti se odvíjí od jejích zisků. Proto je zaměření na zisky pro posuzování podhodnocení, nebo nadhodnocení ceny akcií společnosti z dlouhodobého hlediska zásadní. Při rozhodování o nákupu akcií by si měl investor vždy položit tyto dvě otázky: „Do jaké společnosti investovat?“ „Kdy?“ Společnost WMT byla dlouhou dobu nadhodnocená a v současné době se pohybuje cena jejích akcií na správné hodnotě. Pokud bude ziskovost růst stávajícím tempem, mohly by akcie WMT začít růst. Již jsme zde zmiňovali potenciální rizika, takže by se investoři měli zaměřit na to, zda jsou důvody pro vstup do obchodu vhodné, nebo ne.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: FAST Graphs
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.