Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 27.01.2015

Xiaomi, vykradený Apple: nejlepší IPO roku 2015?


 
 
Nejžhavější primární úpis akcií, IPO, v roce 2015 bude od společnosti, o které jste slyšeli jen stěží, tedy pokud se houževnatě nezabýváte mobilními telefony. Xiaomi Corp. je čínská technologická společnost založená v roce 2010. Na konci roku 2014 prosákly zvěsti, že Xiaomi se chystá na burzu a to je tedy pořádný mazec. Společnost urazila od svého založení dlouhou cestu. 
 
Společnost Xiaomi vyrábí chytré mobilní telefony a inspirací jsou telefony firmy Apple. Svůj první chytrý telefon uvedla na trh v roce 2011 a od té doby se stala třetím největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Překonala tím takové firmy, jako je LG Electronics Inc. A Lenovo Group Ltd.
 
Úžasný růst prodejů vidíme na následujícím grafu, a to je jedním z důvodů, proč mnozí analytici očekávají primární úpis v průběhu roku.
 
Graf: Nárůst globálních prodejů Xiaomi
Za méně než pět let se Xiaomi stala z neznámé společnosti třetím největším světovým výrobcem chytrých telefonů. Během minulých dvou let zvýšila své prodeje z 7,91 milionů na více než 61 milionů. 
 

 
Lei Jun, CEO společnosti oznámil, že příjmy v roce 2014 se více jak zdvojnásobily z úrovně 5,2 miliard na 11,97 miliard USD. V roce 2012 měla společnost příjmy 2 miliardy USD. 
 
Prodeje chytrých telefonů vylétly ze 7,19 milionů kusů na více než 61 milionů kusů. V tomto roce předpokládá společnost prodej 100 miliónů kusů telefonů. Abychom měli nějaké srovnání, tak společnost Apple (AAPL) prodala v roce 2014 169,22 miliónů kusů svých telefonů iPhone. 
 
Rizikový kapitál vstoupil do Xiaomi Corp.
Koncem roku 2014 oznámila společnost, že získala kapitál ve výši 1 miliardy USD. Jde o syndikovanou půjčku 29 bank. Hodnota společnosti tak nyní dosahuje 46 miliard dolarů. To je víc, než nabízí srovnatelné společnosti, Uber Technologies Inc. (41 miliard) a Airbnb Inc. (10 miliard) u kterých se také hovoří o vstupu na burzu.
 
Podíl na společnosti vlastní v Singapuru působící fond Temasek Holdings a podíl vlastní také americká technologická společnost Qualcomm, zajímavostí je také podíl kapitálové společnosti Jimubox.com, která nabízí půjčky online.
 
Ruský miliardář Jurij Milner, který investoval do Facebooku (FB) v roce 2009 očekává, že hodnota Xiaomi dosáhne 100 miliard USD. Milnerova společnost DST investuje do Xiaomi od roku 2012.
 
„Přitahovala mě velikost a atraktivita této investiční příležitosti,“ řekl Milner agentuře Bloomberg. „Nemyslím si, že existuje nějaká další společnost, která by dosáhla 1 miliardy příjmů tak rychle, jako Xiaomi. Je to společnost s nepředstavitelnou rychlostí růstu.“
 
Společnost zatím nevyjádřila formálně záměr vstoupit na burzu, ale podle čínského listu South China Morning Post společnost zkoumá své možnosti. Inspirací je úspěch IPO společnosti Alibaba (BABA) z konce loňského roku. Doslova šílený růst firmy vyvolává neuvěřitelný zájem investorů, takže je téměř jistou věcí, že IPO nastane.
 
Není pravděpodobné, že bude společnost chtít vstoupit na burzu v Hong Kongu. Tvrdí to zdejší list Hong Kongs Ming Pao. Je to dáno částečně tím, že američtí investoři jsou více přitahováni investicemi do technologických akcií, tudíž mají tendenci ohodnotit ceny akcií těchto společností výš. Také rozprostření upisovaných akcií mezi široké spektrum investorů je na burzách v USA mnohem lepší investiční prostředí, než v Hong Kongu. Schválení akciové struktury na burze HKE by v podobném případě mohlo trvat i několik let.
 
I když dva zdroje uvnitř společnosti potvrdily možnost IPO, oficiálně se společnost zatím nevyjádřila. 
 
Čím je společnost výjimečná?
 
Telefony společnosti Xiaomi nemají pouze výhodu nízké ceny, stejně jako v případě ostatních telefonů s operačním systémem Android. Mají také velmi pěkný design, který v sobě nezapře inspiraci konkurenčním telefonem iPhone.
 
Samozřejmě, že z toho Apple není nadšený.
 
„Myslím, že je to krádež a lenost při návrhu,“ tvrdí šéf designu společnosti Apple, Jony Ive. Nicméně čínští spotřebitelé dávají přednost dobrému designu, ovšem za nízkou cenu.
 
Apple je také zmiňován v diskuzích a říká se, že Xiaomi chce být čínská verze Applu. Někteří analytici společnost zmiňují jako „Apple z Číny“. Má na to vlit také CEO společnosti Lei Jun, který se obléká podobně, jako se oblékal Steve Jobs. Nosí džíny a černé tričko. Při uvedení nového výrobku v minulém roce také parafrázoval Jobsovo rčení: „a máme tu ještě jednu věc“.
 
Podobně jako Apple vyrábí Xiaomi stejné výrobky, jako tablet, televizní příjímače, set top boxy, které vypadají podobně jako Apple TV a nositelnou elektroniku zaměřenou na fitness. Provozuje take cloudové služby jako MiCloud a službu MiTalk. 
 
Všechny výrobky společnosti Xiaomi používají upravený systém Android od společnosti Google. Protože je Android otevřený systém upravila si ho společnost Xiaomi pro své potřeby a dala mu jméno MIUI. Na základě MIUI jsou propojeny všechny výrobky společnosti a Xiaomi si tak vybudovala vlastní ekosystém služeb podobně, jako to dělá veleúspěšný Apple.
 
Hlavní prodeje se odehrávají v Číně, ale také v Malajsii, Filipínách, Indii a v Indonésii. Společnost je však podle svých slov „připravena vstoupit na světový trh.“
 
Pokud však chce Xiaomi porazit Apple na jeho hřišti, nestačí jen napodobovat to, co Apple dělá.
 
Co musí Xiaomi nejprve vyřešit?
 
Kopírování Apple společnosti sice zatím nepřináší problémy na asijském trhu, ale to nebude platit v případě vstupu na trhy v Evropě a Severní Americe. A problémy budou znamenat hlavně patentové problémy. 
 
Už to začalo v Indii. Xiaomi je zde uprostřed sporu se společností Ericsson (ERIC). Ericsson je švédská telekomunikační společnost, která obviňuje Xiaomi, že ve svých telefonech porušuje její patentová práva. Pokud Xiaomi odmítne platit za patenty Ericssonu, hrozí, že bude zakázán prodej jejích telefonů v Indii. 
 
A každý si může lehce představit, co asi udělá Apple. Je dobře známo, že se Apple soudí o patenty se Samsungem a dalšími výrobci telefonů s Androidem. Apple je v tom velmi důsledná a spory trvají mnoho let. Pro Xiaomi to znamená, že musí přestat kopírovat cizí výrobky, a musí se stát inovační společností. 
 
Spory o patenty nejsou jedinými problémy, které musí společnost řešit. Průměrná cena chytrého telefonu Xiaomi se pohybuje okolo 150 USD, cena iPhone od Apple se pohybuje na 600 USD. Marže na jednom telefonu je velmi malá, některé modely se prodávají těsně kolem výrobní ceny. 
 
Xaomi prodává své výrobky na výjimečně nízkých cenách a s velmi nízkou marží. Odhady uvádějí, že marže společnosti se pohybuje u jednoho výrobku okolo 1,8 %. Marže Applu se pohybují někde mezi 35 a 40 procenty. Zákazníci jsou ochotni platit Applu víc, protože neustále přichází s inovacemi.
 
Společnost Xiaomi si nebezpečí pouhého kopírování cizích konceptů uvědomuje a proto investuje do nákupu startovacích společností s inovativním potenciálem. Zaměřuje se na společnosti, které vyvíjejí výrobky pro „chytrou domácí elektroniku“.
 
Chytrá domácí elektronika je částí lukrativního sektoru „internet zařízení“. Podle mnohých to bude příští „velká rána“ v oblasti elektroniky, protože přechod na chytré telefony je prakticky u konce.
 
„Xiaomi expanduje do oblasti technologií chytré domácnosti a následuje tak své rivaly Apple, Samsung a další,“ říká Neil Mawston analytik společnsoti Strategy Analytics. „Očekávávme, že Xiaomi vybuduje svůj ekosystém založený na Mi přístrojích, kterým budeme řídit své domovy, kanceláře a třeba i auta.“ Operační systém MIUI používá 85 miliónů lidí a to jsou pořádné základy. Jestli se však společnosti podaří přijít se zlomovými inovacemi, zůstává otázkou. 
 
Ambice na to má. 
 
Velké sny potřebují velké peníze. A k realizaci snů společnosti Xiaomi bude potřeba spousta peněz. To je důvodem, proč je vstup na burzu a získání kapitálu z primárního úpisu akcií nezbytným krokem.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: David Zeiler


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
05.05.2017Moneta Money Bank - Klesající čistá úroková marže stále tlačí na nižší ziskovost banky
27.04.2017Akciový index DOW JONES INDUSTRIALS
13.04.2017Růst ekonomiky USA zpomaluje, ale růst cen akcií bude pokračovat
   další >>
Stránka: 1 z 19

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.