Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 29.01.2015

Žhavé ETF trendy roku 2014 – letos se jim raději vyhněte


 
I když je to těžké odvrátit pozornost od těžce havarovaného trhu v energetickém sektoru, zkuste se na chvíli mrknout na žhavé trendy minulého roku. Rok 2014 je za námi a většina investorů již určitě má obchodní plán na rok 2015. Musíme mít nějakou strategii, která zohlední vývoj v minulých letech a ukáže možnosti v roce následujícím. 
 
Nejprve se podíváme zpět a zjistíme si, kam proudily „žhavé peníze“. Pokud chceme sledovat, kam se požene stádo v roce 2015, měli bychom si zjistit, jaké byly v minulém roce nejoblíbenější obchodní příležitosti. 
 
Ke zjištění toho, kam proudily peníze, se nejlépe hodí analýza akciových fondů, obchodovaných na burze (ETF). Ty nám umožňují lehce zjistit, kam se žene dav a můžeme se tak vyhnout nějaké nebezpečné nákupní horečce.
 
Tady máme několik nejžhavějších trendů roku 2014:
 
 
1. Rok indexu S&P 500
Pro aktivní manažery fondů to byl náročný rok. Sledování toku peněz do fondů však mohlo poskytnout určité vodítko.
 
Nejvíc kapitálu v minulém roce přiteklo do největších 7 investičních fondů. Můžeme si zde uvést tři největší ETF sledující index S&P 500: iShares Core S&P 500 (IVV), Vanguard S&P 500 (VOO) a SPDR S&P 500 (SPY).
 
Celkově přiteklo do těchto fondů skoro 26 miliard dolarů, v minulém roce to bylo 29 miliard.


 
2. Zajišťování cenných papírů eurem je v módě
Všichni nemají rádi euro. Takže je zcela přirozené, že dva z nejrychleji rostoucích ETF fondů v roce 2014 investovaly do evropských akcií, ale zajišťovali se při tom eurem.
 
V říjnu 2013 byl uveden na trh fond Deutsche X-trackers MSCI Europe Hedged Equity (DBEU) a v roce 2014 zaznamenal silný růst. Z 10 miliónů USD vzrostl na bezmála 700 miliónů dolaru v současnosti. Fond WisdomTree Europe Hedged Equity ETF (HEDJ) zaznamenal devátý nejvyšší příval investic v roce 2014 a má nyní celkovou hodnotu 4,4 miliardy USD.
 
Oblíbenost těchto eury zajištěných fondů připomíná silnou investiční přitažlivost fondu WisdomTree Japan Hedged Equity Fund (DXJ) v nroce 2013. Během posledního roku má fond DXJ mírně nižší výkonnost, než index S&P 500, nicméně má dramaticky vyšší poklesy a také vyšší volatilitu.


 
3. Nájemní nemovitosti prudce vzrostly
Fondy nájemních nemovitostí (REIT) byly v roce 2014 velmi populární volbou pro mnoho investorů, kteří chtěli dosáhnout vysokého výnosu. 
 
Vanguard REIT (VNQ) zaznamenal historicky desátý největší příliv investic ze všech ETF. Také Schwab U.S. REIT (SCHH) zaznamenal vysoký příliv investic navzdory své menší velikosti. 
 
Většina velikých nemovitostních ETF zaznamenala příliv investic a tak jsou nyní poněkud drahé. Pokud chcete investovat v tomto sektoru, možná byste mohli zvážit menší a ne tak drahé fondy Independence Realty Trust (IRT) a Preferred Apartment Communities (APTS).


 
4. Doprava v jednom ohni
Letecké, dopravní a lodní společnosti silně těží z levné ropy, protože benzín, ropa a letecký petrolej tvoří hlavní provozní náklady těchto společností. Je však také pravdou, že růst přepravních společností začal ještě předtím, než v létě začala padat ropa. 
 
Fond iShares Dow Jones Transportation Average ETF (IYT) získal od investorů v tomto roce 1 miliardu USD. Fond SPDR S&P Transportation ETF (XTN), který má 27 % své expozice v komerčních leteckých společnostech byl nejrychleji rostoucím ETF v roce 2014. Hodnota fondu se nafoukla jak létající balón ze 70 miliónů dolarů na více než půl miliardy dolarů. 
 
Pro mnoho investorů se vstup do dopravy jistě stane obchodem, na kterém se nedá prodělat. Aspoň si to budou myslet.


 
5. Vrchol dluhopisových komanditních společností
Fond iPath S&P MLP ETN (IMLP), i když to technicky vzato není ETF, zaznamenal druhý nejvíce ohromující růst po DBEU. Hodnota majetku IMLP vzrostla z 50 miliónů na 750 miliónů dolarů. 
 
Tyto přílivy investic do komanditních dluhopisových společností (MLP) v sobě sice nesou časové riziko, ale jedná se tu o dlouhodobější záležitost. Fond majetku JPMorgan Alerian MLP ETF (AMJ), který byl na trh uveden v roce 2009 dosáhl svého historického maxima v roce 2014.
 
Přirozeně s cenami ropy řítícími se do propasti se určitě najde někdo, kdo v tomto diváky přeplněném divadle zakřičí „hoří“. Mnoho komanditních společností má diskutabilní schopnost dodržet své závazky. Nicméně dokud budou existovat trhy, budou sem stále přitékat peníze. 
 
Stálý přítok investic v první polovině minulého roku plynul do iShares iBoxx High Yield Corporate Bond ETF (HYG) a do PowerShares Senior Loan Portfolio (BKLN). Z hlediska poměru zisku a rizika se situace vyvíjí nepříznivě. Riziko se zvyšuje. 
 
 
Redakce: www.akcieathry.cz
Zdroj: Alan Gula
 



Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT






Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.