Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 17.10.2013

Zapomeňte na zlato, VIX je nový bezpečný přístav
Jak zlato postupně ztrácí na ceně, investice do indexů volatility, jako například VIX se stávají postupně preferovanou metodou zabezpečení proti riziku.

Tradiční pohled na zlato jako prostředek zabezpečení proti riziku ukazuje, že v období ekonomické nestability a rostoucího rizika zlato roste. Nicméně v posledním období chování zlata překvapuje mnohé analytiky. Například během posledních čtrnácti dní, kdy byly trhy nervózní z toho, že nemá americká vláda peníze na provoz a hrozilo, že vyjednávání o dluhovém stropu skončí krachem, tak cena zlata poklesla celkově o 3,35 %.

„Stejně jako se stává svět stále víc a víc virtuální, klesá také hodnota fyzických komodit, jako prostředku zabezpečení proti nenadálým událostem,“ tvrdí Scott Nations, president a CEO společnosti NationsShares.

„V USA v současné době se investoři poohlížejí po indexech volatility, jako je například VIX, když se chtějí zabezpečit proti případnému katastrofickému vývoji,“ říká Nations.

Chicago Board Options Exchange (CBOE) Volatility Index – známý také jako index strachu – ukazuje očekávání tržní volatility během následujících 30 dní. Obchodníci nakupují VIX, když očekávají období zvýšené volatility a pokud k tomu dojde, realizují zisk. VIX je inverzně korelován s indexem S&P 500 a proto je považován za efektivní zabezpečení proti pádu cen akcií.

8. října vyskočil VIX z 13 na hodnotu 21, s tím jak rostly obavy z možného bankrotu USA v důsledku nedohody ohledně dluhového stropu. Nicméně to byla mnohem menší hodnota, než v září roku 2011 během posledního dohadování ohledně dluhového stropu, kdy VIX dosahoval hodnoty 43. Nejvyšších hodnot dosahoval VIX v roce 2008, kdy dosahoval hodnoty 60.

Když se vrátíme zpět, tak poté, co bylo oznámeno, že se USA dohodly na zvýšení dluhového stropu a opadly obavy trhu, klesla hodnota VIX na 14,71.

Co se zlatem?

Nations uvádí, že objemu obchodů ukazuje, jak se investoři nahrnuli do obchodování s VIX a jak tyto volatilní indexy používají pro zabezpečení svého obchodování. „8. října se zobchodovalo 1,78 milionu opcí VIX… A 1,24 milionu opcí VIX se zobchodovalo ve středu, přičemž klouzavý 30 denní průměr tvoří 600 tisíc obchodů. Pokles obchodů ukazuje na to, že investoři začali uzavírat své zajišťovací obchody,“ dodává Nations.

Vishnu Varathan, z Mizhuo Bank tvrdí, že také ztratil víru ve zlato jako bezpečný přístav, ale není si jist, jestli indexy volatility, jako VIX mohou nabídnout odpovídající náhradu zabezpečení proti globálnímu ekonomickému risku.

„Podle definice, aktiva se spekulativní složkou nemohou být ryzím bezpečným přístavem, zvlášť pokud je spekulace pozitivně korelována s náchylností k risku,“ uvádí Varanthan na adresu zlata. Nicméně si Varathan nemyslí, že by VIX mohl sloužit jako univerzální bezpečný přístav, protože tento obchodní instrument je příliš korelován s indexem S&P 500.

Čtěte dále:
Začne se manipulace na kovech zase projevovat?
Šokující teorie: Zmanipulované zlato?

Analytici neumí odhadnout cenu zlata. Mýlili se sedmkrát z celkového počtu sedmi možností, uvádí Bloomberg.

„Pokud k něčemu dojde na rozvíjejících se trzích, existuje vysoká pravděpodobnost, že tím VIX nebude zasažen, tudíž se nedá tvrdit, že je to nejlepší indikátor globálního tržního sentimentu,“ tvrdí Varathan, a podotýká, že VIX reagoval na průběh krize eura v posledních letech, ale reakce na Kyperskou krizi byla jen vlažná.

Existuje však mnoho analytiků, kteří si stále myslí, že zlato je možno i nadále považovat za bezpečný přístav.

„Mnoho investorů nyní sdílí názor, že zlato se v současné době jako bezpečný přístav nechová. Nicméně když se podíváme na dobu před dvěma lety, kdy byla obdobná krize dluhového stropu, tak zlato vylétlo na 1900 USD. Jediný rozdíl je v tom, že tehdy byli investoři plní obav a dnes nejsou.“ Tvrdí Matt Grossman, z firmy T3Live.com.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Katie Holliday, CNBC
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.