Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 24.07.2014

Zemní plyn: Kalifornská břidlicová bublina praská


 
 
Mediální bublina obklopující břidlicový poklad zemního plynu v Kalifornii se může stát opravdu jen pouhou bublinou. Americký úřad Energy Information Administration (EIA) – což je statistický úřad Ministerstva energie USA, prudce snížil odhad celkového množství vytěžitelné ropy v břidlicové pánvi Monterey o neskutečných 96 %. Předchozí odhady uváděly, že v Kalifornské břidlicové formaci se nachází 13,7 miliard barelů, současné odhady uvádějí 600 miliónů barelů.
 
Prudké snížení odhadu jde ruku v ruce s vypjatou debatou v Kalifornii, o tom zda stát povolí, nebo nepovolí ropným a plynárenským společnostem těžit ropu a zemní plyn pomocí hydraulického frakování. Frakování je proces, kdy se do vrtu vhání pod silným tlakem voda, chemikálie a písek, aby došlo k narušení břidličných ložisek a uvolnil se tak zde nashromážděný zemní plyn. 
 
Frakování spotřebovává obrovské množství vody. Jak uvádí Western States Petroleum Association, v průměru bylo v roce 2013 v Kalifornii potřeba pro jeden vrt potřeba 127 tisíc galonů vody. To je zhruba 87 % toho, co spotřebuje čtyřčlenná rodina za celý rok. 
 
V Kalifornii je vysoce rozvinuté zemědělství a břidličná pánev Monterey je v blízkosti úrodného Central Valley. Frakování ve spotřebě vody konkuruje zemědělství, živočišné výrobě a obytným oblastem. Protože celá Kalifornie trpí v poslední době suchem, získávají odpůrci frakování v debatě o povolení těžby a jejího rozsahu navrch. 
 
Okres Santa Cruz se stal 20. března prvním okresem v Kalifornii, který zakázal frakování. Bylo to velké vítězství environmentálních aktivistů, nicméně bylo jen symbolické, protože v tomto okrese nejsou pro těžbu vhodné podmínky a těžební firmy jsou zde jen řídce zastoupeny. Nicméně to znamená zvýšení tlaku na guvernéra Jerryho Browna, aby zakázal frakování a tedy spotřebu vody v celém státě. Tomuto vývoji předcházelo jednomyslné hlasování o zákazu frakování v únorových volbách v Los Angeles. 
 
Ekologičtí aktivisté požadují zákaz frakování pro celý stát a zákon zakazující frakování se nyní projednává v senátu. V dubnu prošel schválením ve výboru, ale jeho budoucnost je nejistá. Guvernér Brown podpořil frakování, jako zdroj státních příjmů. Kalifornie předpokládá, že frakování by mohlo přinést do státní pokladny 24,6 miliard USD ročně a vytvořit okolo 2,8 milionů nových pracovních míst. Guvernér sice podepsal zákon zpřísňující regulaci v ropném a plynárenském sektoru, ale také nastavil povolovací režim, který umožní jeho další rozvoj. 
 
I když jde o vysoce kontroverzní téma, jeho důsledky zřejmě nebudou tak zásadní pro další vývoj, jak to vypadalo předtím, než federální úřady snížily svoje odhady o velikosti zásob v břidlicové pánvi v Monterey. Hlavním důvodem pro snížení odhadu vytěžitelné ropy a zemního plynu je chybný předpoklad, že Kalifornskou ropu a zemní plyn z břidlic půjde těžit stejně dobře, jako na ostatním území USA.
 
Jde o to, že geologické podmínky v Monterey jsou mnohem složitější, než například v Marcellusu, Bakkenu, nebo v pánvi Eagle Ford, což jsou tři geologické formace zodpovědné za vzepětí těžby ropy a zemního plynu v USA. Uložení břidlicových vrstev v Monterey je takové, že je těžba složitá a testovací těžební vrty byly zklamáním. 
 
Los Angeles Times citovaly pesimistické hodnocení z oficiálního vyjádření EIA: „Z dostupných informací vyplývá, že v této oblasti těžba ropy a zemního plynu pomocí technologie frakování není efektivní,“ jak uvedl John Straub, analytik EIA pro ropu. Ještě dodal: „Naše odhady produkce ropy, v kombinaci s nedostatkem znalostí o geologických rozdílech mezi ropnými poli, vedla k chybným předpovědím a závěrům.“
 
Reakce ropného a plynárenského průmyslu byla rychlá a poukázala na to, že odhady velikosti zásob v Monterey se mohou změnit v závislosti na vylepšení technologie těžby. Koneckonců, před několika lety nikdo neměl ponětí o tom, že přichází revoluce v těžbě ropy a zemního plynu. Ale jak uvádí analytik EIA Staub, prozatím produkce ropy a zemního plynu ve formaci Monterey stagnuje.
 
A možná to tak i zůstane.

Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: OilPrice
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.