Akcieatrhy  >  Komodity  >  Drahe-kovy  >  Zlato  >  Zlato, dolar, COT a sentiment – očekávaný vývoj
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 28.07.2015

Zlato, dolar, COT a sentiment – očekávaný vývoj 
Zlato prorazilo podporu a propadlo se na nová minima. Takže jak to bude dál? Vypadá to, že po dlouhém klesajícím trendu by mohlo dojít k zotavení, ale je pravděpodobné, že toto zotavení nebude mít dlouhé trvání a následovat bude ještě jedna fáze poklesu.
 
Poklesem cen netrpí pouze zlato. Veškeré komodity klesají. Prudce se propadají ceny mědi i ropy. Proč? Důvodem je, že začínají působit deflační síly a ty již nebudou být moci zastaveny dalším kolem kvantitativního uvolňování i kdyby FED natiskl třeba dalších 10 biliónů dolarů. Výše dluhů nemůže být překonána žádným QE a deflace bude pokračovat do té doby, než budou dluhy umořeny. Vlády jsou jako chamtivé děti, které sledují jen krátkodobé cíle a nemají zájem dělat to, co je správné a chovat se zdrženlivě a slušně. Kdyby ano, začaly by řešit problémy s výší svých dluhů už dávno. Veškeré vlády mají zájem řešit jenom krátkodobé cíle a to je důvodem, proč to všechno zašlo tak daleko, včetně QE a nízkých úrokových sazeb. Protože vlády odmítají konat svoji práci, přebírá jejich práci trh a lze očekávat, že výsledek bude velmi bolestivý. Hniloba se bude rozšiřovat přes komodity na akciové trhy.
 
Vývoj cen zlata v posledních týdnech byl velmi zajímavý. Propad cen drahých kovů nebyl tak překvapivý, jak by se mohlo zdát. 
 
Na 6 měsíčním grafu zlata vidíme ošklivý propad skrz březnovou podporu, která nevydržela a cena jí proletěla velikou klesající svíčkou. Následoval však malý cenový pohyb, který byl po vytvoření nového minima následován zotavením, které vytvořilo rostoucí kladivo za velikého obchodního objemu. Tato cenová akce naznačuje, že by se mohlo jednat alespoň o krátkodobé otočení směru.

 
Graf 1
Na grafu vidíme pěkné rostoucí kladivo doprovázené silným obchodním objemem. Tato cenová formace je známkou otočení směru, zvlášť, když poslední COT data vypadají nejrůstověji za posledních několik let. Bude tedy důležité sledovat změny v COT datech, jak se bude cena zlata přibližovat proražené podpoře, která nyní tvoří resistenci.
 
 
 
Na ročním grafu zlata vidíme zajímavý vývoj, kdy došlo k proražení podpory, která ke tvořena nejen březnovým minimem, ale také listopadovým minimem roku 2015. Proražení této podpory bylo pro spekulující na růst ceny zlata zcela jistě šokem, na který reagovali jak slepice pobíhající bezhlavě kolem. Panické prodeje poslaly zlato a stříbro do kolen a prodávající brali libovolnou cenu. Odnesl to také index těžařů zlata GDX.

 
Graf 2
Je obvyklé, že po silném poklesu, jaký jsme viděli na zlatě, se cena zotavuje a testuje proraženou podporu. Pro takový vývoj hovoří poslední růstové svíčky v grafu. Také hodnoty COT naznačují tento scénář. V úvahu připadající možný scénář dalšího vývoje ceny je vyznačen v grafu. 
 

 
Na následujícím dlouhodobém grafu zlata si můžeme vše dát do potřebné perspektivy. Vidíme zde, že cena by mohla začít vytvářet vlnu C s cílovou cenou pod 1000 USD, ale zatím se zuby nehty drží dvouletého klesajícího kanálu. Vzhledem k poslední cenové akci se dá předpokládat krátkodobý růst, který podporují i COT data, ale všeobecně by cena neměla prorazit klesající kanál, což odpovídá maximu na úrovni 1170 USD za trojskou unci zlata. Pravděpodobný vývoj je vyznačen v grafu.

 
Graf 3
I když to vypadá, že zlato začíná vytvářet klesající vlnu C v souladu s vývojem, na ostatních komoditách, mnoho indikátorů naznačuje krátkodobý růst. Spekulující na pokles by mohli ukončovat své pozice a čekat, až se cena zotaví a otestuje poslední podporu, která se nyní stala resistencí.
 
 
 
Poslední COT data jsou nejpozitivnější za posledních několik let a to může být důvod pro opuštění spekulativních obchodních pozic na pokles. Pozice komerčních obchodníků vymizely a můžete si vsadit na to, že tito hoši měli obrovské zisky. Velcí specialisté hodili ručník do ringu a opustili zlato. Samozřejmě se může stát, že další pokles nenastane a komerční obchodníci nastoupí do růstových pozic, ale to se během posledních let zatím nestalo.

 
Graf 4
Toto jsou nejrůstovější čísla COT, která jsme měli možnost vidět během posledních let. Znamená to konec klesajícího trendu? Z krátkodobého hlediska nikoli, nicméně lze očekávat úlevový růst, protože komerční obchodníci vyklidili své pozice a velcí obchodníci hodili ručník do ringu. Cenové akce napříč sektorem naznačují tento vývoj a pro obchodníky to znamená možnost vstoupit do růstových pozic. 
 
 
Dlouhodobí Hedgers mají nejlepší hodnoty historicky vůbec. Určitě nebudete chtít zůstat v obchodních pozicích na short s takovými čísly. Možná by bylo lepší zvážit výstup a opět vstoupit do shortu až čísla poklesnou. 

 
Graf 5
 
 
 
Graf optimismu Gold Optix vypadá docela prorůstově a naznačuje, že zatímco nálada je pesimistická a všeobecně se předpokládá další pokračování klesajícího trendu, závěrečný pokles nemusí být tak hluboký.

 
Graf 6
 


Oba grafy sentimentu trhu uvádějí data od roku 2011, takže si můžeme udělat obrázek, jak se vyvíjel sentiment trhu od svého vrcholu.
 
A jak je na tom ten nejdůležitější? Dolar? Scénář, který zapadá pro odhadovaný vývoj na zlatě a stříbře je znázorněn na následujícím 14 měsíčním grafu. Nejprve by měl následovat pokles a poté opětovný růst. I když dolar prorazil trojúhelníkovou formaci, což by měla být konsolidační struktura, nepovedlo se mu vystoupat nijak vysoko a tak je pravděpodobné, že by mohlo dojít k poklesu a otestování podpory na úrovní špičky trojúhelníka. Pokud test vydrží, měl by následovat opětovný růst naznačený v grafu.

 
Graf 7
Dolar je stále v pozici, že by mohl začít další růstovou vlnu, ale i když prorazil trojúhelníkovou konsolidační strukturu, vypadá trochu zmoženě. Vzhledem k tomu, že zlato a stříbro by mohly korigovat, můžeme očekávat testování hladiny na úrovni špičky trojúhelníku. Pokud by se ceně podařilo prorazit pod úroveň 93, znamenalo by to nástup klesajícího trendu.

 
 
Dalším faktorem naznačujícím, že růstová vlna napříč sektorem drahých kovů je přede dveřmi, je brutální propad cen akcií těžařů zlata poté, co zlato prorazilo svoji podporu. Vidíme to zřetelně na následujícím grafu GDX. Tomu se říká kapitulace v přímém přenosu. Spekulující na růst už nemohli snést svoji bolest ze ztráty a zbavovali se svých pozic za libovolnou cenu. Prodejní panika jak vyšitá. Poklesy cen akcií společností, jako je Barrick a dalších byly naprosto úžasné.

 
Graf 8
Když už se zdá, že nezbyl nikdo, kdo by mohl prodávat, nastane další vlna výprodejů vyvolaná proražením podpory na zlatě. Tento poslední pokles byla typická prodejní panika, která vyústila do obrovských ztrát držitelů akcií zlatých těžařů. Tato kapitulace naznačuje také, že by mohl následovat úlevový růst někam k úrovni 16 USD. 
 

 
Poslední stojí za povšimnutí, jak se vyvíjely bez většího zájmu investorů trhy na širším americkém akciovém trhu. Nejprve si připomeňme, jak se vyvíjely ceny komodit v roce 2008, několik měsíců předtím, než se akciový trh zřítil do propasti podzimu. Také se podíváme na současný propad cen an Čínském akciovém trhu. Pro mnoho investorů může být čínský akciový trh něco jako cizí planeta, ale stojí za povšimnutí, jak se vyvíjel čínský akciový trh v roce 2008, těsně předtím, než se v Americe zřítily akciové trhy. Následují dva grafy, jeden ukazuje vývoj okolo roku 2008, druhý ukazuje současnou situaci. Co myslíte, může být současný vývoj podobný tomu v roce 2008?

 
Graf 9
Nahoře vývoj indexu S&P 500 v letech 2007 až 2009, horní graf je čínský akciový trh, dolní graf komoditní index. Čínský akciový trh klesal dlouho před propadem, komodity začaly klesat před zřícením amerického akciového trhu. 
 
 
 
Graf 10
Vypadá to, že letošní vývoj je podobný tomu v roce 2008, pouze s tím rozdílem, že dnes je situace mnohem horší. Pro obchodníky, kteří se nebojí spekulovat na short, je zde dobrá příležitost budovat pozice poblíž čáry označující vrchol kopule. Pokud opravdu nastane pokles, kyne zde veliký zisk, pokud nenastane, úzký stop loss těsně nad čarou kupole znamená jen malou dílčí ztrátu. Není mnoho lepších obchodních nastavení s potenciálně tak velmi vysokým poměrem risk/zisk.
 
 
 
Objevují se názory, že americký akciový trh bude příjemcem „prchajících peněz“ z rostoucího chaosu v Evropě, v Asii a to je jedno odkud, takže americký akciový trh poroste, nebo přinejhorším nebude klesat. Možné to je, ale také může jít o zbožné přání. Když se světové trhy začnou propadat, tak s oblibou strhávají všechny okolo, protože mají rády společnost. Chovají se jak stádo ovcí, jdou pospolu. Vidíte jak se index S&P500 postupně zakulacuje a tvoří obrovskou distribuční kopuli? Počátek kopule z října 2011 není v grafu vidět. Když se pokles rozběhne, tak nikdo nebude moci říkat, že nebyl dostatečně varován předem. Tento vývoj je obchodní nastavení snů pro obchodníky sázející na pokles. Vstup do shortu poblíž vrcholové čáry a úzký stop loss nad. Pokud to vyjde, zisk bude neskutečný, pokud ne, ztráta bude jen dílčí. Co byste chtěli víc?

 
Prohlášení redakce: Názory vyjádřené v tomto článku mají pouze informační a výukovou hodnotu a neměly by být považovány za doporučení k nákupu, nebo prodeji aktiv zmíněných v článku. Minulá výkonnost není zárukou stejné výkonnosti v budoucnu a zmiňovaná podkladová aktiva si nemusí udržet odhadovaný růst zisků. Informace v tomto dokumentu by měly být přesné, ale nikdo by se na jejich základě neměl rozhodovat. Nedoporučujeme, aby někdo jednal na základě jakéhokoli investičního informací bez předchozí konzultace s investičním poradcem, pokud jde o vhodnost takových investic pro jeho konkrétní situaci.

 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Clive Maund 


 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.