Akcieatrhy  >  Akcie  >  Dividendy  >  Dividendy

Dividendy a dividendové akcie

 

 

Blue Chips divi    S&P 500 divi    Nasdaq 100 divi    Ex-dividend date kalendář    Dividendy českých akcií    REITs

 

Dividenda
je peněžitý podíl z čistého zisku akciové společnosti vyplacený akcionářům. Vyjadřuje se buď pevnou částkou nebo v procentech z hodnoty akcie. Výše dividendy je jedním z činitelů ovlivňujících kurz akcie. Dividendy musí být vždy před samotnou výplatou deklarovány představenstvem společnosti. Rozlišujeme proto několik důležitých dat spojených s výplatou dividendy.

Declaration date – Je den, kdy představenstvo společnosti schválilo vyplacení dividendy. V tento den je rovněž oznámen tzv. Record day a Payment day.

Ex-dividend date – Je první den, kdy je možné prodat akcie, aniž bychom ztratili nárok na výplatu dividendy nebo první den, kdy kupující nemá již nárok na nejbližší dividendu. V tento den se cena akcie obvykle sníží o výši dividendového výnosu. Ex-dividend date kalendář pro americké akcie naleznete zde.

Record date – V našem pojetí tzv. rozhodný den, tedy den, kdy investor musí držet akcie, aby mu vznikl nárok na výplatu dividendy. Při nákupu akcií s cílem získání dividendy je nutné počítat se standardním vypořádáním T+3.

Payment date – Je den, kdy společnost zahájila výplatu dividendy svým akcionářům (v souladu s pravidly Record day).

 
Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.