Akcieatrhy  >  Akcie  >  Etf-etn  >  ETF/ETN

ETF - Exchange traded funds


Regionální ETF     Sektorové ETF     Pákové ETF     Dividendové ETF     Měnové ETF

 
Exchange traded funds (ETF) je investiční instrument obchodovatelný na burze podobně jako akcie. Můžeme říci, že je to vlastně fond obchodovaný na burze se všemi náležitostmi, které případají jednotlivým akciím. Z pohledu investora se totiž ETF chovají naprosto stejně jako akcie. Koupit a prodat jí můžete stejně snadno. Nicméně určité rozdíly zde jsou. ETF jsou na rozdíl od běžných akcií poskládány z jiných akcií. ETF tak investorům umožňují i s malým objemem vytvořit poměrně efektivní portfolio.

Tvůrci ETF se pokouší kopírovat jak hlavní akciové indexy, jako S&P500 nebo FTSE, tak indexy sektorů, jako jsou technologie, farmacie nebo indexy komodit, jako je zlato, ropa a nebo přímo jednotlivé regiony jako je Čína, Indie nebo třeba Německo. A protože se tyto fondy obchodují jako akcie, je velmi důležité si připomenout, že investoři mohou být jak „long“ tak „short“ a poskytují tak možnost se hedgovat proti tržnímu poklesu.

Emitenty ETF jsou renomované banky a významné investiční společnosti s vysokými stupni ratingu. Tržní riziko z možné neschopnosti emitenta dostát svým závazkům je velmi nízké.

ETF jsou také díky své participaci na velké skupině akcií často srovnávány s otevřenými podílovými fondy. Nicméně jsou zde velké rozdíly, pozitiva i negativa. Investoři do ETF mají neustálý přehled o stavech svých investic. Ceny ETF se průběžně mění v závislosti na hodnotách podkladových aktiv. Tato závislost je většinou velmi těsná, odchylky jsou proto minimální. Přesto může vlivem střetávání nabídky s poptávkou nastat jev označovaný jako tracking error. V tom případě se cena ETF dočasně vychyluje jen jedním směrem a vzdaluje se od hodnoty podkladového aktiva. ETF mimo jiné umožňují investorům získat případné dividendy z akcií obsažených v ETF, což klasické podílové fondy investorům neumožňují. ETF jsou také velmi transparentní. Vždy totiž známe akcie i jejich váhu bazických indexů.

ETF i klasické podílové fondy patří mezi diverzifikované investiční nástroje. Pro řadu investorů jsou zajímavější investiční alternativou než samotné akcie. Odpadá tím nutnost sledovat a nakupovat jednotlivé akcie firem, stačí zakoupit pouze akcii daného ETF. Namísto rozšiřování portfolia nákupem desítek akcií je jediná investice do ETF sama o sobě poměrně dost diverzifikovaná.

Kromě ETF máme jestě možnost investice do velmi podobného instrumentu, do exchange-traded notes, neboli ETN. Jsou strukturovány podobně jako ETF. Snaží se kopírovat zvolený benchmark a jsou spravovány prestižními bankami. Nejznámější jsou komoditní a měnové ETN. Oproti ETF zde není riziko tracking error.


 

Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.