Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 17.02.2015

Halliburton, Schlumberger: bezpečné akcie pro investory do ropy

 Ropný sektor vytváří pro investory mnoho nástrah. Například prudký pokles cen ropy. Nicméně pokud se zaměříme na společnosti Halliburton a Schlumberger, tak tyto firmy nám nabízejí hodnotu.
 
V důsledku dramatického poklesu cen ropy omezuje mnoho společností své náklady, aby předešlo možným dalším ztrátám. Stejně tak mnoho investor do sektoru energií přemýšlí, jestli by neměli zastavit ztráty a opustit obchodní pozice.
 
 
Halliburton (HAL)
 
 
 
 
Společnost Halliburton (HAL) se připojila k obecnému trendu a oznámila, že v důsledku poklesu cen ropy sníží své náklady o 6,5 až 8 %, což představuje ekvivalent zhruba 5 až 6 tisíc pracovních míst. Akcie společnosti se pohybují v současnosti na úrovni okolo 41 USD.

Cena akcie: 42,15 USD
Roční maximum: 74,33 USD
Roční minimum: 37,21 USD
Tržní hodnota: 36,2 miliard USD
Odhad EPS na rok 2015: 2,15 USD
Odhad P/E: 17,1
Odhad dlouhodobého růstu EPS: 16,00%
Odhad EPS na roky 2014/15: -47%
Příjmy v posledních 12 měsících: 32,9 miliard USD
Dividendový výnos: 1,70%
CEO: David Lesar
Sídlo společnosti: Houston, Texas
 
Zdroj: Barron’s, Thomson Reuters, Yahoo! Finance 

 
Společnost Halliburton má kapsy plné hotovosti a dominanci na trhu, takže by současnou dramatickou situaci v ropném sektoru mohla proměnit ve svoji výhodu, jakmile situace poleví a cena ropy vzroste. V listopadu byl Halliburton na nákupech a pořídil si společnost Baker Hughes (BHI) za 34,6 miliard USD. Tento nákup zvýší tržní podíl společnosti v sektoru služeb pro těžní věže a společnost získá špičkovou technologii. Oznámené škrty v zaměstnanosti by se neměly promítnout do tohoto obchodu. 
 
Ed Cowart, hlavní portfolio manažer společnosti Eagle Asset Management tvrdí, že „Halliburton je na nejlepší cestě stát se extrémně silnou společností.“ Společnost Baker měla špičkový produkt a silné mezinárodní zastoupení, což pomůže vyvážit silné zastoupení společnosti Halliburton na domácím trhu.
 
Pro investory je společnost Halliburton levná k nákupu a dokonce ještě levnější, než tomu bylo v čase akvizice. Cena akcií společnosti se nyní pohybuje o 40 % níž, než bylo její roční maximum. Oproti ročnímu minimu je cena akcií zhruba o 2 % výš.
 
Portfolio manažer Tom Forester fondu Forester Value využil současného poklesu cen akcií ke vstupu do pozice. Domnívá se, že aktivita Baker Hughes na Blízkém východě pomůže společnosti Halliburton pokrýt ztráty z domácího trhu. Jakmile se cena ropy stabilizuje, přinese to další zisky.
 
Společnosti Halliburton hrála do karet při námluvách padající cena ropy, což se odrazilo také v pádu cen akcií Baker Hughes. Cena akcií se propadla na roční minimum a tak mohl Halliburton těžit z dobrého načasování obchodu. Za společnost Baker tak zaplatil mnohem menší cenu, než kdyby provedl obchod o 3 měsíce dříve. Akcie společnosti Baker se propadly skoro o 60 %.
 
„Tato akvizice umožní společnosti Halliburton těžit ze své dominance v průběhu dalších 20 až 30 let.“Podle Charlese Minervino ze společnosti Susquehanna: „Nižší ceny ropy nezbytně donutí zákazníky poohlížet se po ropných vrtech s nižšími náklady na těžbu. Spojení Halliburton/Baker bude mít portfolio služeb, které vyhoví těmto požadavkům.“
 
Jediné nebezpečí pro Halliburton hrozí v případě, že vláda neschválí toto spojení. V takovém případě bude muset Halliburton zaplatit smluvní pokutu ve výši 3,5 miliard USD za neprovedený obchod. Nicméně zdá se, že Halliburton oplývá sebedůvěrou a nečeká od antimonopolních úřadů žádné potíže. Halliburton také prodal některé své aktivity pro hladší spojení obou společností. Výše cenové nabídky je taková, že udrží na uzdě rivaly, kteří by mohli případně chtít překazit obchod.
 
Jakmile bude obchod ukončen, bude moci duopol Halliburton/Baker dále růst a těžit ze synergie spojení obou společností. Bude moci snížit náklady a síla společnosti bude taková, že bude moci silně ovlivňovat obchodní cenu svých služeb.

 
Schlumberger (SLB)
 
 
 
 
Cena akcie: 84,73 USD
Roční maximum: 118,76 USD
Roční minimum: 75,60 USD
Tržní hodnota: 108,7 miliard USD
Odhad EPS na rok 2015: 3,95 USD
Odhad P/E: 19,7
Odhad dlouhodobého růstu EPS: 15,50%
Odhad EPS na roky 2014/15: -29%
Příjmy v posledních 12 měsících: 48,6 miliard USD
Dividendový výnos: 2,30%
CEO: Paal Kibsgaard
Sídlo společnosti: Houston, Texas
 
Zdroje: Barron’s, Thomson Reuters, Yahoo! Finance 

 
I když provedená akvizice dovolí Halliburtonu lépe konkurovat společnosti Schlumberger, pravdou je, že Schlumberger i nadále zůstane dominantní firmou v tomto sektoru. Z krátkodobého hlediska může těžit z toho, že podstatná část financí Halliburtona padne na akvizici. Také potencionální zákazníci mohou mít strach z růstu cen služeb nově spojených společností.
 
“Pro společnosti, které se podílejí na snižování cen a zaměřují se na technologické inovace, zde existuje obrovská příležitost,“ tvrdí Matt Marietta, ropný analytik společnosti Stephens. „Schlumberger i Halliburton vynaložily veliké úsilí na vývoj a inovace v těžbě ropy a nyní nabízejí na trhu skvělé výrobky. Jsou to vedoucí firmy ve frakovací technologii.
 
Osud společnosti Schlumberger, stejně jako osud ostatních společností je svázán s dalším vývojem cen ropy. Podle Barrons může zůstat cena ropy na současné úrovni delší dobu.
 
Podle analytika Deutsche Bank, Mike Urbana „vytváří Schlumberger hodnotu i v klesající fázi ekonomického cyklu. Vrací hotovost akcionářům, provádí drobné akvizice a snižuje provozní náklady.“
 
Cena akcií společnosti Schlumberger se nyní obchoduje na úrovni okolo 85 USD. Dividendový výnos dosahuje 2,3 %.
 
Společnost má P/E na úrovni 20 a to navzdory klesajícímu zisku. Hodnota tržní kapitalizace je u Schlumbergera 2,9 krát větší, než účetní hodnota. U Halliburtona je tržní kapitalizace 2,2 krát vyšší a průměr v sektoru je 2,2 krát vyšší, než účetní hodnota.
 
I když padající cena ropy přináší mnoha společnostem citelnou bolest, Halliburton a Schlumberger mohou z této situace vyjít posíleny a stát se mnohem dominantnějšími hráči až se cena ropy opět zotaví.


Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Barrons
 

 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
27.06.2017Ropa nastoupila do klesajícího trhu
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
02.06.2017Jízda ropy na horské dráze
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
19.05.2017Barel nade vše
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
   další >>
Stránka: 1 z 20

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.