Akcieatrhy  >  Komodity  >  Komodity-energie  >  Ropa  >  Inovace pomohou USA vyhrát ropnou válku
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 26.05.2015

Inovace pomohou USA vyhrát ropnou válku 
I když některé americké ropné společnosti trpí nízkými cenami ropy, je vidět v ropném sektoru vlnu inovací, které dramaticky snižují výrobní náklady.
 
V celém sektoru, od největších až po nejmenší firmy, je vidět mnoho nejrůznějších zlepšení a inovací vedoucích k snižování těžebních nákladů. Například společnost Statoil uvádí, že experimentuje s různými druhy písků a chemikálií pro zlepšení účinnosti těžby. Mnoho dalších společností přechází od náhodné těžby v jednotlivých vrtech k synchronizované těžbě z mnoha sousedících vrtů. GE Oil & Gas začala experimentovat se zapínáním a vypínáním těžních pump, aby ušetřila náklady na energii v závislosti na denní produkční fázi.
 
Výsledkem tohoto inovativního úsilí je podle analytiků Citi pokles průměrných nákladů na těžbu barelu ropy ze 75 USD v minulém roce na 60 dolarů v současném období. Management těžebních společností odhaduje, že těžební náklady na barel by mohly klesnout i pod 50 dolarů na barel. Vypadá to, že Amerika ropnou válku ještě neprohrála.
 
Menší ropná společnost Liberty Resources LLC sídlící v Denveru nyní přichází s úplně novým modelem snižování nákladů na těžbu ropy. Generální ředitel Chris Wright to označuje jako „ropná továrna“ a hlavní podstatou je eliminace veškeré kamionové přepravy. Kamionová přeprava je hlavním důvodem nespokojenosti lokálních obyvatel, ale hlavně zvyšuje náklady na těžbu ropy.
 
Společnost Liberty tedy vybuduje na svém těžebním pozemku o rozloze 10 000 akrů v Bakkenu soustavu ropovodů a produktovodů, které propojí všechny těžební věže a budou přepravovat potřebnou vodu, vyprodukovaný zemní plyn a vytěženou ropu. Tomuto způsobu se říká „centralizované zdroje“ a i když některé společnosti jako například Continental experimentují s nasazením tohoto způsobu těžby, společnost Liberty je první, která ho zavádí do celého výrobního procesu. Základní myšlenkou je převézt efektivitu a účinnost strojírenského řešení do těžebního procesu.
 
Stejně jako větší ropné společnosti, například Statoil a několik dalších větších firem, se i Liberty zaměřuje na vytvoření produkčního procesu, který bude možné průběžně zahajovat a ukončovat v optimálních podmínkách z hlediska času, efektivity těžby a cen ropy. Schopnost selektivního zahajování a přerušování těžby má nevyčíslitelnou hodnotu. Například v Rusku, pokud přeruší těžbu, tak je vrt nastálo odstaven, protože Rusko nemá vybudované skladovací kapacity. Ruští ropní producenti nemohou reagovat na cenové poklesy a musí těžit neustále.
 
Společnost Liberty dále na svém těžebním pozemku s více než 100 těžebními vrty vyvíjí proces synchronizovaného frakování ve všech vrtech současně. Synchronizace většího počtu těžních věží přináší lepší využití vstupních materiálů a řízení nákladů i výstupů. Tento způsob přináší podstatné snížení těžebních nákladů oproti dřívější nesynchronizované těžbě. Dokonce dochází i k úspoře pracovní síly, protože k obsluze tohoto způsobu těžby je potřeba o třetinu méně zaměstnanců, než v případě tradičního způsobu těžby.
 
Takže jaký efekt má toto kombinované úsilí o snižování nákladů na těžbu? Společnost Liberty uvádí, že bude zisková i při cenách ropy okolo 50 dolarů na barel. Společnost předpokládá, že náklady na těžbu se budou snižovat u všech těžebních společností. S nízkými náklady na těžbu a vyšší efektivitou těžby tak americké těžební společnosti budou moci konkurovat všem ostatním způsobům těžby ropy. Pokud bude zvyšování efektivity těžby a snižování provozních nákladů pokračovat současným tempem, mohou přestát americké těžařské firmy útok Saudů mnohem lépe, než mnozí předpokládali.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: OilPrice.com
 
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.