Akcieatrhy  >  Komodity  >  Komodity-energie  >  Ropa  >  Jízda ropy na horské dráze
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 02.06.2017

Jízda ropy na horské drázePo několika měsících relativně klidného obchodování se ropa vrátila do středu zájmu, protože investoři očekávali výsledek květnového zasedání OPEC. Očekávání trhů byla vysoká, neboť snížení nabídky ze strany členů OPEC a vybraných nečlenů nezvládlo trvale zvyšovat ceny ropy. Po předchozím zasedání OPEC - v listopadu roku 2016 - se kartel dohodl na snížení produkce na 32,5 milionu barelů denně, což odpovídá snížení o 1,8 milionu barelů denně. Toto rozhodnutí umožnilo, aby ropa prudce stoupla, a WTI vyskočila na zhruba 54 dolarů.

Avšak idyla netrvala dlouho, protože účinek tzv. "výstupní dohody" byl rychle zpochybněn účastníky trhu, neboť se blížíme ke konci šestiměsíčního zkušebního období. 25. května se 14 členů OPEC a 10 nečlenů dohodlo na prodloužení omezení na dalších devět měsíců od 1. července 2017 do konce prvního čtvrtletí roku 2018. Rozhodnutí nebylo nijak překvapivé a trh ho již vstřebal.

Ve skutečnosti jak ropa Brent, tak WTI utrpěly ztráty po oznámení, že investoři doufali v hlubší snížení produkce. Cena West Texas Intermediate se za poslední dva dny snížila o 7% a vrátila se pod prahovou hodnotu 49 dolarů, zatímco cena Brent klesla na 50 dolarů. Myslíme si, že toto rozhodnutí není dostatečné k podpoře cen ropy ve střednědobém i dlouhodobém horizontu. Současná strategie OPEC je smrtelně chybná, protože americký břidlicový průmysl, který se omezení produkce neúčastní, je primárním příjemcem těchto výrobních škrtů, což znamená, že čím vyšší cena, tím vyšší je počet ziskových amerických vrtů. 

Trh znovu vstoupí do vyčkávacího postoje a posuzuje dopad nedávného rozhodnutí o rozšíření. Očekáváme, že v příštích několika týdnech zažijeme pár volatilních obchodních seancí, ale zůstáváme velmi skeptičtí, že to podpoří vzestup. OPEC a jeho spojenci musí vyvinout mnohem větší úsilí, aby zvýšili cenu nad hranici 60 USD. 

Zdroj: Swissquote


Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.