Akcieatrhy  >  Komodity  >  Komodity-energie  >  Ropa  >  Navrátí se uzavřené vrty znovu k těžbě? Cena ropy může napovědět.
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 21.05.2015

Navrátí se uzavřené vrty znovu k těžbě? Cena ropy může napovědět.
Navrátí se americké uzavřené břidlicové vrty znovu k těžbě?
 
Ceny ropy se od března rychle zotavily. Hlavní světový etalon, WTI, se zotavil o 36 %, ropa Brent o víc jak 25 %. Ropné trhy znovu pocítily, jak to vypadá, když ceny rostou. Čisté dlouhé pozice na ropě Brent dosáhly několikaletého maxima, což jed dáno nadějí, že těžba ropy v USA je na sestupu. 
 
Poslední čísla EIA to zdá se potvrzují. EIA pro červen odhaduje pokles těžby o 86 tisíc barelů ropy denně. Eagle Ford vytěží o 47 tisíc barelů ropy denně méně a Bakken sníží produkci ropy o 31 tisíc barelů denně. To znamená, že v USA nastává pokles těžby ropy.
 
Nicméně pokles produkce se projevuje růstem cen a to svádí mnohé producenty, kteří uzavřeli své vrty k tomu, že by mohli opět obnovit těžbu. Mnoho společností, které omezily těžbu, přichází v této době s oznámením, že znovuobnoví těžbu. EOG Resources tvrdí, že to nastane tehdy, když se cena ropy stabilizuje okolo ceny 65 USD za barel. 
 
Pánev Permian je jednou několika hlavních břidlicových oblastí, kde EIA předpokládá další nárůst těžby. Společnosti jako například Occidental Petroleum totiž ke konci roku otevřou další vrty v této oblasti. Generální ředitel společnosti Stephen Chazen ve své čtvrtletní zprávě akcionářům uvádí, že produkce ropy společnosti je „udržitelný, rostoucí a ziskový mechanismus.“ Společnost předpokládá, že v tomto roce zvýší těžbu ropy o 8 %. Jiná těžební společnost, Diamondback Energy, předpokládá otevření dalších dvou vrtů v tomto roce. 
 
Ostatní společnosti, včetně Devon Energy, Chesapeake Energy a Carrizo Oil & Gas – také zvýšily odhady své těžby pro rok 2015.
 
Průmyslová komise Severní Dakoty uvádí, že oproti očekávání se v oblasti Bakken zvýšila v březnu produkce ropy o 1 %. 
 
Vypadá to, že průmysl těžby ropy z břidlic v USA opět nabírá tempo.
 
Ale nepředbíhejme.
 
Od října 2014 do 8. května 2015 se zřítil počet vrtných věží z 1609 na 668. Počty vrtných věží zemního plynu se snížily z 1931 na 894 vrtů. Počet ropných těžebních věží se tak za pouhých sedm měsíců snížil o 941. To že několik společností otvírá pár vrtů, ještě neznamená, že prudký růst těžby se vrací. Bude to trvat několik měsíců, než se projeví nárůst těžby v datech. EIA uvádí, že pokles produkce začíná v příštím měsíci a další pokles produkce je pravděpodobný. 
 
Kromě jiného, pokud by se američtí producenti rozhodli vrátit na ropná pole, a zvýšili těžbu na víc, než současných 9,3 miliónů barelů denně, znamenalo by to opětovný pokles cen ropy. A nižší cena ropy by opět přinesla vlnu uzavírání vrtů a pokles produkce. Výsledkem by byla houpačka ve velikosti cen a nárůstu a poklesu produktivních vrtů.
 
Analytik John Kemp pro Reuters uvedl, že to pro těžební společnosti není záviděníhodná pozice. Zvýšení těžby ropy v USA přineslo geopolitické a ekonomické změny, protože OPEC ztratit většinu svého vlivu na ceny ropy. USA se nyní staly novým světovým hráčem na ropném poli a to s sebou přináší hospodářský vliv a prosperitu. 
 
Břidlicové ropné společnosti nyní budou oscilovat mezi omezováním těžby a otvíráním nových vrtů, pokud možno tak, aby cena ropy zůstala nad 60 USD za barel. Nicméně tato cena nepřináší moc zisku. I když zůstanou společnosti EOG a Oxy ziskové, přeci jen se zde bude nacházet mnoho společností, které budou v červených číslech.
 
Jinými slovy, máme zde stále převis nabídky nad poptávkou. Aby se dostal ropný trh opět do rovnováhy, bude potřeba vytlačit z trhu neziskové zdroje. Nerentabilní vrty ve špatných podmínkách, zatížené dluhy budou muset nuceně opustit trh. 
 
Těžba ropy v USA na vzestupu ještě nějakou dobu nebude.
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: oilprice.com
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.