Akcieatrhy  >  Komodity  >  Drahe-kovy  >  Zlato  >  Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 26.06.2017

Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
Dnes se podíváme na několik poměrových grafů, které nám poslouží jako informace o tom, kudy se asi bude ubírat vývoj v sektoru drahých kovů. Tyto poměrové grafy nám již velmi dobře posloužily, když jsme podle nich mohli dobře určit, že v lednu 2016 nastalo dno trhu.
 
Začneme poměrovým grafem TLT:TIP. Tento graf nám pomůže zjistit, jestli se nacházíme v inflaci, nebo v deflaci. Když graf vyjádřený černou čarou klesá, jedná se o deflaci, když roste, ukazuje inflaci. Od roku 2011 byl převládající trend deflační. Zhruba před rokem však došlo k obratu a černá čára začala silně růst. Nicméně na konci minulého roku a začátkem tohoto se růst zastavil, vytvořil se vrchol a čára grafu začala opět klesat. Červené šipky ukazují v grafu reversní symetrii, která se vytvořila během růstu. V současné době nenacházíme v grafu známky podpory, takže další pokles může přijít.
 
Ve spodní části grafu máme grafy CRB a GDX a vidíme, že i zde se vytvořily vrcholy v roce 2011 a současný pohyb je směrem dolů. Pokud poměr TLT:TIP bude pokračovat v poklesu, budou se i CRB a GDX chovat podobně? Prvním signálem bude, jak se vypořádají s resistencí 30 týdenního klouzavého průměru. Tuto hranici musí čára překonat jako první překážku na cestě ke klesající trendové čáře označující klesající trh od roku 2011.
 
 
 
Následující poměrový graf porovnává cenu zlata ke XAU. Po mnoho let, když tento poměrový graf dosáhl hodnoty 3,70 vyznačené červenými šipkami, byla vhodná doba pro prodej akcií sektoru drahých kovů. Když dosáhl úrovně 5,10, bylo naopak vhodné nakupovat akcie ze sektoru drahých kovů. 
 
Během finanční krize v roce 2008 se vše dramaticky změnilo, když tento poměr poprvé v historii dosáhl hodnoty 6,00. Tato hodnota nám říká, kolikrát slabší jsou akcie sektoru drahých kovů ve srovnání s cenou zlata. Slabá výkonnost sektoru drahých kovů trvala až do ledna 2016, kdy se vytvořil dvojitý vrchol a žlutě označená úroveň nám dala jako první najevo, že poměr zlato/XAU vytvořil nový vrchol. Když cenová akce prorazila pod žlutě označenou podporu dvojitého vrcholu, což se stalo v lednu 2016, následoval do srpna růst XAU. Tento růst byl velmi silný, což se dalo předpokládat, protože předcházející parabolický růst byl nejsilnější za posledních 20 let. Pokud se vytvoří někde parabolický růst, můžeme předpokládat podobný parabolický růst v opačném směru. 
 
Po propadu se dalo předpokládat, že cena najde podporu na hnědě vyznačené úrovni, ale cenová akce pokračovala až na hladinu 12,50, kde konečně našla podporu. Poté se cena vrátila do hnědé oblasti podpory, ale lze předpokládat, že tato struktura vytvoří formaci hlava a ramena a pravé rameno se vytvoří v oblasti hnědě vyznačené podpory. Nyní cena testuje horní hranici hnědé podpory. Spekulující na růst zlatých akcií chtějí, aby čára tohoto poměrového grafu klesala, což by znamenalo, že zlaté akcie mají lepší výkonnost, než cena zlata, což je charakteristická vlastnost rostoucího zlatého trhu. Když se podíváte na graf XAU ve spodní části grafu, tak vidíte, že růst v roce 2016 začal ve stejném období, kdy poměrový graf vytvořil dvojitý vrchol.
 
 
 
Následuje opět stejný poměrový graf zlata a XAU, nyní v kratším časovém rámci, takže je zde podrobněji vidět průběh vytváření dvojitého vrcholu a formace hlava a ramena v poměrovém grafu. V grafu jsou doplněny čáry s šipkami, které vyznačují symetrii ve formaci. Vidíme, že pokud by mělo XAU začít růst, musí v poměrovém grafu formace H&S nejprve prorazit čáru krku a zamířit dolů. Musí jít o symetrickou cenovou akci, jako u levého ramene. Ve stejné době by měl XAU zamířit nahoru a prorazit horní resistenci v podobě druhé čáry krku. Formace hlava a ramena se vytváří již pátým rokem, takže to může ještě nějakou dobu trvat, než dojde k očekávanému proražení. Ale i kdyby to trvalo ještě déle, vytváří se tak obrovská základna pro následný dlouhodobý rostoucí trh. Když by naopak poměr zlato/XAU zamířil vzhůru, jednalo by se o pokračován klesajícího trhu.
 
 
 
Následuje poměrový graf TLT a zlata v horní částí a ceny zlata v dolní části. Když poměr roste, zlato klesá a obráceně. Tento poměr má silnou inverzní korelaci s cenou zlata. Na levé straně grafu vidíme, že v období finanční krize v roce 2008 se vytvořila formace H&S na vrcholu poměru, zatímco stejná formace H&S zlatě otočila propad. Poté následoval růst ceny zlata až do roku 2011 a poměr TLT/zlato vytvořil své dno. Následoval klesající trh pro zlato, jehož hlavní fáze jsou vyznačeny červenými šipkami.
 
Poměrový graf nám vydal v lednu 2016 poměrně jasné varování, že se směr vývoje obrací. Poměr vytvořil růstový zužující se lichoběžník se 7 body obratu, což je poklesová formace. Když cena prorazila pod spodní trendovou čáru, byl to nákupní signál, který korespondoval s malým dvojitým vrcholem poměru zlato/XAU na minulém grafu.
 
Možná jste zaznamenali, že poměrový graf vytvořil 15 měsíců trvající klesající lichoběžník, který byl proražen směrem dolů ve stejné chvíli, když zlato nalezlo svoji resistenci na horní trendové čáře vytvářejícího se trojúhelníku. Silné tečkované čáry vyznačují rostoucí trend u poměrového grafu a klesající trend u zlata. Poměrový graf nám naznačuje, že klesající trend u zlata ještě nemusí být u konce, což se pozná tím, že pokles nebude mít pokračování. Spekulující na růst nyní musí ukázat, jestli mají ochotu vstoupit do trhu a ukázat svoji sílu.
 
 
 
 
 
Zdroj: Rambus Chartology
 Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.